«Щоб повiрили – ще потрібно багато зусиль»
Про основні меседжі з’їзду Аграрної партії та шанси на майбутніх президентських і парламентських виборах![](/sites/default/files/main/articles/18122017/1agrar.jpg)
Заявку зроблено. Аграрна партія на своєму черговому з’їзді у Києві заявила про амбітні плани — участь в президентських та парламентських виборах. За словами лідера партії Віталія Скоцика, вони планують взяти 30% голосів до Верховної Ради, або 160—165 народних депутатів. На останніх місцевих виборах до об’єднаних територіальних громад Аграрна партія набрала 12,1% голосів виборців і зайняла третє місце після «Блоку Петра Порошенка» та «Батьківщини».
Реакція в ЗМІ та соцмережах на заяви партії була неочікувано бурхливою. Хтось позитивно оцінив з’їзд, хтось — критикував. Зокрема, звертали увагу на проблеми з кадрами на місцях, на непрозоре фінансування, або на те, що це «черговий олігархічний проект».
Ми не збираємось бути адвокатом тієї чи іншої політичної сили, але «День» завжди підтримував тих людей, які продукують смисли і займають правильну громадянську або державницьку позицію. А виступ голови Аграрної партії Віталія Скоцика під час з’їзду, дійсно, ніс в собі певні смисли. Саме на це б і хотілося звернути увагу.
«26 років тому відбувся референдум про незалежність нашої держави, — розпочав Віталій Скоцик. — Понад 90% українців в усіх без винятку регіонах країни підтримали шлях розбудови незалежної української держави. Потім були 26 років надії. За цей період у нас змінилося 8 парламентів, 20 урядів, 5 президентів. І ми всі сподівалися, що ось з наступним президентом, парламентом чи урядом, жити буде краще. Але для того, щоб будувати державу потрібно створити інструмент — це політична партія. Справжня партія. Великий українець Андрій Шептицький говорив прості слова: «Коли ви починаєте будувати хату, спочатку потрібно закласти фундамент, далі вигнати стіни, зробити дах...». Так і в будівництві держави. Воно має починатися із сильної політичної партії, яка повинна мати свою ідеологію із стратегію розвитку держави. З 2014 року ми почали активно цим займатися. Нас ніхто не бачив, нас ніхто не чув. Але ми робили свою роботу і отримали результат. Місцеві вибори показують, що нас рівномірно підтримують по всій Україні. Ми починали з того, що мали 40% людей, які безпосередньо відносились до аграріїв, але з кожними наступними виборами до Аграрної партії почали приєднуватися люди інтелігенції з міст і сіл (лікарі, вчителі, спортсмени, інженери, пенсіонери...). Ми стали об’єднавчою платформою для всіх розумних людей України. І нарешті в нашій країні з’явився той інструмент, який дає можливість будувати успішну країну. Ми зробили серйозну заявку, щоб бути провідною політичною силою в нашій державі. На останніх місцевих виборах ми зайняли чітке третє місце. Але нас знову не помічають. Спочатку нас прив’язували до Партії регіонів, потім до Адміністрації Президента, тому що нікому і в голову не вкладалося, що в український політичній системі може з’явитися зовсім інша за цінністю політична сила».
Говорячи про реалії сьогодення, Віталій Скоцик весь час звертався до української і світової історії: «В Національному архіві США зберігається оригінал їхньої Конституції. Коли я побував там і подивився на неї, то мені стало прикро, тому що наша перша Конституції Пилипа Орлика (1710 р.) була прийнята набагато раніше. А головне — її оригінал навіть не знаходиться в нашій країні, бо староруською мовою документ зберігається в Москві, а латиною у Швеції. Де те місце, де б ми могли прийти і відчути, що ми є серцем демократії світу? Ми дали світу першу Конституцію. На цих пагорбах в Києві за сім століть до цього ми привнесли християнство для всієї Русі. Отже партія — це не тільки економіка, партія — це духовність, пам’ять, національна свідомість».
«Дуже важливо, що триває процес децентралізації, — продовжив лідер Аграрної партії. — І якщо ми подивимося на соціологію, то побачимо, що недовіра до центральних органів влади зашкалює. Але з процесом децентралізації рівень довіри до місцевого самоврядування останніми роками суттєво зростає. Я дуже радий, що із 2014 р. Аграрна партія отримали майже 4 тис. депутатів в новостворених об’єднаних громадах і майже 4 млн людей, які об’єдналися в новій партії. Я впевнений, що із всіх депутаті, які ми виростили на місцях, ми зможемо вибрати 450 кандидатів в депутаті до Верховної Ради. Наша задача — вигравати подальші місцеві вибори. А потім настає надзвичайно важливий 2019 рік з виборами президента і парламенту. Отже на наступні парламентські вибори наша партія готує 450 кандидатів в депутати. Також ми готуємо повний склад кандидатів до комітетів Верховної Ради. Крім цього, ми готуємо альтернативний Кабінет міністрів. Вже у 2018 р. ми представимо повний склад уряду від Аграрної партії, де буде по три претенденти на кожне міністерську посаду. Чому три? Тому що кожний перший повинен відчувати, що якщо він не справиться, то за ним стоїть другий. Головним критерієм буде — фаховість».
Під час перерви ставимо Віталію Скоцику додаткове запитання щодо його особистої участі у президентських виборах. «Партія ставить перед собою чітке завдання — отримати не менше 30% на наступних парламентських виборах, — відповідає він. — Політична сила з такими амбіціями не може говорити про те, що вона не готується до президентських виборів. Ми готуємося до президентських виборів, але хочу нагадати, що відповідно до чинного законодавства кандидати в президенти будуть висуватися тільки в кінці наступного року, а саме з 28 грудня 2018 р. Тоді ми проведемо свій черговий з’їзд і стане відомо, хто буде кандидатом в президенти від Аграрної партії».
Під час з’їзду були ухвалені новий статут партії та нова програма. «Аграрна партія — це принципово інша політична сила, вона абсолютно неадекватно сьогодні сприймається в нашій політичній системі, але вона абсолютно відповідає політичнім системам — таким як у Великій Британії, США, Франції чи Німеччині. В основі всієї нашої програми — людина, — каже під час виступу Віталій Скоцик. — В кожному напрямку у нас є конкретні кроки. Останні три роки ми гордо йшли за словами В’ячеслава Липинського: «Ніхто нам не збудує державу, якщо ми її самі не збудуємо». Ці слова залишаються в наших серцях. Наша ідеологія — правоцентристський ліберальний консерватизм...»
Прозвучали дуже важливі слова для газети «День» — правоцентристський ліберальний консерватизм. Протягом багатьох років наше видання, не дивлячись на зміну облич при владі, на своїх шпальтах розміщувало численні матеріали своїх журналістів і авторів, які історично і змістовно обстоювало ці поняття. Тому наш інтерес до з’їзду невипадковий. Крім того, що представників «Дня» запросили як гостей, його делегати, учасники і інші гості мали можливість побачити фрагменти Фотовиставки «Дня» і придбати книги нашої Бібліотеки. Корисне поєднання.
Було багато інших виступаючих, які з перемінним успіхом презентували свої напрямки: конституційні зміни, місцеве самоврядування, армія, освіта, медицина, спорт...». Під час виступів в різних контекстах згадували і Авраама Лінкольна, і Тараса Шевченка, і Павла Скоропадського, і Карла Густава Манергейма, і Стіва Джобса... Особливим став виступ очільниці Луганської обласної організації Аграрної партії Віти Сліпець, яка наголосила: «Луганщина була, є і буде світанком нашої країни. В 2014 році, коли владою по суті ще була Партія регіонів, ми об’єднувалися (підприємці, аграрії...) і їздили з прапорами України по області, потім організувалися в місцеву самооборону. А на місцевих виборах наша партія перемогла в Сватівському районі Луганської області, набравши в районну раду 42% голосів виборців, а в міську раду — 33% Від всіх людей Луганщини і Донеччини хочу сказати — ми хочемо миру».
Уже після з’їзду ми поспілкувалися з декількома експертами, які по різному оцінюють перспектив Аграрної партії на виборах. Одні зауважують, що «АПУ на сьогоднішній день входить лише до другої ліги партій, відповідно шансів на проходження в Раду, а тим більше на перемогу у президентських виборах немає». На зауваження — а як же результат на місцевих виборах, відповідають: «Це не є показовим для загальнонаціональних виборів». Інші ж експерти вказують, що «про це поки зарано говорити. Навіть якщо і є позитивна динаміка на фоні їхньої активності, то це не означає, що з таким саме результатом вони можуть прийти на момент початку виборчої кампанії, тим більше вони перебувають на одному електоральному полі з «Батьківщино» та «Радикальною партією».
У будь-якому разі, партії точно доведеться давати відповіді на ті питання, які вже прозвучали, зокрема, у ФБ: Чи готова вона очищатися — позбуватися тих партійців, які скомпрометували себе і викликають незадоволення у людей? Чи будуть підтверджені декларації? Чи не «стирчать вуха» аграрних олігархів? Чи не є це черговим політпроектом? Запитання можна продовжити, і скоріше члени партії, зокрема Віталій Скоцик, уже давав відповіді на них. Але в даному разі слід брати до уваги, як написала у себе в FB головний редактор «Дня» Лариса Івшина, що «у наших людей вся душа в шрамах від попередніх розчарувань, тому треба багато зусиль, щоб повірили». Аграрній партії потрібно буде ще довго доводити, що вони реально інші — діяльністю.
Примітно, що на з’їзді були такі люди, як президент Української асоціації видавців Олександр Афонін, який поділився своїми враженнями від заходу: «Такі з’їзди завжди парадні. Але цей з’їзд особливий, він відрізняється своєю енергетикою. Я не є членом партії, але отримав позитивний заряд. Є пристойний лідер, який у своєму виступі, не звертаючись до папірців, зміг дотриматися сюжетної лінії від початку до кінця. І вона була коректна, чітка, зрозуміла і досить прикладна. Я вважаю, що у цієї партії є перспектива».
Показово, що якраз в цей час за океаном з публікою в Колумбійському університеті США спілкувався і фронтмен гурту «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук, якого соціологічні служби вперто включають у свої розкладки, а іноді навіть виводять на третє місце, хоча про свої президентські амбіції відкрито він не заявляв. Його виступ та спілкування можна знайти в інтернеті. І тут кожен зацікавлений може зробити свій порівняльний аналіз. Готуватися до наступних виборів повинні не тільки кандидати, а й виборці. І ще. Здається, наміри і заявка Аграрної партії внесе серйозні правки в розрахунки політтехнологів.