Перейти до основного вмісту

Iніціатива Президента може призвести до війни референдумів

03 листопада, 00:00

На зустрічі зі слухачами Академії держуправління Л. Кучма заявив, що, можливо, винесе на референдум пропозицію про скасування депутатської недоторканності.

Ситуацію коментують народні депутати.

Георгій КРЮЧКОВ, КПУ:

— Ініціатива Президента дуже нагадує політичний шантаж (тому що, якщо вирішувати питання серйозно, а не на рівні заяв, то потрібно вносити зміни до Конституції, яку Л. Кучма вважає «недоторканною»). Передбачити поведінку ВР у цій ситуації дуже складно, особливо після того, як Президент дорікнув законодавчому органу за недієздатність. Цілком можливо, що у відповідь виникне могутня протиборствуюча течія. Я вважаю, що якщо глава держави наполягатиме на своєму, то цілком можлива війна референдумів. Тому що в парламенті відразу знайдуться сили, здатні зібрати 3 млн. підписів й ініціювати референдум про довір’я Президенту, наприклад.

В’ячеслав ЧОРНОВІЛ, НРУ:

— Я вважаю, що Президент просто лякає, тому що він сам не зацікавлений у проведенні подібного референдуму, який обростає нікому не потрібними подробицями, складностями й запитаннями. Л. Кучма таким чином просто прозондував грунт і, ймовірно, зміг пересвідчитися, що ВР не підтримає такої ініціативи — навіть вірні Президенту сили. Не думаю також, що намір скасувати депутатські пільги викличе особливо бурхливу реакцію парламентаріїв: нам треба закони ухвалювати, а не реагувати на кожну заяву.

ЕКСПЕРТНА ОЦІНКА

Олександр Стегній, керівник відділу соціально-політичних досліджень компанії «СОЦІС-Геллап»:

— Підтримка населенням зняття депутатської недоторканності пов’язана з недовірою до парламенту як одного з основних інститутів влади. Причому ця підтримка є, швидше всього, емоційним наслідком цієї недовіри. Про свідомий вибір — про те, як позначиться подібний референдум на долі держави — тут говорити не доводиться. А зіграти на емоціях виборця, використовуючи його ставлення до влади взагалі й до законодавчої зокрема, сьогодні цілком можливо. Однак, враховуючи близькість президентських виборів, це серйозно загострить соціально-політичну ситуацію. Опозиція однозначно сприйме референдум як прагнення Президента розібратися з конкурентами. Ініціювання цього питання, скажімо, після президентських виборів, було б сприйняте набагато спокійніше.

— Чиновники виконавчої влади не мають статусу недоторканності, але вражаючих результатів у очищенні виконавчої влади від корупції та злочинності щось не видно. Взагалі суть справи тут у недоторканності?

— Питання зняття депутатської недоторканності — це питання кожного конкретного випадку. За кожним з них, як правило, проходять десятки людей, що не є депутатами. Використання сукупності конкретних «випадків» як «оказії» для зняття імунітету з усіх депутатів узагалі, тим більше через референдум, — явно непродуманий з державної точки зору крок. Спровокувати реакцію масової свідомості можна. Але чи сприятиме ця провокація громадянському миру? Враховуючи до того ж, що «третя влада» — судова — сьогодні підконтрольна, бо її свобода, самостійність для влади річ небезпечна.

Олег ІВАНЦОВ, «День»

№210 03.11.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати