Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Ми будемо пильними»

Яку небезпеку несуть російсько-білоруські навчання «Захід-2021» і як реагує Україна та Захід
09 вересня, 18:56

Війна Росії проти України триває не тільки на лінії фронту в Донецькій та Луганській областях. І не тільки на дипломатичному чи в правовому полі. Проведення постійних військових навчань Російською Федерацією, які на словах мають оборонний характер, а насправді відпрацьовують наступальні дії, також є частиною підготовки і загального протистояння РФ з Україною та Заходом. Які можуть бути оборонні навчання у країни-агресора, яка і далі погрожує і готується воювати? Про це свідчать як постійні заяви президента Росії Владіміра Путіна про «адин народ» (тобто неіснування українців як окремої нації), так і низка інших погроз з боку різного роду російських політиків і експертів про необхідність поставити Україну на місце (тобто остаточно вирішити «українське питання»).   

Ось чергове підтвердження. 10 вересня стартують стратегічні російсько-білоруські навчання «Захід-2021», які триватимуть до 16 вересня. За даними Міноборони РФ, навчання пройдуть на дев’яти полігонах в Росії, в акваторії Балтійського моря, а також на п’яти полігонах збройних сил Білорусі. Всього в маневрах братимуть участь до 200 тисяч осіб, приблизно 80 літаків і вертольотів, до 760 одиниць бойової техніки, в тому числі 290 танків, 240 знарядь, реактивних систем залпового вогню і мінометів, а також до 15 кораблів. На території Білорусі будуть задіяні приблизно 13 тисяч чоловік, більше 30 літаків і вертольотів і до 350 одиниць бойової техніки. Також в маневрах візьмуть участь приблизно 2 тисячі військовослужбовців від держав-членів ОДКБ, ШОС та інших країн. В Росію вже прибули орієнтовно 500 військовослужбовців Вірменії, Індії, Казахстану, Киргизії, Монголії, Пакистану і Шрі-Ланки.

Як бачимо, масштаб навчань є досить серйозним викликом не тільки для України, а й для інших європейських країн та США. Москва в чергове демонструє, що попри санкції і постійні заклики західних країн до конструктивного діалогу, вона не має наміру відмовлятися від неоімперської політики щодо своїх сусідів і глобального Заходу. «Військова загроза навчань «Захід-2021» полягає в тому, що Росія заводить війська і формально демонструють оборонні відпрацювання. Але це не так, —  коментує «Дню» Ігор Романенко, заступник начальника Генерального штабу Збройних Сил України (2006—2010 рр.). — Росія фальсифікує чисельність залучених до навчань військових. Навіть заявлена кількість у 200 тисяч військових — це велика кількість, яка дозволяє вести широкомасштабну війну в тому числі в окремих регіонах. Звичайно, все це буде залежати від політичного рішення, але можливість для такого вторгнення готується».

Особливу небезпеку з боку Москви відчувають її найближчі західні сусіди, які пам’ятають що таке московська окупація. «Литва уважно стежить за підготовкою та проведенням спільних російсько-білоруських навчань стратегічного рівня «Захід-2021». Ми розглядаємо цю регулярну військову подію (навчання «Захід» проходять раз на 4 роки — ред.) як серйозну демонстрацію готовності Росії до військового конфлікту проти держав або коаліції держав на західному стратегічному напрямку», — зазначили в МЗС Литви (ukrinform.ua).

«Ми повністю усвідомлюємо, що зростає ймовірність непорозумінь, деяких несподіваних дій на місцях, які не були схвалені начальством під час військових навчань «Захід-2021». ... Разом із союзниками та партнерами ми уважно стежимо за усіма військовими маневрами, що відбуваються поблизу наших кордонів, і будемо це робити протягом усього періоду військових навчань «Захід-2021», — це вже реакція МЗС Латвії.

Аналогічну заяву зробив і заступник міністра національної оборони Польщі Марцін Оцєпа. «Навчання іноді ставали джерелом військової агресії. ... Насправді ми повинні бути готовими до всіх сценаріїв. Але сьогодні найбільш ймовірними є сценарії провокацій на кордоні, позаяк російські війська будуть дуже близько до кордонів Польщі, вони розміщуватимуться на білоруських полігонах та летовищах у безпосередній близькості до тих подій на кордоні, пов’язаних із міграційною активністю» — зазначив Оцєпа (polskieradio.pl).

Генсек НАТО Єнс Столтенберг також звернувся до Росії та закликав її бути відкритою. «Ми бачили раніше, що кількість військ, що беруть участь у навчанні, значно перевищує оголошену», — сказав Столтенберг (reuters.com), закликаючи Москву виконати свої зобов’язання відповідно до Віденського документу — міжнародної угодою, що регулює військові навчання в Європі. «Реальність така, що з моменту завершення холодної війни Росія ніколи не відкривала вчення для обов’язкових перевірок. Тому ми будемо пильними», — сказав Столтенберг.

Але це не все. Варто пам’ятати, що навчання «Захід-2021» — це ще й черговий етап поглинання Білорусі Росією як в політичному, так і військовому плані з усіма наслідками за допомогою так званого «союзного государства». На думку литовських дипломатів, «Захід-2021» буде використано для подальшої військової інтеграції Росії та Білорусі: «Ми не виключаємо ймовірності того, що частина сил та техніки, які будуть розгорнуті для навчань, можуть залишитися в Білорусі та Західному військовому окрузі Росії після їх завершення».

Відповідну небезпеку з поглинання Білоусі і загальної загрози з боку Москви фактично підтвердив своїми словами керівник Білорусі Олександр Лукашенко. «Найближчим часом з Російської Федерації поставлять нам (не буду говорити, які гроші та що) десятки літаків, десятки вертольотів, найважливішого озброєння ППО. Може бути, навіть C-400. Найсучасніше озброєння. Нам вони дуже потрібні», — цитує слова Лукашенка державне новинне агентство БєлТА.

«Коли йдеться про навчання Росії та Білорусі, то дуже небезпечним є закріплення Росією фактичного союзу з Білорусією і готовність останньої надати свою територію не тільки для військових баз, а й для того, щоб можна було здійснювати провокації або військову агресію по відношенню до України, — коментує «Дню» Валентин Бадрак, директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння. — Фактично російська сторона цього досягла і президент Білорусі Лукашенко хоч не прямо, але підтвердив таку ситуацію».

В цих умовах виникає питання — якою є відповідь України та її партнерів, адже під прицілом знаходиться весь схід і північ нашої країни (маємо тисячі кілометрів спільного українсько-російського та українсько-білоруського кордону), не кажучи про південний напрямок? Насамперед, це навчання. Україна проводить багато навчать, як самостійно, так і спільно з західними партнерами (США, Канада, Велика Британія, Польща, Литва, Румунія, Туреччина та ін.). Ці навчання постійні — на суші і на морі.

«З нашого боку, готуються дзеркальні навчання у всіх видах силових структур, — зазначає Ігор Романенко. — Але на мій погляд не вистачає залучення до навчань обласних адміністрацій. На середньому рівні адміністрації мають бути готові до протидії агресору. Тобто має йтися не лише про відповідну підготовку військових. Для того, щоб забезпечити належну оборону треба провести тренування в північних областях, на сході і на півдні. Раніше при таких заходах сплило багато недоліків, які потрібно виправляти. Путін має усвідомлювати, що ситуація 2014-го, коли були накази не стріляти, вже не повториться. Кремль має розуміти, що ми будемо воювати однозначно».

На що ще звертають увагу експерти? Валентин Бадрак наголошує, що Україні слід пришвидшити переозброєння, щоб досягти паритету в технологіях і оснащенні: «Під час навчань Росії з Білоруссю відбувається дуже активне відпрацювання не тільки взаємодії, але й нової техніки і нових засобів ураження. Наприклад, вже минулого року було зафіксовано що під час навчань були відпрацьовані, випробувані автоматизовані системи управління озброєнням».

З приводу досягнень експерт зазначає, що Україна значно посилила якість навчань, збільшила кількість військових маневрів і кількість партнерів. «Одним із психологічних чинників став парад до 30-річча незалежності України. Той факт, що у параді взяла участь достатньо велика кількість західних країн свідчить про те, що був завданий суттєвий психологічний удар Російській Федерації. Це був значний чинник у нашому протистоянні, яке не обмежується військовими змаганнями. Багато чого відбувається на рівні людського сприйняття», — каже Валентин Бадрак. 

Отже, Росія поступово поглинає Білорусь і готується до війни (а як по-іншому можна трактувати відповідного масштабу навчання). Над Україною нависає велика загроза, і вона це розуміє, готується, можливо дещо потрібно робити швидше і краще. Але щоб послабити можливості і імперський пил агресора, потрібно більше санкцій і рішучих дій з боку західних країн. Це загроза не тільки для нас, це загроза для всіх демократій.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати