Перейти до основного вмісту

«Зуби дракона» проростають

Чому Південь України стає форпостом українофобії?
03 серпня, 00:00
ЩЕ КІЛЬКА РОКІВ ТОМУ В ОДЕСІ З ПОДІБНИМИ ГАСЛАМИ ВИХОДИЛИ АБСОЛЮТНО МАРГІНАЛЬНІ ТИПАЖІ, А СЬОГОДНІ... / ФОТО З САЙТА DUMSKAYA.NET

Одеса завжди славилася толерантністю. Тут уживалися й уживаються представники різних національностей, кожна з яких привносить у життя міста власну культуру, звичаї, традиції. Духовно це збагачує Південну Пальміру і робить її особливим містом. Справжній одесит — це зазвичай культурна, толерантна людина, якій не притаманні радикальні чи екстремістські погляди. Але...

Сьогодні, і це треба визнати, Одеса перероджується. Важко сказати, яким буде в майбутньому новий одесит, проте точно відомо, що в часи змін люди стають особливо вразливими. На жаль, це використовує нинішня одеська влада, яка намагається показати Одесу лише як «исконно русский город», знищуючи своїми діями її основу — багатокультурність. Одним із суб’єктів цієї багатокультурності завжди були українці. Сьогодні про Одесу завдяки діям її керівництва все більше говорять як про своєрідний полігон українофобства. Складається навіть враження, що вона відібрала пальму першості у завжди активного в цьому плані Криму.

Не встиг мер Олексій Костусєв зі своєю командою прийти до влади восени минулого року, як міський голова зажадав, щоб документи йому подавали виключно російською. Потім він запропонував (а депутати підтримали) проводити засідання виконавчого комітету Одеської міськради, засідання самої міськради російською мовою. Так, Одеса завжди була і є російськомовним містом (ще один чинник, який засвідчує: російська мова не потребує захисту), але працівники державних установ мають знати державну — українську мову. Так записано в нашій Конституції.

Але одеська влада пішла далі. Нещодавно міськрада ухвалила рішення, яким дозволила 78 школам і 120 дошкільним закладам вести навчання українською та російською мовами. Ще раніше, нагадаємо, вона затвердила «Програму збереження та розвитку російської мови в місті до 2015 року», яка передбачає введення в освітній процес російської мови як однієї з основних, а також збільшення кількості російськомовних шкіл і дошкільних установ, закупівлю літератури та підручників російською мовою для шкіл тощо.

А тепер зовсім свіжа новина — дискусія, яка розгортається в Одесі. Мова йде про запропонований для громадського обговорення міськрадою Статут міста. У зв’язку з цим свою заяву оприлюднив одеський Комітет захисту свободи слова, прав журналістів і інформаційного забезпечення прозорості діяльності державних органів. «Склад комісії лише з чиновників і депутатів міськради — це прямий шлях до узурпації влади. Адже ні адміністрація Руслана Боделана, ні Едуарда Гурвіца не наважувалися розглядати цей важливий документ без участі представників громадськості, на відміну від нинішньої міської влади, насамперед членів депутатської більшості, які йшли на вибори з гаслом розширення внутрішньоміської демократії і забезпечення прав одеситів, а після виборів, викинувши свої гучні передвиборчі обіцянки, як непотрібний старий одяг, рушили шляхом остаточного позбавлення одеситів будь-яких прав на участь в управлінні містом... Цей антинародний проект розподіляє одеситів на дві групи. Одні мають владу і права — депутати й чиновники, а другі безправні — усі решта», — йдеться в заяві.

Це вже не згадуючи інші факти. Наприклад, участь представників партії «Родина» Ігоря Маркова (наближений до Костусєва) у провокації в День Перемоги у Львові або проведення в Одесі тринадцятого «Всемирного конгресса русской прессы». Як з’ясувалося пізніше (після запиту газети «День»), із міського та обласного бюджету Одеси на організацію цього заходу було витрачено понад 1 млн. (1,064,808) гривень. Тобто в той час, коли загальний наклад російськомовних видань в Україні становить 32 мільйони примірників, а україномовних — 18,5 мільйона, чиновники витрачають гроші українських платників податків на захист «русской прессы».

Але показовим є інше: усі ці речі відбуваються за мовчазної згоди центральної влади. Віктор Янукович і його оточення свідомо чи несвідомо перетворюють Одесу на такий собі центр антиукраїнства. По суті, це майданчик на нашій території з просування Росією так званої концепції «Русского мира». Навіщо це українській владі? Чому з Одеси роблять центр українофобства? Відповідь на ці запитання — у матеріалі «Зуби дракона» проростають» політолога Павла Ковальова та в коментарях експертів.

«День» теж пропонує альтернативу. Минулого місяця ми публікували матеріал під назвою «Місто самостійників», який був присвячений екскурсії українською Одесою. У найближчих номерах читайте матеріал одеського історика Олександра Музичка «Українські релігійно-церковні традиції Одеси», у якому мова йтиме про малознані аспекти історії боротьби українців Одеси за власну національну церкву.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати