Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Хто на Єнакієве?

Денис КАЗАНСЬКИЙ: «Хочу змінити свідомість людей на Донбасі... Влада проти — вона злякалася»
20 листопада, 00:00
«ГРОЗНЫЙ БЛОГЕР ПЕСОЧИТ ВЛАСТЬ», — ТАК ПРОКОМЕНТУВАВ ФОТО ДЕНИСА КАЗАНСЬКОГО ОДИН ІЗ КОРИСТУВАЧІВ FACEBOOK. СХОЖЕ, ВЛАДА ВЖЕ ВІДРЕАГУВАЛА / ФОТО З САЙТА FACEBOOK

Влада, а точніше територіальна виборча комісія Єнакієво, відмовилася реєструвати кандидата від «Удару» в мери міста — відомого блогера (Frankensstein), журналіста Дениса Казанського. Наша бесіда з ним, а також коментаторами, відбулася в п’ятницю, коли про це ще не було відомо. Вчора ми знову зв’язалися з Денисом, щоб з’ясувати причини його нереєстрації.

* * *

— Денисе, чому вас не захотіли зареєструвати?

— Виборча комісія присікалася до документів про те, що партія «УДАР» зареєстрована не на ту людину, про яку нібито є інформація в територіальній комісії Єнакієвого. Крім того, члени комісії мотивували відмову — підвели під такий пункт, який називається «Порушення процедури висунення кандидата». Проте в законі це поняття не розшифровується. Наприклад, можна сказати, що порушенням було те, що кандидат прийшов без піджака або ще що-небудь. Тобто цим поняттям можна маніпулювати як завгодно. Комісія цим і займається.

— Ваші подальші дії.

— Ми подамо до суду, хоча я розумію, що це марно. Є рішення «на горі» — мене не пускати. Навряд чи нам удасться виграти у системи, але це не означає, що ми відмовляємося від подальшої боротьби, тим паче є люди, які мені вірять і довіряють.

— А чому вас усе-таки не хочуть пускати на вибори?

— У них немає боязні, що я б виграв. Певною мірою я це й сам розумію. Моє висунення викликало ажіотаж — багато ЗМІ написали про це, був певний резонанс. Я збирався вести репортаж на всю країну, що відбувається на виборах у Єнакієвому. Отже, у владі зрозуміли, що до цих виборів буде прикута велика увага, а це удар по нинішньому політичному режиму, тим паче якщо це Єнакієве, то, звісно, особисто по Віктору Януковичу. Вони проти, вони цього дійсно злякалися.

(Далі по тексту наша попередня бесіда. — Авт.).

— Що вас спонукало висуватися в мери Єнакієвого?

— По-перше, мені просто цікаво. Як журналіст, я хочу зрозуміти, відчути — як реально проходить виборча кампанія. По-друге, мені хочеться донести до людей якусь ідею, яка зараз, мабуть, не дуже популярна в Єнакієвому, але в майбутньому, якщо ми будемо послідовно працювати (я матиму трибуну), це може привести до результату — змін.

— У чому полягає ця ідея?

— У тому, що в нас є Україна (на Донбасі це мають зрозуміти), і єдиний правильний шлях, яким вона має йти, — це європейський шлях.

— Чому ви висуваєтеся від «УДАРу», ви є членом цієї партії?

— Ні, я не є членом цієї партії. Річ у тім, що, згідно з виборчим законодавством, я не можу балотуватися «самовисуванцем». Тому мене висунув «УДАР».

— Чому?

— Так склалося, що в мене налагодилися зв’язки з «УДАРом», тому я вирішив балотуватися саме від цієї політичної сили.

— Чи були пропозиції від інших партій?

— Ні, не було.

— Не секрет, що Донбас називають вотчиною Партії регіонів. Як ви збираєтеся перемагати, переконувати людей, тим паче — в Єнакієвому?

— У мене є виборча програма. Я хочу довести всім, що можна досягти певних змін — навіть у такому місті й такому регіоні. Наприклад, у мне є ідеї, й я це пропонуватиму людям, — перевести місто на індивідуальну систему опалення, тобто реформа комунального господарства. Є й інші ідеї, які, я, сподіваюся, зможу донести. Я дуже хочу, все-таки змінити свідомість людей на Донбасі.

— Хто, окрім регіонала Олійника, є вашими конкурентами?

— Це — представник «Свободи» Ігор Славгородський та кандидат від Комуністичної партії Василь Лавриненко.

— Виходить знову буде конкуренція між опозицією, тим більше — в такому регіоні, де її єдність, як ніде, потрібна. Невже опозиція не винесла уроків із міських виборів у Обухові чи парламентських виборів?

— Ви розумієте, «Свобода» не має шансів пройти в Єнакієвому. Наприклад, той же Ігор Славгородський уже балотувався в народні депутати по Єнакієвому й набрав 3%. Я не думаю, що він зможе якось поліпшити свій результат. «Свобода» на Донбасі ніколи не набере більше. Можливо, колись у майбутньому щось зміниться, але зараз «Свобода» тут не популярна. Я не можу пояснити сенсу його висування. А від Об’єднаної опозиції наразі поки нікого немає.

— А «УДАР» популярний на Донбасі?

— Мені складно говорити про ставлення до «УДАРу» як до політичної партії. Вона асоціюється більше з постаттю Кличка, ставлення до якого достатньо лояльне. Можу лише сказати, що на парламентських виборах реальний рівень підтримки «УДАРу» на Донбасі був на рівні 10%.

— Віктор Янукович уже представив «мера міста». Це — впевненість у своїх силах чи повний контроль ситуації?

— Гадаю, це не впевненість у своїх силах — це контроль міста. На жаль, у нас такі реалії, що мерів не обирають, а призначають. Ніякого демократичного процесу, звісно, тут немає.

— Відомо, що існує велика розчарованість виборців Донбасу в Партії регіонів. Утім, останні вибори продемонстрували: регіонали мають абсолютну більшість у цьому регіоні. Чому, як ви вважаєте?

— По-перше, тому що опозиція поводить себе дуже пасивно. Вона не може висунути якихось постатей, які б могли конкурувати з висуванцями від Партії регіонів. По-друге, застосовується величезний адмінресурс. На останніх місцевих виборах я працював журналістом: бачив, як відбувається в нас підрахунок голосів. Це — величезні фальсифікації, зміна протоколів. Офіційні результати, які начебто здобувала Партія регіонів на Донбасі, не відповідають реальності. Насправді в них підтримка набагато менша. Тут люди взагалі мало ходять на вибори. Особливо це було помітно на парламентських виборах (офіційно явку значно зависили).

— Ви думаєте, ситуація на позачергових виборах в Єнакієвому буде іншою?

— Ні, звісно. Моє головне завдання — показати, що вибори в Єнакієвому є фарсом. Виборець тут мало на що впливає. Я хочу це висвітлити.

— Що або хто, на вашу думку, може стати альтернативою домінуванню Партії регіонів на Донбасі (звісно, окрім комуністів)?

— Це може бути або опозиція, якщо вона діятиме в іншому форматі, — відмовиться від зверхнього ставлення до Донбасу й більше співпрацюватиме з місцевими лідерами громадської думки, або це буде новий громадський рух місцевих діячів, які створять партію чи ввійдуть у склад якоїсь чинної політичної сили.

— Грунт для цього вже є?

— Якісь передумови існують, але сказати, що для цього сформувався міцний грунт, я не можу.

«МИ ХОЧЕМО ДОВЕСТИ, ЩО МОЖНА НЕ ТІЛЬКИ ГРАТИ, А Й ВИГРАВАТИ»

Володимир КУРЕННИЙ, партія «УДАР»:

— Дениса Казанського ми знаємо як порядну людину-професіонала, яка багато чого зробила для появи й укріплення паростків демократії в цьому регіоні. Тому цим кроком хочемо показати владі, що не буде монополії Партії регіонів на Донбасі. Дуже прикро, що Президент, перебуваючи в Єнакієвому, значно раніше виборів практично вже представив нового мера. Це, я б сказав, такі собі барські, навіть колоніальні замашки вищого керівництва щодо регіональних чиновників. Але ми не дамо призначити мера. Ми хочемо надати виборцям Єнакієвого право вибору — у них повинен бути вибір серед різних кандидатів. Ми принципово відрізняємося від Партії регіонів. В Єнакієвому має бути демократична процедура. Якщо «Свобода» висуває свого кандидата, то ми проводитимемо консультації щодо цього. Ми розуміємо, що не може бути чарівної палочки, якою махнеш — і завтра зміниться свідомість людей на Донбасі. Для цього потрібно проводити комплекс заходів у різних напрямках, які призведуть до змін. Зокрема, потрібна активна позиція політичних партій демократичного спрямування, які не мають ховати голову в пісок, якщо там ПР не дає працювати. Треба працювати, незважаючи на різні перешкоди й перепони. Ми хочемо довести, що можна не тільки грати, а й вигравати.

«ЯКЩО ЦЕ ПРОСТО «ФАН», ТО НАВРЯД ВИБОРЕЦЬ НАЛЕЖНО СПРИЙМЕ ЦЕ»

Олександр КЛЮЖЕВ, політичний аналітик:

— Єдине, в чому тут є запитання, — це узгодження своїх дій між опозиційними силами. На національному рівні всі дійшли висновку, що для ефективнішої роботи опозиції потрібно посилити координацію дій «УДАРу», «Батьківщини» та «Свободи», тому на місцевому рівні, а саме під час виборів мера в Єнакієвому, наявність двох кандидатів від опозиції виглядає сумнівно. Тим більше що всі прекрасно розуміють: хто б не був висуванцем від опозиції, їм буде важко досягати значних результатів. Наявність двох кандидатів значно знижує будь-який ефект від висування цих людей на вибори. Крім того, виборець, як показує українська практика, не дуже сприймає ситуацію, коли його голосом граються, а не борються за нього. І в цьому плані важливо, чи готові ці кандидати показати справжню боротьбу за голоси та програму. Якщо це просто «фан», то навряд виборець належно сприйме це.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати