Комісія займатиметься порушниками
Володимир ВАСИЛЕНКО: «Антизаконні злочинні й жорстокі заходи, які вживають силові структури, — це частина російської спецоперації»
Днями в Києві найавторитетніші фахівці у галузі права та колишні політв’язні презентували Комісію з розслідування порушень прав людини в Україні. Її мета — розслідування порушень прав людини під час реалізації громадянами права на мирні зібрання, починаючи з 30 листопада 2013 року. Комісія — перший крок до трибуналу над злочинцями, винних у вбивствах, каліченні, катуваннях та викрадені громадян нашої країни. До складу Комісії увійшли: Василенко Володимир, Березюк Олег, Шевчук Станіслав, Зісельс Йосип, Сверстюк Євген, Кисіль Василь, Козюбра Микола, Курдельчук Данило, Сірий Микола, Овсієнко Василь, Антонович Мирослава, Батрин Станіслав. Секретар — Кушнір Юрій. Про деталі розповідає голова комісії Володимир ВАСИЛЕНКО, доктор юридичних наук, професор НаУКМА, Надзвичайний і Повноважний Посол України, суддя Міжнародного кримінального трибуналу щодо колишньої Югославії:
— Створення такої комісії — це допомога людям, права яких було порушено, які стали жертвами злочинної діяльності. Допомога в тому, щоб вони подавали скарги в прокуратуру з вимогою порушити кримінальні справи проти тих, від чиїх дій вони постраждали. Учора якраз троє членів нашої громадської організації — Олег Березюк, Микола Сірий і Станіслав Батрин подали запит до генпрокурора з вимогою детально розслідувати епізод щодо катування «Беркутом» громадянина України Михайла Гаврилюка. Як відомо, відео цього злочину облетіло Україну і весь світ. Це приклад нашої діяльності.
Нашою метою є створення «Чорної Книги порушень прав людини в Україні», в якій буде систематизовано всі злочини в період з 30 листопада 2013 року. Наша комісія є позапартійною. В основу її діяльності покладено принцип об’єктивності. Тобто якщо є інформація чи матеріали, які свідчать про порушення прав громадян чи особового складу, силових відомств, то це буде предметом розгляду в рамках комісії. Вона працюватиме і надалі, фіксуючи порушення прав людини в Україні. В рамках комісії створюють групи по напрямкам, і є багато волонтерів, які вже готові увійти в ці групи.
Одна з них займатиметься сприянням відновленню порушених прав громадян (керівник — Станіслав Батрин, кандидат юридичних наук, молодший науковий співробітник Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України). Інша — інформаційно-роз’яснювальною роботою (керівник — Олег Березюк, голова Українського юридичного товариства, громадський діяч, правозахисник). Ще одна група — формуванням вже згаданої «Чорної Книги» (керівник — Микола Сірий, кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України).
Ми вже налагоджуємо контакти з іншими організаціями, асоціаціями, об’єднаннями громадян, які займаються питаннями захисту прав людини. Співпрацюватимемо. Юридичної адреси ми поки не маємо. Найближчим часом ці питання буде вирішено. В робочому порядку ми зареєструємося в Міністерстві юстиції. Звичайно, предметом розгляду комісії буде і діяльність так званих «ескадронів смерті». Особовий склад «Беркута», не всі, звичайно, а певна частина, чинив і чинить злочини. Є дуже багато свідчень, матеріальних доказів — викрадення, тортури, побиття людей.
Хочу підкреслити, що антизаконні злочинні і жорстокі заходи, які вживають силові структури — це частина російської спецоперації. Її мета — збурити ситуацію хаосу в Україні, створити такі умови, які б дозволили трактувати існуючий режим як антидемократичний, що діє з порушенням європейських цінностей, стандартів ЄС, і, таким чином, поставити хрест на прагненнях України колись підписати Угоду про асоціацію з Євросоюзом. Закони, які ухвалили 16 січня і які ще не скасовано, бо Президент їх не підписав, — це теж московська розробка. Один з авторів законів — Колесніченко. Гадаю, немає потреби пояснювати хто це такий.
Працівники спецслужб, які нині у відставці, абсолютно чітко кажуть: те, що відбувається, особливо з викраденням і катуванням людей — це почерк російських спецслужб, що використовували свого часу в Чечні, і можливо нині ті самі виконавці.