Без обговорення, але зі скандалом...
Уряд Криму збирається не виконувати рішень парламенту, ухвалених iз порушенням регламентуПо-перше, ухвалюючи порядок денний, депутати з групи Сергія Куніцина відмовилися проголосувати за внесення в нього найодіозніших питань: про преміювання голови Центрвиборчкому, його заступника та секретаря та про встановлення їм надбавок і доплат, а також про звернення до Президента України та міністра оборони України з вимогою «вжити термінових заходів для ліквідації військових полігонів на території автономії». Дійсно, в Києві могли б подумати, отримавши таке звертання, що, вимагаючи ліквідації українських полігонів у Криму, на тлі присутності на півострові баз, полігонів і частин російського Чорноморського флоту, кримські депутати зовсім втратили відчуття реальності. З іншого боку, на думку Президії ВР Криму, що схвалила проект, начальницький склад виборчкому саме тяганиною та протидією обранню Людмили Денисової заслужив це заохочення: їм передбачалося заднім числом із серпня нинішнього року щомісячне преміювання: чверть окладу як премія плюс надбавка за ранг держслужбовця плюс надбавка за особливі умови праці (?) в розмірі 90% посадового окладу плюс надбавка за досягнення в праці (?) в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг плюс надбавка за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу плюс надбавка за наявність почесного звання Заслужений юрист України в розмірі 15% посадового окладу плюс один раз на рік виплачувати матеріальну допомогу в розмірі середнього місячного заробітку. Підрахували скільки загалом? Таке враження, що виборчком працює в хімічному середовищі, в підводних або космічних умовах, по-стахановськи щодобово виконуючи по 10—15 норм. Об’єктивно оцінюючи ситуацію, депутати й не могли ухвалити такого рішення, а тому питання не зібрали потрібної кількості голосів навіть для внесення в порядок денний…
По-діловому сесія проходила лише тоді, коли розглядали економічні питання — програму інвестиційної діяльності, заходи для підтримки малого й середнього підприємництва, програму будівництва вітрових електростанцій, стан рибогосподарського комплексу республіки. На восьмому питанні сесія пішла інакше. Зі звітом про свою діяльність виступав голова постійної комісії з природовикористання та земельних питань депутат Микола Колісниченко, безвідмовний член фракції комуністів. Депутат Віталій Панаїд запропонував ухвалити звіт без обговорення — й ухвалили. Леонід Іванович Грач оголосив питання про втрату чинності деяких нормативних актів Ради міністрів Криму, хтось, ніби жартома, запропонував — без обговорення, Леонід Іванович, уже не звертаючи уваги на крики протестуючих депутатів, поставив на голосування — і прийняли 52 голосами. Депутати Анатолій Бурдюгов — керівник кримського відділення Національного банку України, Сергій Веліжанський — заступник Голови Ради міністрів намагалися пояснити залу, що бушував, чому ці питання слід обговорити й не можна ухвалювати, але Леонід Грач, натхненний успіхом, ставив один за одним на голосування наступні питання, не соромлячись того, що декілька відеокамер безперервно фіксували те, що відбувалося. Протестуючі депутати встали зі своїх місць і перейшли в один кінець залу, на депутатських місцях залишилося сидіти всього 40 депутатів, але під час голосування табло показувало то 51, то 52 голоси. Всі питання були проголосовані — про підтримку місцевого самоврядування, про установу ще нових почесних звань і кримської відзнаки «За вірність обов’язку», про ситуацію з меджлісом кримських татар у Нижньогірському районі, — і сесія, почавшись об 11 годині, закінчилася о 13 годині 30 хвилин…
У кулуарах сесії депутати коментували цю ситуацію як «повне свавілля», Сергій Куніцин сказав, що сьогодні відбувся психологічний злам, що уряд не виконуватиме тих рішень Верховної Ради, які ухвалені в такий незаконний спосіб, що група депутатів подала Леоніду Грачу заяву з протестом проти подібного способу дій, подасть таку ж заяву в прокуратуру та ЗМІ, викликала з Києва розробників електронної машини «Рада» й попросила їх перевірити систему голосування. Депутат Олександр Рябков заявив, що, за його відомостями, в голосуванні брали участь картки цілого ряду відсутніх депутатів — Тутерова, Тунгуліна, Котелевського, Шаманіна, крім того, підозрюють, що використовувалася й картка покійного депутата Блінкова. Але секретаріат відмовився видати депутатам роздруківку голосування, групу незалежних експертів з електронних машин до перевірки комп’ютерів не допустили. Леонід Грач в інтерв’ю місцевому телебаченню різко заперечив, що використовується картка депутата Шаманіна, який перебуває в розшуку, про інші сказав, що треба спитати в їхніх власників…
Тим часом, за словами депутатів, без обговорення були ухвалені вельми небезпечні рішення. Наприклад, до постанови «Про припинення чинності деяких нормативних актів Ради міністрів АРК», за словами Сергія Веліжанського, були додані підроблені документи. В інтерв’ю журналістам він сказав, що цей проект уже був відкладений на попередній сесії, але замість того, щоб допрацювати його, Президія, з метою застосування «брудних технологій» і обману депутатів, додала до нього сумнівні, підтасовані документи. Наприклад, до рішення про припинення постанови Радміну про електронну систему розрахунків додані висновки Мін’юсту на інші постанови, які Радмін уже сам визнав, такими, що втратили чинність. Депутат Анатолій Бурдюгов пояснив, що ухвалення цього рішення, оскільки в руках у кредиторів бюджету зобов’язання на понад 10 мільйонів гривень, спричинить негайну вимогу їхнього погашення, що паралізує бюджет. А відстрочка їхнього погашення спричинить нарахування пені по 0,5% (а це 500 тисяч!) щодня. Сергій Веліжанський сказав, що дії комуністичної фракції парламенту за принципом «чим гірше, тим краще» призведуть тільки до подальшої конфронтації в депутатському середовищі…
Вся ця гра, однак, не настільки безвинна, як може здатися на перший погляд. Цією ж постановою, яка, до речі, набрала чинності з моменту її ухвалення, Президенту країни відсилається звернення про скасування зазначених актів кримського уряду. Виходить, що це водночас спроба поставити главу країни в ситуацію, коли він буде змушений приймати рішення на підставі неповних, підроблених і спотворених даних, що не гарантує його безпомилковості. Тепер усе частіше Леонід Кучма, який відсторонено й спокійно спостерігає за кримським конфліктом влади, стає заручником гри кримського парламенту: лише внаслідок цієї сесії двічі — і зі звертаннями щодо полігонів, і з приводу скасування рішень уряду. Чогось доброго від цієї ситуації вже не чекає ніхто…