Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Мери міст борються за самостійний бюджет

16 жовтня, 00:00

На думку народних депутатів, що звернулися до КСУ з конституційним поданням, настав час привести закон «Про місцеве самоврядування в Україні» у відповідність iз Конституцією та Європейською Хартією про місцеве самоврядування, до якої Україна приєдналася три роки тому. Позицію мерів у КСУ представляють Михайло Поживанов, в.о. заступника голови столичної міськдержадміністрації та Володимир Олійник, голова Черкаської міської ради.

Головне питання подання — гроші, а точніше — самостійність місцевих бюджетів, від яких, зрештою, залежить життєздатність місцевого самоврядування. Автори подання протестують проти визначеного законом закріплення «певної частки загальнодержавних доходів» за місцевим самоврядуванням. Це фактично узаконює існуючий неконституційний принцип формування місцевих бюджетів «згори вниз». Конституція чітко визначила абсолютно інший порядок наповнення місцевої скарбниці. Самостійність існування місцевого самоврядування визначається управлінням муніципальним майном, доходами місцевих бюджетів, природними ресурсами. А держава лише розподіляє між громадами частки від загальнодержавних податків, «підтримуючи місцеве самоврядування».

Натомість на сьогодні ситуація доведена до абсурду: працівники податкових органів працюють лише на наповнення державної скарбниці (від них вимагають навіть перевиконання плану), не озираючись на закладені в основному законі «договірні основи» залучення коштів із місцевих бюджетів.

За таких умов, закон ще й створив правову колізію, що дозволяє усунути неугодного голову без особливих зусиль. У законі передбачено, що голова повинен звітувати перед радою. У зв'язку з цим рада може прийняти ухвалу про недовіру йому, або ж щодо дострокового припинення його повноважень. За законом у такому разі повноваження голови може бути передано іншим посадовим особам. Однак, запитують законодавці, на яких підставах рада отримала право зміщувати голову, якого обрала територіальна громада? Ще одне важливе питання подання стосується права територіальних громад районів міста на самостійне управління. Автори подання вважають — оскільки Конституція визначила, що організацією управління районами займаються міські ради, то визначене в законі право районних громад на здійснення місцевого самоврядування та володіння власністю суперечать Основному законові.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати