Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Пушкін і підручники

14 серпня, 00:00

Хочу зробити свій внесок у розв’язання проблеми щодо узгоджених позицій України і Росії у ставленні до нашої історії. Насамперед пропоную визнати, що йдеться про бартер за тюменську нафту і астраханський газ. Оскільки нам завжди бракує грошей, Росія — виходячи із своїх інтересів — вже домоглася того, що маємо на морі її флот, а на суші — Московську псевдо-Українську православну церкву. Тепер нам пропонують ще й історично-ідеологічний намордник.

У такому контексті однією з ключових є проблема стосунків між Петром і Мазепою і остаточного поневолення України після Полтавської битви. Геніальний поет, але пересічний великодержавник О.С.Пушкін, у поемі «Полтава» дав своє трактування тогочасних подій (яке було і лишається віддзеркаленням імперського офіціозу). Пропоную для обговорення з російськими істориками такий парафраз пушкінських текстів (з мінімальним відхиленням від оригіналу):

Украйна глухо волновалась.

Давно в ней искра разгоралась.

Вождю Украйны не мешает

Души глубокая печаль

Стремиться дерзновенно вдаль,

Он о свободе размышляет.

На берегу днепровских волн

Стоял Мазепа, мыслей полн

И вдаль глядел.

Пред ним широко

Река неслася. Бедный челн

По ней стремился одиноко.

Белели избы тут и там,

И лес, неведомый лучам,

Кругом шумел. И думал он:

Здесь будет город заложен.

Назло надменному соседу

Отсель дружить мы будем

с шведом.

Якщо шановним читачам ця пропозиція здається несерйозною, то такою ж несерйозною справою я вважаю написання узгоджених підручників історії. Симпозіум, конференція, «круглий стіл», дискусія у фахових виданнях чи у ЗМІ — так, прошу. Але наперед проголошене узгодження і заява про остаточну істину — це дурниця як з наукової, так і суспільної точки зору.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати