Римський папа єднає непоєднуване
24 січня в італійському місті Ассизі відбулася визначна екуменічна подія — там зібралися представники різних релігій і конфесій світу, запрошені папою Іваном Павлом II на так зване «Паломництво надії». Зібралися для того, щоб помолитися за мир і висловити свою спільну стурбованість тим, що робиться сьогодні у багатьох частинах світу — терором, насиллям, війнами, ворожнечею. Які вельми часто ведуться під релігійними прапорами, під лицемірним претекстом захисту віри. До Ассизі прибуло майже 200 релігійних лідерів різних гілок християнства (католики, православні, баптисти, лютерани, мормони та ін.) та одинадцяти інших релігій. Серед них іудеї (10 осіб), мусульмани (29 осіб), буддисти, синтоїсти (Японія). Варто особливо підкреслити, що був присутній Вселенський патріарх Варфоломій I, перший за честю у православному світі, а також делегація Московського патріархату у складi трьох архiєреїв (У московській православній пресі вже з’явилися перші протести із цього приводу.). Не було, на жаль, Далай Лами — він прислав пояснення, що не зміг бути через іншу попередню домовленість. Під час зустрічі всі присутні, попри різні релігії чи конфесійні приналежності, молилися за те, щоб «релігії ніколи не ставали причиною конфліктів серед людей». Надзвичайно виразно сказав один із мусульманських учасників: «Не може бути багатьох богів — він Один. Різні люди називають його по-різному, але це тільки прояв особливостей людського розуму».
Екуменічна подія відбулася у дні вшанування одного із найбільших святих західного християнства — Франциска із Ассизі (ХII-ХIII ст.). Він проповідував не тільки словами, а і всім своїм життям, бідність, безкорисність, допомогу людям у нужді, повагу й любов до всього живого. Молитву св. Франциска може повторювати кожна людина: «Боже, вчини з нас знаряддя Твого миру. Щоб ми несли любов туди, де панує ненависть, прощення туди, де панує кривда. Щоб ми сіяли радість там, де панує смуток.»
Високе зібрання приймав монастир св. Франциска Ассизького. На запрошення Івана Павла II молитовна зустріч людей різних релігій відбувається тут вже втретє. 1986 року в Ассизі молилися, щоб не вибухнула ядерна війна (тоді був присутній і Далай Лама), а 1993 року — за мир на Балканах. Позавчора, відкриваючи церемонію «Свідчення миру», вітаючи прибулих, папа Іван Павло II сказав: «У часи великої тривоги за долю світу ми більш чітко усвідомлюємо наш персональний обов’язок всіляко захищати і підтримувати таке фундаментальне благо, яким є мир.» Після «Свідчення миру» учасники зустрічі молилися, але окремо, кожен разом зi своїми одновірцями. Як повідомляє агенція АРN, ченці-францисканці спеціально приготувались до прийому екуменічного зібрання — у місцях, де молилися мусульмани, іудеї, синтоїсти та ін., були тимчасово зняті хрести й християнські символи. Прикрашало місце зустрічі одне єдине оливкове дерево — символ миру.
До міста Ассизі папа Іван Павло II, а також гості прибули спеціальним «потягом молитов». Потяг у сім вагонів, оздоблених папськими гербами, надала для оказії італійська державна залізниця, а відправився він із власної залізничної станції держави Ватикан, яку вельми рідко використовують. Зважаючи на ситуацію у світі, Римом були вжиті неабиякі заходи безпеки — вздовж всього маршруту (Рим-Ассизі, дві години їзди) пильнувало понад тисячі поліцаїв та два поліцейських вертольоти. На час релігійної церемонії був повністю закритий доступ до міста. Прибулих до Ассизі Івана Павла II і гостей зустрічав італійський прем’єр Сільвіо Берлусконі. Західна преса повідомляє, що це виглядало дуже мальовничо — духовні особи в різноманітних сакральних строях та головних уборах на фоні величної, щойно відбудованої після нищівного землетрусу, базиліки Св. Франциска. (Жаль, що часи Перуджино та Рафаеля давно пройшли.)
Акредитовані в Ассизі журналісти користалися оказією, аби отримати останні новини. Зокрема, уточнити, чи дійсно Іван Павло II збирається у липні місяці відвідати місце ньюйоркської катастрофи 11 вересня. На запитання журналістів архієпископ Нью- Йорку кардинал Едвард Іген відповів: «Я впевнений, що мене також поінформують, якщо це правда.» Принаймні, у розкладі візитів Римського папи на 2002 рік Нью-Йорк не значиться. Втім, для Івана Павла II це не причина.