«Пожежа йде за планом...»
Сімферополь перетворюється на наметове містоНі у природі, ні у політиці, ні в економіці Криму у ці передвиборні дні немає спокою. Близько п’яти гектарів реліктового гаю у неділю згоріло в гірському урочищі Аязьма під Балаклавою, а всього, як повідомило Кримське агентство новин, у святкові дні в Криму сталося 53 пожежі. Але для політиків завдання полягає в тому, щоб навіть із природної стихії зробити передвиборний піар: активісти блоку «За єдину Україну!» 14 березня збираються посадити у Севастополі 14 тисяч дерев (14 — порядковий номер виборчого блоку в бюлетені).
У неділю лідер Кримської регіональної організації партії «Яблуко» Галина Романова оголосила голодування з вимогою відновити її реєстрацію кандидатом у народні депутати України та покарати посадових осіб податкових органів і ДАІ за фальсифікацію документів про її майно. Як повідомляє Кримське агентство новин, «Яблуко» встановило наметове містечко на площі Радянській у Сімферополі неподалік від площі Леніна, де вже стоять два наметових містечка — «за Грача» і «проти Грача». До Галини Романової приєдналася її однопартієць Тетяна Федоренко. 5 березня виборчком округа № 1 з виборів народних депутатів України зняв Галину Романову з реєстрації за приховання, згідно з даними податкових органів, у декларації про прибутки нібито належної їй нерухомості в Феодосії та автомобіля ВАЗ-2601. Галина Романова на засіданні окружкому подала документи, які свідчать про те, що майно, про яке повідомили податківці, належить її повним тезкам, однак ці відомості не було прийнято до уваги. За даними Романової, через надумані причини знято з реєстрації близько 20 членів її партії. Галина Романова розцінює дії чиновників як «посягання на нормальну здорову опозицію». Галина Романова подала скаргу до Апеляційного суду Криму, позов до Прокуратури АРК, а також написала відкритого листа Президенту України Леоніду Кучмі з проханням вжити заходів для забезпечення її «конституційних прав».
Тим часом Леонід Грач спростував чутки, які циркулюють Сімферополем, про те, що він нібито був зацікавлений у знятті його кандидатури з виборів до Верховної Ради Криму, прагнучи «красиво піти до Києва». «Я поки що не психічно хворий», — заявив він журналістам. Л. Грач, як і раніше, стверджує, що зняття його з передвиборної гонки — «це цілком заслуга компанії «Куніцин — Миримський — Сенченко — Горбатов іже з ними». Крім цього, на його думку, в цьому «політичному цькуванні» певну роль відіграють і спецслужби. Леонід Грач заявляє, що за підсумками нинішніх виборів він знову стане депутатом і кримського, і українського парламентів, та знову віддасть перевагу депутатству в Верховній Раді Криму. Леонід Грач вже навіть отримав певну перемогу: Центрвиборчком України цими днями відмовив у задоволенні скарги Тетяни Красикової, яка вимагала відмінити реєстрацію Л. Грача кандидатом у депутати Верховної Ради за списком Компартії, вважаючи, що його декларація заповнена правильно.
Проте виборчком 25-го округу, хоч рішення суду офіційно набуло чинності, не поспішає його виконувати, — заявив у понеділок на прес-конференції Сергій Куніцин. На його думку, виборча кампанія в Криму повністю дезорганізована: Центрвиборчком Криму непрацездатний через неприбуття його членів на засідання. Кандидати у депутати, ті, хто входить до «Команди Куніцина» збираються вимагати від правоохоронних органів допитати авторів тих скарг до Центрвиборчкому Криму, на підставі яких свого часу було ніби знято з реєстрації, а потім відновлено понад 30 кандидатів. Поки ці рішення не скасовано у процедурному порядку, заспокоюватися, — вважає С. Куніцин, — не можна: мовляв, Іван Поляков може підписати відповідні папери за два дні до виборів, і понад тридцяти кандидатів знову виявляться «за бортом»...
Тим часом громадський порядок у районі наметових містечок щодня охороняють 45 міліціонерів. Заступник начальника ГУ МВС України в Криму Валерій Середенко запевнив журналістів, що громадський порядок у центрі міста забезпечувати поки вдається. Мовляв, усі особи в нетверезому стані виводяться з площі, музика вимикається не пізніше 23.00. Він додав, що на громадянина, який під час мітингу прихильників кримського спікера спробував палицею розбити телекамеру каналу «Інтер», складено протокол і передано до місцевого суду Центрального району Сімферополя. Начальник Головного управління МВС України в Криму Микола Паламарчук, у свою чергу, заявив, що серед кандидатів у депутати всіх рівнів, які балотуються в Криму, є особи, яких підозрюють у причетності до скоєння злочинів. «Там є наші «клієнти», якими ми займаємося і будемо займатися», — сказав він журналістам. Він не сказав, скільки всього цих «клієнтів», зате повідомив, що, завдяки «роз’яснювальній роботі» міліції, 50 чоловік, яких підозрюють у зв’язках з криміналітетом, передумали подавати документи до виборчкомів.
Поки міліція посилено охороняє наметові містечка, тільки минулої неділі в Криму зареєстровано 66 злочинів, 58 із них відразу ж розкрито. Нерідкі злочини стосовно людей, які задіяні на виборах: у Керчі було побито кандидата в депутати Геннадія Говорущенка, в Євпаторії у кандидата в народні депутати по округу № 4 Олександра Овдієнка вкрали 3 куртки, і він звинуватив у цьому своїх суперників по виборчому процесу.
Уряд Криму в ці напружені дні намагається працювати ритмічно. Минулими вихідними голова Ради міністрів Криму Валерій Горбатов здійснив робочі поїздки східним і північно-західним Кримом, де відвідав понад 30 об’єктів соціальної сфери і культурного призначення, що будуються. Прес-служба уряду повідомляє, що прем’єр розпорядився почати фінансування найбільш важливих із цих об’єктів, особливу увагу він приділив тим, які внесено до республіканської програми капітального будівництва на 2002 рік. Зі слів В. Горбатова, «автономії Криму нічого не загрожує». Так він прокоментував заяву голови Верховної Ради України Івана Плюща про те, що у разі зриву виборів у кримський парламент на півострові буде введено «якусь іншу форму влади». «Про втрату нашою республікою свого статусу навіть і не йтиметься», — сказав Валерій Горбатов у інтерв’ю кореспонденту Кримського агентства новин. З його слів, сьогоднішня ситуація навколо виборів до кримського парламенту — «це все мишача метушня»...