«Золото» партії
Доля системи влади — знову в руках комуністів
Хто сьогодні відчуватиме себе «на гребені», то це фракція Компартії, чиє волевиявлення, по суті, визначить долю «історичного» голосування. Нездатність парламентської більшості (яка має намір, до речі, в найближчому майбутньому перейменуватися в коаліцію) своїми силами, без «золотої акції» комуністів, зрушити з місця політреформу, примушує серйозно задуматися про кондиції вітчизняного політичного класу. А також про те, що буде, коли прийде час платити за пред'явленими комуністами рахунками...
На пленумі ЦК КПУ, що відбувся в суботу, прийняли рішення підтримати законопроект про зміни до Конституції, який підписали 292 народні депутати. Щоправда, за умови, що перед його остаточним затвердженням приймуть, підпишуть та оприлюднять закон про вибори народних депутатів на пропорційній основі. Лідер комуністів Петро Симоненко заявив також, що вони готові «консультуватися» з іншими політичними силами стосовно зниження прохідного бар'єра для партій на парламентських виборах. За уточненнями «День» звернувся до члена фракції КПУ, голови парламентського комітету з питань національної оборони та безпеки Георгія КРЮЧКОВА.
— КПУ висловила готовність погодитися на зменшення прохідного бар'єра для політичних партій на виборах до парламенту задля досягнення компромісу різних політичних сил щодо політичної реформи. Які, на ваш погляд, можуть бути негативні наслідки такого кроку?
— Щодо зменшення прохідного бар'єра на пленумі висловлювали різні позиції. Ми вестимемо переговори і вирішимо це питання залежно від конкретної обстановки: яким буде співвідношення сил прихильників і противників політреформи, який саме пропонуватимуть мінімальний відсоток. Якщо знизити його до 1%, то, на мою думку, не вирішується головне завдання — здійснити політичну структуризацію в суспільстві та в парламенті. Це означає — знову допустити маргіналів до парламенту.
— Якщо пройде законопроект, який передбачає вибори президента в парламенті 2006 року, у 2004-му країні доведеться обирати «тимчасового» президента — всього на два роки. Чи не удар це по ефективності влади?
— Я не бачу тут якоїсь особливої небезпеки. Для президента, якого оберуть на цей термін, дана обставина буде тільки стимулом, щоб показати себе національним лідером.
— Ваша партія, яка називає себе «єдиною справжньою опозицією», висловила готовність підтримати законопроект, узгоджений із пропрезидентською більшістю. Як ви думаєте пояснювати такий крок своїм виборцям?
— Я високо ціную вашу турботу про інтереси наших виборців. Але я хотів би внести одне уточнення — хіба це ми підтримуємо проект більшості? По-перше, проект, підтриманий 292-ма народними депутатами, розроблявся за активної участі КПУ. По-друге, його коріння — в найпершому законопроекті про зміни до Основного Закону, який створювали саме комуністи. Мене дивує, що весь час доводиться чути докори: ось, мовляв, з такого питання комуністи з тими разом голосували, а з такого — з тими. Нас лають, як би ми не голосували. Наша позиція завжди з чиєюсь збігається. Щойно якісь політичні сили виявляються з нами на одній позиції з якогось питання, відразу до нас претензії. Чому? Я цього не можу зрозуміти.
— Але хіба підтримка політреформи в цьому випадку не є змовою та торгом з владою зі сторони КПУ?
— А хіба ми в безповітряному просторі знаходимося? Якщо ми не при владі, ми ж повинні якісь свої рішення проводити. Наша стратегічна мета — перейти до парламентсько-президентської республіки. Ось ми її зараз і вирішуємо. У нас як у партії є великий недолік — ми передбачувані. Але як можна звинувачувати нас у змові з владою, якщо ми категорично виступили за всенародні вибори президента в 2004 та проти продовження повноважень цієї ВР?..