Крайній «регіонал»
Системність і всебічна об’єктивність, а не «революційна доцільність» мають бути базою судового процесу над Олександром Єфремовим![](/sites/default/files/main/articles/01082016/1efremov.jpg)
Рівно два роки тому Луганськ занурився в темряву. Електричний струм з’являвся кілька разів на нетривалий час, щоб згодом зникнути на кілька місяців. Через кілька днів остаточно зник мобільний і міський зв’язок. Розпочалась довга луганська ніч. Українські військові наблизились до міста, але так і не змогли у нього увійти. Минуло два роки, і той, хто зробив все для того, щоб відчинити двері ворогу — Олександр Єфремов, — був заарештований в аеропорту Борисполя, намагаючись втекти до «рятівної» Австрії. Генпрокуратура підозрює колишнього голову фракції Партії регіонів у привласненні, шляхом зловживання службовим положенням, майна підприємства «Луганськвугілля» (ч.5 ст. 191 КК України), у скоєнні навмисних дій з метою зміни територіальних кордонів України, що призвело до смертей людей та інших тяжких наслідків (ч. 3 ст. 110 КК України), а також в скоєнні організаційного та іншого сприяння зі створення терористичної організації «ЛНР» (ч. 1 ст. 258-3 КК України). Луценко на прес-конференції в день затримання Єфремова поінформував, що Генпрокуратура клопотатиме про його арешт терміном на два місяці, і наголосив, що статті обвинувачення не передбачають запобіжного заходу у вигляді застави чи домашнього арешту.
У понеділок суд зрештою обрав запобіжний захід Олександру Єфремову у вигляді арешту на два місяці до 28 вересня. ГПУ, як відомо, вимагала для колишнього регіонала два місяці утримання під вартою. У відповідь на обвинувачення адвокати Єфремова спершу зробили акцент на незаконному затриманні їхнього підзахисного, а потім заявили, що Єфремов вже кілька разів полишав Україну і повертався. Про це, зокрема, повідомив адвокат Олександр Мельников і надав документи — зворотні квитки до Києва з Відня і ордери, що підтверджують бронювання готелю у Відні на одну добу. Інший адвокат Євген Солодко вимагав передати справу в НАБУ і зробити судовий процес закритим для того, щоб свідки не перебували під тиском громадськості: «Справу потрібно передати в НАБУ, нехай розслідують... Захист вважає, що підозра необґрунтована. Тут немає ніяких конкретних епізодів...». Сам Єфремов наголосив, що ЗМІ штучно зробили ажіотаж навколо його персони.
Слід згадати, що в лютому 2015 року Єфремова вже заарештовували, але тоді йому були висунуті такі обвинувачення, які захист без особливих зусиль міг спростувати. Що й сталося. Нещодавно з Єфремова навіть зняли браслет разом із раніше висунутими обвинуваченнями. І ось знову арешт, в унісон з яким в мережу Інтернет було вкинуте змонтоване відео, де Єфремов начебто зізнається у тому що він є спонсором сепаратистів. Насправді цей факт давно є «секретом Полішинеля». Питання полягало в доказах.
НА СУДІ В ПОНЕДІЛОК, ДЕ ВИРІШУВАВСЯ ЗАПОБІЖНИЙ ЗАХІД ДЛЯ ЄФРЕМОВА, ГОЛОВУВАВ СУДДЯ ВОЛОДИМИР КАРАБАНЬ, ЯКИЙ, ЯК ПИШУТЬ ЗМІ, ЗАПАМ’ЯТАВСЯ ТИМ, ЩО СВОГО ЧАСУ НЕ ДОЗВОЛИВ АРЕШТУВАТИ РАХУНКИ ДРУЖИНИ СВОГО КОЛЕГИ ТА БРАВ УЧАСТЬ У СУДАХ НАД АКТИВІСТАМИ. ЩЕ 2007-го, ЗА ЧАСІВ ПРЕЗИДЕНТСТВА ЮЩЕНКА, КАРАБАНЬ ПОТРАПИВ ДО СПИСКУ СУДДІВ, ЯКІ ПОРУШИЛИ ПРИСЯГУ, АЛЕ ТАК І НЕ БУВ ПРИТЯГНУТИЙ ДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ / ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»
«Злочини проти державності не мають строку давності, — коментує «Дню» колишній міський голова Луганська і екс-голова Луганської ОДА Олексій Данилов. — Я б хотів звернути увагу Юрія Луценка на нашу історію, а саме на 26 листопада 2004 року, коли сесія Луганської обласної ради прийняла безпрецедентне рішення про вихід Луганщини зі складу України і звернулась до Володимира Путіна. Вважаю, що всіх депутатів, які приймали це рішення, треба притягнути до відповідальності. Хоч Єфремов і не був депутатом облради, а очолював Луганську ОДА, він фактично впливав на всі процеси в області. Нагадаю, що це рішення було прийнято ще до Сєверодонецького шабашу, у якому, зокрема, брав участь і Єфремов. Окремо варто нагадати, що тоді президентом країни був Леонід Кучма, який нічого не зробив для того, щоб покарати винних. Більш того, сам Єфремов був призначений на посаду голови Луганщини Кучмою в обмін на підтримку в регіоні. Так вони будували диктатуру, наслідком чого є здача національних інтересів і нинішня війна. Тому вважаю, що від того, посадять Єфремова зараз чи ні, не холодно і не жарко. Разом з Єфремовим мають сидіти всі, хто будував згадану порочну систему, починаючи з Кучми. Кучма ж у нас досі залишається недоторканним».
Адвокат Наталія Целовальніченко переконана, що Олександр Єфремов досі має певний вплив на Луганщину і докази його причетності до сепаратизму можна знайти. «Все буде залежати від того, наскільки професійно і ґрунтовно поставляться до цієї справи прокурори, — коментує «Дню» Наталія Целовальніченко. — Вважаю, що перспектива у судового процесу є, проте, на жаль, суспільство не має можливості ознайомитись з матеріалами справи, щоб робити кваліфіковані висновки».
Глобальна корупція стала одним зі способів підпорядкування ключових державних фігур і стала етапом окупації. Можна сказати, що «луганська ніч», яка настала з приходом на Донбас російських військ, розпочалась не в 2014 році, а наприкінці 1990-х. Тому системність, ґрунтовність і всебічна об’єктивність мають бути базою судового процесу над Олександром Єфремовим, а не «революційна доцільність» під пісні і гасла, яких вдосталь лунало в понеділок під Печерським судом на Хрещатику. Аби люди повірили у серйозність намірів влади, суспільство має побачити, ЗА ЩО конкретно Єфремов постав перед судом. А сам судовий процес має бути об’єктивним і переконливим.