Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

МН-17: винна Москва

Спеціальна слідча група, яка розслідує збиття малайзійського літака, видала міжнародні ордери на арешт перших чотирьох підозрюваних
19 червня, 18:46
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Суд над підозрюваними в трагедії рейсу МН-17 розпочнеться о 10 ранку 9 березня 2020 року в суді в Гаазі. Відповідне оголошення зробив голова Спільної слідчої групи (ССГ), глава Національної прокуратури Королівства Нідерланди Фред ВЕСТЕРБЕКЕ на прес-конференції в середу в Утрехті (interfax.kiev.ua). Розслідування триває вже майже п’ять років і триватиме далі.

Наразі ССГ назвала імена чотирьох підозрюваних у загибелі рейсу МН-17 Малайзійських авіаліній у небі над Україною 17 липня 2014 року: росіяни Ігор Гіркін (Стрєлков), Сергій Дубинський, Олег Пулатов і українець Леонід Харченко. «Сьогодні ми видали міжнародні ордери на арешт перших підозрюваних, яких ми піддамо кримінальному переслідуванню. Їх також додадуть до національних і міжнародних списків розшукуваних осіб», — сказав представник слідства.

Представник ССГ заявив, що слідство не проситиме Росію про екстрадицію фігурантів справи, оскільки вона заборонена конституцією РФ, проте слідство попросить Росію і Україну про допит підозрюваних. Фігуранти в справі про катастрофу MH-17 самі не «натискали кнопку» пуску ракети, але все одно відповідальні за загибель людей, вважають міжнародні слідчі, і слідство готове вислухати позицію підозрюваних у суді.

«У нас наразі немає доказів проти діючих військовослужбовців, але в нас є інформація про тих людей, про яких ми говоримо. Про цих чотирьох людей. Про решту в нас іще немає достатньої інформації», — сказав Фред Вестербеке. У свою чергу представник голландської поліції додав: «Можна припустити, що буде більше підозрюваних і буде більше доказів».

Надана РФ інформація про установку «Бук» та ракету недостатня для слідства. «Ми, як і раніше, чекаємо на відповідь, де саме це озброєння, яке було зняте на відео, чи дійсно воно було з Російської Федерації і де саме воно перебувало 17 липня 2014 року. Вже рік ми ставимо це питання, і Російська Федерація на нього не відповідає. Я хочу сказати, що після 17 липня 2014 року вони абсолютно могли повідомити нам, що сталося. Тому що установка «Бук» була використана саме з 53 зенітно-ракетної бригади (ППО Сухопутних військ збройних сил РФ. — Ред.), вони це знали, це інформація була в них. Вони не сказали навіть цього, я не вважаю це «співпрацею», — заявив він.

Паралельно Служба безпеки України повідомила про підозру трьох громадян РФ і одного громадянина України в організації та пособництві терористичному акту, який призвів до аварії «Боїнга 777». Підозри стосуються тих самих людей, прізвища яких назвала Спеціальна слідча група в Нідерландах. Також Генпрокурор України Юрій Луценко заявив, що Україна має намір заарештувати обвинувачуваного в причетності до трагедії рейсу МН-17 українця Леоніда Харченка. Хоча зазначена особа, як відомо, перебуває на тимчасово окупованій території Донбасу.

«Висновки міжнародних слідчих та журналістів повністю підтверджують результати, які були здобуті організованим мною слідством у перші ж 24 години з моменту теракту. Ми діяли рішуче, законно та обґрунтовано довели, хто організував та скоїв цей теракт. Настав час справедливого суду над злочинцями!», — прокоментував нові дані колишній голова СБУ Валентин НАЛИВАЙЧЕНКО.

Попри протидію Росії, поступове і прискіпливе розслідування дає результат. «Перевести стрілки» на Україну, як це весь час намагаються зробити в Москві, не вдасться. Держава-агресор і держава-терорист рано чи пізно має відповісти за свої злочини, зокрема за вбивство 298 людей над українським небом.

«КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ РФ МАЄ СУПРОВОДЖУВАТИСЯ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ДЕРЖАВИ»

Володимир ВАСИЛЕНКО, доктор юридичних наук, Надзвичайний і Повноважний Посол України:

— Притягнути до відповідальності підозрюваних у знищенні «Боїнга», на жаль, фактично неможливо. Але, думаю, що суд відбудеться і вирок буде винесений.

Для того, щоб арештувати підозрюваних, потрібно застосовувати санкції проти Росії, оскільки ці громадяни РФ належали до збройних сил Росії і вони несуть індивідуальну кримінальну відповідальність за скоєння воєнного злочину — знищення цивільного літака. Але відповідальність лягає також на Росію, як на державу, яка розпочала і продовжує збройну агресію проти України, не попередила вчинення воєнного злочину своїми військовослужбовцями, не співпрацювала зі слідством і намагалася приховати вчинений воєнний злочин. Тому кримінальна відповідальність її військовослужбовців має супроводжуватися відповідальністю Росії, як держави.

Одним зі способів прискорення покарання осіб, винних у скоєнні воєнних злочинів, має бути посилення санкцій щодо Росії. Відмова Росії співпрацювати у виконанні вироку суду стане додатковою підставою для посилення таких санкцій. Слід виходити з того, що РФ є відповідальною за акт агресії проти України і, відповідно, за всі воєнні злочини, вчинені з лютого 2014 року. Підставою для застосування широкомасштабних міжнародних санкцій  щодо Росії є той факт, що акт агресії кваліфікується як тяжке міжнародне правопорушення, яке стосується кожного члена міжнародного спілкування, тому всі вони мають право застосовувати санкції щодо РФ. Тому завдання для української дипломатії полягає в тому, щоб зміцнювати вже існуючу коаліцію демократій, які вже застосовують санкції проти Росії.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати