Перейти до основного вмісту

Логіка підворіття

22 січня, 00:00

Тепер уся Україна обговорює не виплати заощаджень вкладникам Ощадбанку і не лист «трьох» Генсеку НАТО, а іншу топ-новину — хто, кого і як побив у Секретаріаті Президента. Нагадаємо, у п’ятницю після засідання РНБО, за однією з версій, Юрій Луценко завдав Леонідові Черновецькому одного удару в обличчя, за іншою — вдарив його двічі, в тому числі нижче поясу.

Прибічники Юрія Віталійовича запевняють, що це була провокація з боку Черновецького, щоб відвернути увагу громадськості від дерибану київської землі. Звісно, можна говорити, що Черновецький привселюдно оббрехав та образив Луценка. Та це, безумовно, не виправдання.

Невже слів не вистачило, аби гідно відповісти? Замість аргументу — удар у пах? Більше того, міністр внутрішніх справ цим ще і бравірує. Мовляв, погляньте, який я мужик! «Це був чоловічий вчинок. Так повинен чинити кожен, хто хоче жити в чесній державі», — сказав міністр в Івано- Франківську. Цими словами Юрій Луценко, можна сказати, дав своєрідну індульгенцію міліціонерам, які й так «сваволять» у дільницях...

Депутат Катерина Самойлик вважає, що обидва повинні скласти свої повноваження і не ганьбити державу. «Президент має відреагувати, а він мовчить. Значить, його влаштовують хуліганські вчинки й одного, й іншого. Я вважаю, що ці люди обидва повинні подати у відставку», — підсумувала Самойлик. Проте вчора Президент усе ж відреагував. Почекавши кілька днів і нiби придивившись до першої реакції українців, Ющенко вирішив діяти за принципом об’єктивності, давши вказівку Генпрокуратурі розібратися з обома забіяками.

ПРЯМА МОВА

Віктор БАЛОГА, голова Секретаріату Президента:

— Два чиновники діяли явно не гідно своїх посад, повелися у вищій мірі не зважено, по-хлопчачому, кинули густу тінь на власний авторитет і реноме органів влади, які вони представляють. Це був перший і, поки я очолюю Секретаріат, останній випадок, коли на Банківській, 11 роздаватимуть направо і наліво стусани й ляпаси.

Висновки ГПУ мають бути повними, об’єктивними та неупередженими, без будь-яких політичних чи якихось інших домішок. Немає значення, кого торкатиметься сила дії закону — лідера парламентської політичної сили і члена уряду чи градоначальника. Обидва вони користуються довірою сотень тисяч людей, які їх делегували у владу зовсім не для вироблення прийомів рукопашного бою.

В’ячеслав МІШИЄВ, головний психіатр Києва:

— На мій погляд, учинок, який ми розглядаємо, — непристойний, це однозначно. Подібні вчинки не прикрашають самих учасників інциденту й Україну загалом. Це може мати наслідки для підлеглих і деяких обивателів. Такий учинок може бути певною мірою чинником відпущення заборони, вседозволеності.

Коли такого рангу держслужбовці дозволяють собі такі вчинки, вони знімають заборони для певних груп соціуму.

КОМЕНТАРІ

Євген ГОЛОВАХА, заступник директора Інституту соціології:

— Рукоприкладство це, звичайно, не метод розв’язання політичних питань. Хоча, мушу сказати, в так званих молодих демократіях рукоприкладство частенько використовувалося.

У цьому випадку Луценко показав, що його легко вивести з рівноваги особистим обвинуваченням. Це, звичайно, для політика загальноукраїнського рівня абсолютно неприпустимо.

Що стосується Черновецького, то він узагалі людина епатажна, й усі знають його дивні висловлювання. Хоча, можливо, тієї п’ятниці він порушив ту кругову поруку, яка встановилася в українській політиці: не зачіпати ніяких реальних, особистих зловживань владою. Але думаю, що все це замнуть. А взагалі громадянам України треба замислитися, кого вони обирають на вищі державні посади.

Мирослав ПОПОВИЧ, член-кореспондент НАН України, директор Інституту філософії НАНУ, доктор філософських наук:

— Звісно, міністр, особливо внутрішніх справ, битися не має права і за це повинен нести якесь покарання. З іншого боку, я ставлю себе на місце Луценка. І якби я був ні в чому не винний, і якби при цьому мене звинуватили б у тому, що я вимагаю землю в столиці, то я б на його місці вчинив так само. Якби, звичайно, був молодшим і міцнішим. Як зараз має діяти Юрій Луценко? Я не знаю. Це питання, з одного боку, правове (повинна бути задіяна якась санкція, не може бути без санкції), а з іншого боку — політичне. Думаю, якщо Луценко подасть у відставку, то це буде втрата для українського суспільства.

Семен ГЛУЗМАН, дисидент, Асоціація психіатрів України:

— Я гадаю, що жодних наслідків ні для кого не буде. Хоч із правової позиції все очевидно. Була публічна бійка, все це було при людях. Якщо порушується карна справа, то з’являється безліч свідків, у тому числі й Президент, які зобов’язані дати свідчення відповідно до карного кодексу. Все очевидно, але ж ми живемо не у правовій державі. Думаю, Президент виходитиме зі своїх міркувань, триматиме в підвішеному стані й того, й іншого. Взагалі все це ганебно. І не тому, що сталася бійка, а тому що були смішні аргументи. Хоча вони не смішні, а сумні. Бо брехня очевидна і з того, і з іншого боку.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати