Кому вигідно, щоб нова Нацрада не розпочала роботу?
У телерадіопросторі України склалося двовладдя. Чотири члени нового складу Національної ради з телебачення та радіомовлення, вибрані минулого місяця Верховною Радою — Сергій Аксененко, Микола Княжицький, Володимир Цендрівський і Микола Червінчук — готові розпочати роботу і вже розробляють свою концепцію розвитку ефіру України, про що було заявлено на прес-конференції, котра відбулася минулого тижня. Другу четвірку, за положенням про Нацраду, зобов'язаний призначити Президент. Але поки не поспішає, хоча, як відомо, ще в січні Президент звернувся до ВР з листом про закінчення терміну повноважень старого складу Нацради. А потiм i вiдкликав своїх представників з попередньої Нацради. Однак старий керівний орган українського ефіру йти на спокій не збирається, він продовжує працювати, і, що особливо дивує новообраних членів Нацради, навіть видає ліцензії.
Ситуацію, за якої в Україні виявилися дві діючі Національні ради з телебачення та радіомовлення, для «Дня» коментує голова колишньої Нацради Віктор Петренко :
— За положенням, Нацрада — це постійно діючий орган. Ми продовжуємо свою роботу доти, доки не буде сформовано нову Національну раду. Через нас проходять кредити, платежі. Чи можна їх призупинити? Зараз ми розробляємо процедуру передачі повноважень: хто і як здає справи, хто повинен їх прийняти.
Хочу навести вам приклад. Коли рік тому вже відбулися вибори до нової Верховної Ради — стара ще збиралася і приймала рішення. Навіть ставила в порядок денний питання про недовіру Нацраді і намагалася розпустити її — за те, що ми не дали ліцензію ГУРТу.
— Але ви не тільки розробляєте процедуру передачі повноважень і стежите за платежами — ви видаєте нові ліцензії?
— Природно. Це входить у роботу Нацради. Ніхто не забирав у нас наших обов'язків. Ми видали ліцензію Дніпропетровській обласній телерадіокомпанії — досі вона вела мовлення на одному каналі з «Інтером». Нарешті отримала ліцензію система ефірного телебачення МІТРІС, яка є альтернативою і кабельному, і супутниковому телебаченню, і за своїми параметрами краща від аналогічних зарубіжних.
— Ви не боїтеся, що рішення, ухвалені Нацрадою по закінченні терміну її повноважень, можуть бути визнані нелегітимними?
— Не ми — остання інстанція в тлумаченні закону. Є Конституційний суд, є Генпрокуратура — за необхідності вони винесуть свої рішення. А ми розуміємо його так, що повинні продовжувати роботу, доки не буде повністю сформована Національна рада. А якщо той же Конституційний суд ухвалить рішення про нелегітимність нових членів Нацради, обраних у ВР, на думку багатьох, з великими порушеннями? Що тоді? Поновлювати старий наш склад?
А ще ми збираємося наприкінці травня провести Всеукраїнську нараду керівників телерадіокомпаній, проаналізувати ситуацію.
ВIД РЕДАКЦIЇ
З відповідей Віктора Петренка складається враження, що він отримав від Президента карт-бланш на подальшу роботу. Якщо триває видача ліцензій, а наприкінці травня (!) намічено провести нараду керівників телеорганізацій — схоже, що доти Президент не збирається представляти своїх членів нової Нацради, і діятиме колишній склад. А робота нового складу Нацради, обраної ВР, буде заблокована на кореню. Тим більше, що при процедурі голосування в парламенті дійсно було порушено регламент, і, судячи з розвитку подій, крапку в питанні про легітимність нового складу Нацради, обраного ВР, ще дійсно не поставлено. «День» збирається повернутися до цієї теми в п'ятницю на шпальті «Телебачення».