«Земля, де Кобзар народився»
Вийшла друком книжка «Шевченків край: історико-етнографічне дослідження»До 195-ї річниці від дня народження Великого Кобзаря вийшла книга «Шевченків край: історико-етнографічне дослідження». Шевченкова мала батьківщина (сучасні Звенигородський, Канівський, Катеринопільський, Корсунь-Шевченківський та Лисянський райони Черкаської області) багата своєю історією та самобутнім культурним середовищем. Там сформувалися трипільська та черняхівська культури, зароджувалося козацтво, гайдамацький рух, розвивалися державотворчі традиції... Власне, все це спонукало науковців і краєзнаців (керівник авторського колективу — Володимир Щербатюк) до написання повноцінного літопису, що відображав би історію та культурологічне розмаїття поетового краю. На основі архівних матеріалів не тільки України, а й Польщі, Росії та США досліджено вплив творчості Тараса Шевченка на формування та зміцнення ідеї української державності, історію Черкащини від найдавніших часів до сьогодення, храмобудівничі традиції черкащан, їхню пісенну творчість...
«Книга «Шевченків край...» містить багато тих малюнків, оригінали яких знаходяться у нашому музеї, — зазначає директор Національного музею Тараса Шевченка Наталія Клименко. — Зокрема, «В Лихвині», «Коло Канева», малюнки, які Тарас Григорович намалював у свій останній приїзд до України в 1859 році. Це видання, можна сказати, поглиблює знання про те, якою була земля, де Кобзар народився. Земля, що пізніше дала йому те відчуття України, яке він мав. Чи у Петербурзі, коли почав писати перші поетичні рядки — там, у російськомовному середовищі, він чітко означив, ким є. Чи коли видав «Кобзар» у 1840-му, в тому ж Петербурзі, проголосивши ідею України. Чи у 1845-му, написавши свою найзнаменнішу книгу «Три літа», яка розхитала, здавалося б, непорушні стовпи російської імперії. У ній закладено певну програму: яка була Україна, якою є зараз (середина ХІХ ст.) і якою має бути. Невипадково за неї Шевченко отримає вирок на безстрокове заслання із забороною писати та малювати. Пам’ятаєте, у вірші «Стоїть в селі Суботові», який, до речі, вилучався із «Кобзаря» до 1991 року, Тарас Шевченко проголосив Україну суверенною незалежною державою, написавши: «Встане Україна. І розвіє тьму неволі, Світ правди засвітить, І помоляться на волі Невольничі діти!..».
P.S. А тим часом 9 березня у заповіднику «Батьківщина Тараса Шевченка» відкриється виставка «Шевченкіана» — із колекції Музею Івана Гончара. Про це повідомила «Дню» директор Людмила Шевченко.