Філатов чистить «авгієві стайні»
Якою буде більшість у міськраді Дніпропетровська?Новий міський голова Борис Філатов, який почав виконувати свої обов’язки, звільнив чотирьох заступників, які сиділи в кріслах за часів колишнього мера Івана Куличенка. Трьох заступників міського голови — Анатолія Крупського, Ірину Зайцеву й Олену Лозенко — цілком можна вважати старожилами мерії. Вони протягом багатьох років були в команді мера, який правив Дніпропетровськом півтора десятиріччя. Розпрощався Б.Філатов і з активістом Євромайдану Вадимом Шебановим, який з’явився в апараті мерії лише після Революції Гідності. Колишній радник губернатора І.Коломойського обіймав важливу посаду — керівника справами виконкому, а останнім часом — першого заступника в.о. міського голови Галини Булавки.
«МИШАЧА МЕТУШНЯ» ЧИНОВНИКІВ
Слід зауважити, що поки йшли вибори, у Дніпропетровській міськраді відбувалися дивовижні справи. Депутати, які не потрапили в нові партійні розклади, відверто наплювали на свої обов’язки і не були на сесії міськради. На останній із них кворум сформувався лише тому, що на прощання ділили земельні ділянки. Не кращим чином усе відбувалося і в апараті виконкому. В.о. мера Г.Булавка та її тодішній перший заступник А.Крупський повністю занурилися у виборчу кампанію, не залишаючи примарних надій заволодіти кріслом міського голови. Галина Іллівна балотувалася від партії «Рідний край», а Анатолій Федорович — від «Відродження». Обоє набрали лічені відсотки і вибули з гри після першого туру. Виборча кампанія остаточно зіпсувала їхні стосунки. У кулуарах мерії розпалилася підкилимна гра. Несподівано для всіх, за рішенням суду, був відновлений на посаді колишній керівник справами виконкому Віталій Мархасін, звільнений ще півтора роки тому. Поки в.о. міського голови Г.Булавка була у передвиборній відпустці, він, як виконуючий її обов’язки, звільнив із посади першого заступника міського голови Анатолія Крупського. Той негайно подав до суду і таки відновився на посаді, хоча його місце вже було зайняте В.Шебановим. У результаті кадрової чехарди все так заплуталося, що і самі апаратники перестали розуміти: хто кому начальник. Здивовані дніпропетровці спостерігали за «мишачою метушнею» чиновників із мерії, але це було лише початком.
НОВОГО МЕРА ХОТІЛИ ПОСТАВИТИ ПЕРЕД ФАКТОМ, ЯКИЙ УЖЕ ВІДБУВСЯ
Після першого туру виборів стало зрозуміло, які партії пройшли в Дніпропетровську міськраду і яку кількість із 64 мандатів вони мають. Провідні позиції посіли непримиренні супротивники — «Опозиційний блок» (25) і Об’єднання українських патріотів «УКРОП» (21). Окрім них, до міської ради пройшли ще три партії — «Громадська сила» (7), БПП «Солідарність» (6) і «Самопоміч» (5). Із зрозумілих причин, без цих «доважків» практично неможливо створити стійку депутатську більшість.
Поки вся увага основних гравців була спрямована на другий тур виборів міського голови, власники «золотих акцій» розпочали розподіл портфелів. Найдосвідченішим виявився лідер «Громадської сили», бізнесмен Загід Краснов, якого в минулих скликаннях недаремно називали «директором міськради». За подачею в.о. мера нові призначенці почали з’являтися на чолі різних структурних підрозділів. За лічені дні вони встигли «осідлати» міський транспорт і фінанси. Причому, призначення відбувалися навіть тоді, коли було остаточно зрозуміло, що міським головою обраний Борис Філатов. Вочевидь, нового мера хотіли поставити перед фактом, який уже відбувся: пиріг поділений, і тобі тільки залишається погодитися з його «нарізкою». Зрозуміло, якщо хочеш отримати лояльну депутатську більшість, а не постійну «фронду» на чолі з «Опозиційним блоком».
Досить красномовне розставляння сил, яке склалося, було продемонстроване на відкритті першої сесії нового скликання Дніпропетровської міськради. Не встигла голова міськвиборчкому Валентина Панкулич представити Б.Філатова як міського голову, як у залі почулися вигуки «Ганьба!» Новоспечені депутати заявили, що не визнають повноважень мера, оскільки він не склав мандат депутата Верховної Ради. Під час його присяги в сесійній залі залишилося лише два десятки депутатів — його однопартійців. Решта народних обранців демонстративно покинули мерію, а старий депутат відмовився вручати булаву. Б.Філатов пояснював, що подав у Верховну Раду заяву про анулювання мандата, і не з його вини не вистачило голосів для його скасування. Не дивлячись на скандальний результат, Б.Філатов наполягає на тому, що він — легітимний міський голова. Більш за все нового мера обурила позиція депутатів від «Самопомочі» — партії, яка входить в демократичну коаліцію Верховної Ради. «У міськраді утворилася деяка широка коаліція, куди ввійшли депутати «Опозиційного блоку», «Самопомочі» та «Громадської сили». Я закликаю голову партії «Самопоміч» пана Садового розпустити фракцію в нашому місті. Ми будемо об’єднуватися з БПП «Солідарність», — заявив на брифінгу Б.Філатов. Його соратник Геннадій Корбан, що перебуває під домашнім арештом, також висловив щонайбільше здивування позицією «Самопомочі». Він нагадав, що партія «УКРОП» активно допомагає кандидатові від «Самопомочі» на пост міського голови Кривого Рогу Юрієві Милобогу домогтися справедливого перерахунку голосів і бере участь у акціях протесту.
«ОБ’ЄДНАННЯ БУДЕ ВИМУШЕНИМ»
«Усі побачили багатообіцяючий скандальний початок роботи Дніпропетровської міськради», — констатує політолог Андрій Золотарьов. Він вважає, що все це може вилитися в серйозну проблему при формуванні депутатської більшості. «У ситуації, яка склалася, Філатов буде вимушений об’єднатися з БПП «Солідарність». Ще є варіант розколоти «Опоблок» або «Громадську силу». У першому варіанті — буде залежність від Банкової», — вважає А.Золотарьов. Прибічники Б.Філатова ще напередодні першої сесії натякали на те, що після поразки на мерських виборах О.Вілкула, його фракція у міськраді «попливла», і до співпраці з мером готові, як мінімум, від трьох до п’яти перебіжчиків. Проте, поки ситуація у міськраді досить туманна. Сам Б.Філатов висловлює впевненість у своїх силах і навіть називає кандидатуру майбутнього секретаря міськради — лідера фракції БПП «Солідарність» Каміля Примакова.
Як би там не було, новий міський голова взявся за кадрову чистку мерії. Окрім відставки чотирьох заступників, він ініціював службове розслідування щодо начальника фінансового департаменту Андрія Баска, керівника справами виконкому Віталія Мархасіна та директора департаменту корпоративних прав Єгора Білова. Їм наказано бути на роботі та знаходитися в одному з кабінетів для того, щоб давати необхідні пояснення. Б.Філатов обіцяє набрати в мерію нових, незаплямлених людей. Він назвав імена своїх однопартійців — директора ТРК «Регіон» Анастасії Староскольцевої, лікаря Євгенії Дитятковської та голови міської організації партії «УКРОП» Олександра Санжари. Новий мер запевняє, що всі вакансії заміщатимуться через відкритий конкурс. «...Розбираюся далі з кадрами та структурою. Вводимо електронний документообіг. Працюємо. Писати буду мало. Ніколи», — повідомив він на своїй сторінці в соціальній мережі Фейсбук.