Донбас і чеченський слід
Абді НУРАДІНОВ: «У наших народів немає претензій один до одного — їх зіштовхують політики»Серед поранених у результаті проведення антитерористичної операції в Донецьку є росіяни. Про це повідомив донецький міський голова Олександр Лук’янченко, пише «ОстроВ». «В лікарнях Донецька перебуває 43 потерпілих. Одна жінка й 42 чоловіка. Вісім — жителі Донецька, вісім — громадяни Росії, у тому числі жителі міст Грозний, Гудермес (Чечня — Авт.), Москва», — сказав він. Паралельно у прес-центрі АТО також відзначили велику кількість кавказців серед терористів в Донецькій області. «Серед бойовиків досить багато представників кавказької національності», — сказав керівник оперативної групи з інформування АТО Владислав Селезньов, передають Українські новини. Що про це думають самі чеченці? Ми зателефонували представнику чеченської діаспори в Україні, доктору технічних наук, співробітнику Фізико-технологічного інституту металів і сплавів НАН України Абді НУРАДІНОВУ.
— Зараз багато хто говорить і пише про те, що на сході України серед російських найманців діють чеченці-кадировці. Що вам відомо про це і як ви це прокоментуєте?
— Це найболючіше питання сьогодні для представників чеченської діаспори в Україні. Звичайно, дана тема на поверхні — показують відео, демонструють фото, роблять заяви, пишуть статті, але офіційних переконливих фактів ніхто не демонструє. Я не можу ні заперечити, ні підтвердити факт присутності чеченців у Східній Україні. Якщо вони там є, то це дуже погано, неправильно, і я не думаю, що вони на Донбасі «роблять погоду».
Будьмо реалістами і назвімо речі своїми іменами. Ми ж розуміємо, що Кадиров — один із керівників регіону, який підкоряється Путіну. Все ж виходитимемо з того, що на Донбасі все організовують Путін і Янукович. Решта — технічні моменти. Теоретично, якщо припустити, що Путін звернувся до Кадирова, то куди б він подівся?
У цій державі попередній президент виявився зрадником, так що можна говорити про представників офіційних або неофіційних структур іншої держави, які зацікавлені в дестабілізації ситуації в Україні?
— А як ви оцінюєте стосунки між нашими народами?
— У наших народів немає претензій один до одного — їх зіштовхують політики. Я вже 20 з гаком років живу в Україні, я громадянин цієї країни, у мене тут діти народилися. Мені важко уявити ситуацію, щоб у мене були якісь конфлікти з колегами або сусідами. Ми всі прекрасно знаємо українське прислів’я: «Пани чубляться, а в холопів чуби тріщать» — проблема в політиках. Лінія Схід—Захід або мовне питання — абсолютно надумані проблеми.
— Що ви в цілому думаєте з приводу дій Росії в Україні — в Донбасі, Криму?
— Якби українська влада не проявила слабкість у Криму, то на Донбасі такого б не було. Те, що ця ситуація привнесена ззовні, штучно нагнітається, скеровується, очевидно для всіх. Ми ж бачимо сотні озброєних людей — звідки вони? З іншого боку, без відповідного ґрунту в самій Україні вони б не змогли так діяти.
Сподіватимемося, що в світлі минулих виборів, обрання глави держави в першому ж турі, стане стримуючим чинником для російських політиків і Путіна.
— Ви вважаєте, що українська влада має діяти рішучіше?
— Потрібно застосовувати принцип «батога і пряника», інакше результату не буде. Якщо йти на повідку — знахабніють, якщо діяти лише жорстко, виникає протидія. Потрібно виходити також зі стану армії та спецслужб, наявності в цих структурах агентів впливу. Комплекс цих моментів потрібно врахувати і чергувати.
Не потрібно погіршувати ситуацію, інакше це буде великою трагедією для всієї Європи. Ми пам’ятаємо, як проходила контртерористична операція в Чечні, де мешкає лише близько мільйона чеченців. На Донбасі ж живе близько 8 млн. осіб. Потрібно діяти професійно.
— Експерти зазначають, що певні елементи того, що відбувалося в Чечні, сьогодні Росія намагається нав’язати в Україні.
— Звичайно, їм не потрібно винаходити велосипед — все вже обкатано. Якщо Путіну не подобається існування держави за назвою Україна, це не означає, що його думку поділяють усі росіяни, у тому числі, не етнічні.
Найманці, які воюють в Україні, це інструмент у великій геополітичній грі. Ляльковод сидить у іншому місці. Коли в інформаційних програмах і шоу вставляють повідомлення про чеченців- кадировців — це нечесно. Навіть якщо там і є такі групи, це не означає, що всі етнічні чеченці цього хочуть. Питання або в грошах, або в підневільності.
— Як розв’язана Росією інформаційна війна і істерія проти України може позначитися на наших стосунках?
— Істерія пройде, але осад через анексію Криму та всі процеси, які відбуваються в Україні, залишиться. Скоріше за все, стосунки вже будуть недовірчими протягом десятиріч. Хоча, простим людям у Росії та Україні ділити нічого. Те, що Путін «відрубав» Крим, призведе лише до появи нових проблем у росіян. Зараз люди міркують досить по-споживацьки і розуміють, що разом із Кримом набули лише проблеми. Кримчани будуть невиїзними. До того ж, додадуться нові витрати з бюджету Росії. Ми пам’ятаємо істерію під гаслом: «Досить годувати Кавказ» — те ж саме чекає і Крим.
Якщо Україна просунеться на шляху до євроінтеграції і люди побачать, що тут краще, комфортніше і зручніше жити, ця проблема зрушиться з мертвої точки. Хоча, багато що залежить від Путіна, який, як висловилася Меркель, існує в іншій реальності.