Росія пригальмувала
«Операція з мігрантами в Білорусі не отримала того успіху, на який була розрахована, але від своєї мети Кремль не відмовився», - експерт
Наразі на білоруському напрямку, де путінський та лукашенківський режими використовують мігрантів з Близького Сходу для атаки на Євросоюз, спостерігаються дві тенденції. З одного боку, відбувається повернення мігрантів додому. Днями Ірак забрав з Білорусі 617 своїх громадян (переважно жінок і дітей), які намагалися потрапити нелегально до Євросоюзу. В МЗС Іраку заявили, що евакуація відбувається добровільно, і що планується повернути додому всіх іракців, які застрягли в Білорусі.
А як щодо інших мігрантів? Основну кількість з них наразі розміщено у таборах та логістичному центрі біля пункту пропуску «Брузги». За даними ЗМІ, багато хто з них налаштований повернуться додому, але є й ті, хто ще сподівається потрапити до ЄС. Останніх не мало. В п’ятницю польські прикордонники повідомили про нічну спробу прорватися через кордон групи мігрантів з близько 200 осіб, в результаті чого отримали травми двоє мігрантів і один польський військовий.
Інцидент стався на ділянці кордону з Білоруссю в районі селища Черемха. «Група з близько 200 агресивних іноземців намагалась із застосуванням сили перетнути кордон», - заявили у прикордонній службі (rmf24.pl). Як і раніше, з білоруського боку засліплювали польських силовиків лазерами і кидались у них камінням. За добу зафіксували 217 спроб нелегального перетину кордону з Білорусі. 12 людей все ж змогли потрапити в Польщу, але щодо них ухвалили рішення про видворення.
«Методи змінюються – від фронтальної атаки до атак меншими групами вночі. Ми бачимо дуже небезпечний розвиток ситуації… Ми побоюємося, що може дійти до ескалації – відкриття вогню з білоруського боку, чи то мігрантами, чи білоруськими силовиками. Я звернувся з пропозицією підвищити готовність сил НАТО на східному флангу Альянсу та розглянути розширення тут військової присутності та посилення спостережної місії… щоб потенційні агресори бачили, що ми готові захищати не лише членів Альянсу, але й стежимо за безпековою ситуацією наших партнерів, які не є членами НАТО», - заявив президент Польщі Анджей Дуда під час зустрічі з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом (eurointegration.com.ua).
Паралельно в Євросоюзі вживаються дії, щоб відповісти агресорам. ЄС погодив п’ятий пакет санкцій проти Білорусі. «Є спільна згода щодо п'ятого пакета санкцій ЄС проти Білорусі. 28 осіб та організацій. Посли ЄС дадуть "зелене світло" у середу, 1 грудня», - повідомив кореспондент «Радіо Свобода» Рікард Джозвяк з посиланням на свої джерела. Публікація санкційного пакета в офіційному журналі ЄС, яка означає набуття чинності санкцій, очікується 2 грудня. Поки не відомі імена осіб чи організацій, які потраплять під санкції.
Отже, маємо ситуацію, коли вже організовуються перші рейси з поверненням мігрантів додому, і до них не проти приєднатися ті, які наразі знаходяться в таборах і логістичних центрах. Це перший дзвіночок, який означає провал гібридної війни Кремля та його васала Лукашенка проти Європи. Втім, поляки продовжують фіксувати подальші намагання мігрантів прорвати кордон в напрямку Євросоюзу і говорять про атаки, які можуть призвести до ескалації. З цього можна зробити висновок, що план Кремля змусити Захід сісти за стіл переговорів і виторгувати визнання Лукашенка та зняття санкцій провалюється. В той же час, вони продовжують тримати в напрузі Європу, думаючи над новими механізмами гібридної атаки.
«Операція з мігрантами в Білорусі не отримала того успіху на який була розрахована, - коментує «Дню» Олег Жданов, експерт з військових питань. - Росія дала задній хід, але повністю не відмовилась від мети операції. Зараз мігранти змінили тактику і намагаються проривати білорусько-польський кордон дрібними групами. Але основна їхня маса дійсно відійшла, можливо готується новий удар. Більш того, тих, хто бунтує і вимагає повернути їх додому, відправляють назад, але з покаранням на п’ять років не мати право відвідувати Білорусь. Проте, повторю, що головна мета досягнута так і не була, тому тепер цих мігрантів за свій рахунок відправляють додому. В Україні так само були прецеденти перетину кордону з боку Білорусі кількома дрібними групами в чорнобильській зоні. Але свій напрямок ми закрили».
Author
Іван КапсамунРубрика
Подробиці