Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«I радий був би прокрутити час назад, та неможливо»

28 грудня, 00:00

Атмосфера, що панувала в Центрвиборчкомі, а також у штабі не так давно провладного кандидата Віктора Януковича в ніч «третього туру» президентських виборів, радикально відрізнялася від моря пристрастей, що бушувало в стінах цих установ 31 жовтня, 21 листопада й навіть 23 листопада — дня оголошення ЦВК результатів другого туру, пізніше скасованих Верховним Судом. Можливо, причина в тому, що цього разу, на відміну від попередніх, результат був передбачуваний. Інтрига полягала лише в тому, як поведуть себе переможці й переможені.

Далася взнаки і хронічна втома членів ЦВК. Напередодні вони завершили роботу лише о третій ночі. Тривале пильнування зумовлювалося необхідністю розглянути абсолютно всі скарги, що надійшли, без чого саме переголосування було б неможливим. Скарг виявилося чимало, переважно від членів команди Януковича. Вісім своїх звернень прихильники Віктора Федоровича, незадоволені вердиктом ЦВК, адресували навіть Верховному Суду. Але й там їх відхилили, останню — о п’ятій ранку.

А вже з десятої ранку 26 грудня Центрвиборчком працював у режимі регулярних брифінгів. Стиль спілкування з пресою нового глави ЦВК Ярослава Давидовича радикально відрізняється від практики його попередника. Сергій Ківалов часто «хохмив», ухиляючись таким чином від «незручних» питань. Давидович, навпаки, — сам спокій і холоднокровність, говорить завжди по суті. Взагалі, з моменту «зміни влади» в Комісії багато що змінилося. Головна візуальна відмінність — відсутність на підходах до будівлі посиленої охорони, габаритних металевих огорож, рядів колючого дроту, бронетранспортерів і водометів. Не кажучи вже про КАМАЗи з піском і потужні освітлювальні установки, а також заблоковані ліфти та перекриті сходи всередині самого ЦВК. Цього разу охорону посилили суто символічно. «Навіщо доводити до абсурду? — говорить Давидович. — Нам нема від кого ховатися».

Ближче до ночі члени Комісії засіли за роботу і з пресою спілкуватися практично перестали. Систему «Вибори- 2004» залишили ввімкненою. «Цифри оперативно оновлюються, ви самі все бачите, і в моїх коментарях не маєте потреби», — сказав журналістам глава ЦВК. Він також повідомив, що система тепер надійно захищена, повністю оновлено паролі й т.ін.

Ще одна причина того, що Центрвиборчком оновлював інформацію про підрахунок голосів не так швидко, як хотілося б журналістам, — відчутна затримка з обробкою даних на місцях. До одинадцятої вечора по всій країні порахували менш як півмільйона протоколів. ЦВКівці пояснювали це недосвідченістю і скрупульозністю членів новосформованих виборчкомів. Цікаво, що цього разу картина попередніх двох турів повторювалася з точністю до навпаки: перші відомості надходили із західних, а не зі східних областей, тому спочатку з величезною перевагою лідирував Віктор Ющенко. Розрив між ним і Віктором Януковичем почав скорочуватися лише під ранок.

За відсутності Ярослава Давидовича журналісти вирішили було переключитися на парламентаріїв з груп підтримки кандидатів, однак таких у Центрвиборчкомі, на загальний подив, практично не виявилося...

Інформаційним апогеєм виборчої ночі в штабі Віктора Януковича стала поява самого кандидата, що сталося практично відразу після закриття виборчих дільниць. Віктор Федорович заявив, що «однозначно впевнений у перемозі». Відповідаючи на запитання «Дня», чи привітає він Віктора Ющенка з перемогою хоча б по телефону, В. Янукович сказав, що якщо й зробить це, то «з великим жалем, оскільки це стане прикладом завоювання влади не демократичним, а революційним, антиконституційним шляхом». Також підкреслив, що «незалежно від результату, я і моя команда наполягатимемо на ухваленні закону про опозицію, ми не допустимо розколу України». Вельми різко зазначив: «Я чекаю перемоги, але навіть якщо буде поразка, ні за яких умов разом із членами цієї команди, які тягнуть на себе ковдру старої влади, не працюватиму. Не буде ніяких переговорів з аморальними людьми!» Зате коментуючи можливість оскарження результатів виборів у Верховному Суді, кандидат був не таким категоричним: «Не хочу бути схожим на свого опонента, відомого любов’ю до необгрунтованих заяв. Давайте дочекаємося остаточних результатів, зберемо всі документи і на їхній підставі будемо діяти». На вельми іронічну репліку російського журналіста про те, чи готовий він очолити парламентську опозицію, Янукович, здивовано посміхнувшись (так, наче йдеться про факт сам собою зрозумілий), спокійно відповів: «Я готовий очолити державу», чим і спровокував бурхливі аплодисменти присутніх. Щоправда, вже встаючи з-за столу, кандидат тихо зітхнув: «І радий був би прокрутити час назад, та неможливо».

Протягом ночі до представників ЗМІ виходив також Тарас Чорновіл, Нестор Шуфрич, Валерій Коновалюк, навіть Наталя Вітренко, але нічого принципово нового вони вже не повідомили. На початку четвертої з’явився Василь Горбаль, один з активістів столичного штабу, депутат-мажоритарник від Солом’янського району столиці. «Що робити?» — розгублено запитав у дівчини з прес-служби. «На запитання відповідати», — порадила вона. «А що, хіба є кому питати?» — поцікавився Горбаль, подивившись у майже порожній сонний зал.

Однак, судячи з непрямих ознак, життя всередині штабу вирувало. Про це дозволяла судити велика кількість іномарок під «Зоряним» і мала кількість їхніх власників у традиційному місці дислокації, шикарній «робочій їдальні» на першому поверсі, біля телевізора. Помічники прибулих чиновників, які час від часу виходили на перекур, свідчили: напружені наради безперервно тривають уже декілька годин, на порядку денному два майже хрестоматійні питання: що робити і хто винен?

Досвід чергування в кінотеатрі-штабі підтвердив: найбільш вигідний інформаційний майданчик «Зоряного» — на вулиці, в тісному внутрішньому дворі з двома кованими чавунними ворітьми. Саме тут раніше вдавалося поспілкуватися з найрезонанснішими членами команди Віктора Федоровича. Цього разу пощастило спостерігати від’їзд кандидата з власної «ставки». Це було о пів на першу ночі. Віктор Федорович тримав у руках купу якихось документів, вигляд мав вельми пригнічений і на ексклюзивне спілкування з кореспондентом «Дня» явно не налаштований. Він швидко сів у чомусь старенький, запилюжений Мерседес з абсолютно рядовими номерами й поїхав у невідомому напрямку. Нечисленна охорона оперативно посідала в іще одне авто тієї ж марки і мікроавтобус.

Прихильники кандидата, що кучкувалися на підходах до «Зоряного», спілкування зі своїм лідером так і не дочекалися. Їх було небагато, десятки три людей з біло-блакитною символікою, яку вони вельми нав’язливо намагалися передарувати прихильникам Ющенка, що час від часу проїжджали повз «Зоряний» з оранжевими прапорами у вікнах машин і голосно сигналили. Іноді доходило до коротких, але бурхливих сутичок, щедро здобрених нецензурною лексикою. Але частіше закінчувалося рукостисканнями і взаємними побажаннями перемоги.

Буквально за годину після від’їзду Віктора Федоровича з’явився Рінат Ахметов у супроводі Ігоря Суркіса. Наступного разу охорона захвилювалася вже о пів на четверту. Було через що: у вестибюлі показався глава Адміністрації Президента Віктор Медведчук. Виглядав він втомленим і дещо засмученим, однак налаштований був доброзичливо. Понарікав, що настрій, мовляв, не дуже, бо «сильно програємо», але це, нічого, «ми ще повоюємо, нас чекає опозиція». Нестор Шуфрич, який трохи пізніше долучився до бесіди, заявив, що лідер СДПУ(О) буває в штабі «щовечора», тим самим підтверджуючи непорушність політичного союзу «есдеків» і «регіоналів». «Але їм, звісно, непросто буде вдвох опозицію очолювати, дві такі людини…» — зітхнув Нестор Іванович і, прихопивши свого прес-секретаря, поїхав до ЦВК. За кілька хвилин до цього з внутрішнього двору вирулила машина Ріната Ахметова. У процесі нетривалого спілкування відомий бізнесмен підтвердив можливість своєї перекваліфікації в опозиційного політика, але все з тією ж незмінною умовою: «якщо Донбас спробують поставити на коліна». Але раніше попросив почекати оголошення офіційного результату: «Там подивимося, але, сподіваюся, що не доведеться». Останнім «Зоряний» покидав Григорій Суркіс, який уточнив: «Ви що, думаєте, вибори закінчилися? Ні, все тільки починається!»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати