Перейти до основного вмісту

Президент помилився і виправився?

01 листопада, 00:00

У історії з призначенням нового генпрокурора України (замість відправленого нещодавно у відставку Святослава Піскуна) з'явилася інтрига. Вчора вранці в інформаційних стрічках з'явилося повідомлення про те, що Президент України Віктор Ющенко запропонував Верховній Раді призначити генпрокурором Василя Присяжнюка. Не встигли журналісти вивчити біографію потенційного наступника С. Піскуна, як з'явилася інша новина: Президент передумав і відкликав своє подання. Офіційне пояснення такої кадрової рефлексії глави держави з'явилося до обіду: кандидатуру Присяжнюка було відкликано, бо Президент збирається обговорити її на засіданні політради з лідерами парламентських фракцій. «Він хоче, щоб кандидат мав політичну підтримку зали Верховної Ради», — заявила прес-секретар В. Ющенка Ірина Геращенко.

Чому Президент раніше не поцікавився думкою депутатів — невідомо. Тим часом, за словами керівника фракції Партії регіонів Раїси Богатирьової, кандидатура Присяжнюка навряд чи отримала б підтримку Верховної Ради. А ось депутат Василь Онопенко дуже високо оцінив кандидатуру Василя Присяжнюка, додавши, що це професіонал, який міг би бути затверджений парламентом.

На думку політолога Володимира МАЛИНКОВИЧА, Ющенко зробив помилку, а потім її виправив. «Ющенко правильно зробив, що відкликав кандидатуру Присяжнюка, Ющенко не впевнений, що ця кандидатура пройде через парламент, більшості у нього у Верховній Раді немає, а висувати кандидатуру, яка не пройде, означає зазнати поразки», — заявив він «Дневі».

За словами політолога Володимира ПОЛОХАЛА, вся ця історія з висуненням і відкликанням свідчить про «відсутність продуманості та навіть раціональності в тих чи інших ухвалах», що означає, на думку експерта, «слабкість президентських позицій з усіх ключових питань». «Єдине, що вдалося Президентові, — відправити уряд Тимошенко у відставку. Якщо говорити про такі речі, як чітке уявлення про заповнення вакансій, а також про репутаційний менеджмент, то все це свідчить про певну розгубленість і навіть інфантильність», — сказав В. Полохало «Дневі». Він також передбачив, що «йде гостра боротьба в оточенні Президента за цю посаду». «Існує унікальний збіг обставин, що характеризує правову та конституційну кризу в Україні: Конституційний Суд на сьогодні має лише велике приміщення; відсутність генпрокурора; параліч правоохоронних органів після реалізації однієї з вимог Януковича про недоторканність депутатів усіх рівнів та індульгенції фальсифікаторам попередньої виборчої кампанії. Президент перебуває у великій кризі, що позначається на балансі довіри і недовіри до нього».

На даний момент претендентами на посаду генпрокурора називають чотирьох: теперішній голова СБУ Ігор Дрижчаний, Віктор Шокін, депутати — Володимир Мойсика та Володимир Стретович. Останній проте заявив, що вже не хоче бути генпрокурором. Голова Верховної Ради Володимир Литвин навіть не виключає можливості виникнення правової колізії, коли в країні одночасно буде два генеральних прокурори: парламент затвердить одного, а суд знову відновить в посаді Святослава Піскуна.

Тим часом Шевченківський районний суд Києва призначив перше засідання за позовом колишнього генерального прокурора Святослава Піскуна про визнання незаконним його звільнення з посади генерального прокурора на 8 листопада.

Позов Піскуна розглядатиме колегія з 3 суддів, його інтереси представляють адвокати Людмила Панова та Лариса Паламар, інтереси Президента Віктора Ющенка, який є відповідачем за позовом, — міністр юстиції Сергій Головатий, радник Президента Микола Полуденний, директор Департаменту представництва інтересів держави в судах України та закордонних юридичних органах Мін'юсту Костянтин Красовський та начальник відділу представництва інтересів Президента, Кабінету Міністрів, Мін'юсту в судах України Олена Островська.

За словами адвокатів Піскуна, його було незаконно звільнено з посади генпрокурора, оскільки на час підписання указу Президента, він перебував на листку непрацездатності.

Полуденний звернувся до суду з клопотанням викликати до суду лікарів, які оформляли листок непрацездатності Піскуна. Суд не задовольнив це клопотання, однак вирішив надіслати до лікарні запит, щоб з'ясувати, коли саме Піскун вийшов на листок непрацездатності.

Адвокати Піскуна також прохали суд розглянути позов у максимально короткі терміни, до призначення нового генпрокурора. Хоча тут захисникам Піскуна пощастило. Як прогнозує експерт консалтингового агентства «MARTIN group» Володимир Поляков, подібні суперечливі рішення Президента призведуть до затягування затвердження генпрокурора, принаймні, до середини листопада. Загалом, процес обіцяє бути напруженим і буде тримати «в тонусі» всі зацікавлені сторони.

P.S. Коли верстався номер, стало відомо, що Президент Віктор Ющенко вніс на розгляд парламенту кандидатуру Олександра Медведька на посаду генерального прокурора. Про це повідомила агентство Інтерфакс-Україна прес-секретар глави держави Ірина Геращенко. З грудня 2004 р. О. Медведько працює на посадi заступника генерального прокурора.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати