Перейти до основного вмісту

Справедливі резолюції

«Документи ПАРЄ - це безумовний аргумент, який ми використовуватимемо в судах», - Андрій СЕНЧЕНКО
13 жовтня, 15:41
ФОТО РЕЙТЕР

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) прийняла дві резолюції на підтримку України. Зокрема, йдеться про «Засоби правового захисту в разі порушення прав людини на українських територіях, що перебувають поза контролем української влади», підготовлену доповідачем Марілуїзе Бек і «Політичні наслідки російської агресії в Україні» (спочатку називалася «Політичні наслідки кризи в Україні»), доповідачем якої виступила депутат від Чехії Христина Зеленкова. Як передає УНІАН, резолюції були прийняті більшістю голосів.

Представники української делегації в ПАРЄ, які боролися за більш чіткі і справедливі формулювання уцих документах, вже назвали прийняті резолюції «тотальною перемогою тих, хто підтримує Україну в її боротьбі з російською агресією». У чому суть резолюцій?

У резолюції «Політичні наслідки російської агресії в Україні» ПАРЄ знову засудила незаконну анексію Криму Російською Федерацією і закликає Москву вивести свої війська з України. Представляючи проект документа на засіданні ПАРЄ, Христина Зеленкова заявила: «Ситуація в Україні почала змінюватися після Революції Гідності в листопаді 2013 року, коли громадянське суспільство, народ України показав той напрям, яким повинна йти країна. Рух України в бік ЄС призвів до того, що Росія анексувала Крим. Це потрясло весь світ, це неприйнятне порушення міжнародного права».

«Вперше з часів Другої світової війни ми зіткнулися з анексією частини незалежної держави в Європі. Міжнародна спільнота відреагувала на це російське порушення міжнародного права, увівшинизку санкцій, і ПАРЄ приєдналася також до цієї позиції», - сказала Зеленкова. «Російські солдати незабаром з'явилися в східній частині України для дестабілізації регіону. Війна триває два роки, сусідня країна направляє солдатів і військове обладнання. Росія вочевидь порушила міжнародне право і порушує права людини», - зазначила доповідач.

Згадала Христина Зеленкова і про Будапештський меморандум: «Угод треба дотримуватись, і всі учасники Будапештського меморандуму 1994 року повинні дотримуватися своїх обіцянок - захищати Україну під час нападу».

У документі «Засоби правового захисту в разі порушення прав людини на українських територіях, що перебувають поза контролем української влади» ПАРЄ висловлює глибоку стурбованість ситуацією в сфері прав людини в окупованих Криму і на Донбасі і закликає російську владу гарантувати захист фундаментальних прав і свобод для всіх жителів цих територій. Крім того, Парламентська асамблея Ради Європи затвердила правку в одній з резолюцій щодо України, в якій закликала європейські країни зберігати санкції до відновлення суверенітету України.

Також іншою правкою ПАРЄ засудила незаконні вибори в Державну Думу РФ, проведені на території окупованого Криму 18 вересня. «Включення української суверенної території в єдиний федеральний виборчий округ і створення на території Криму чотирьох одномандатних округів - це грубе порушення міжнародного права і фактично кидає тінь на легітимність парламенту Росії», - зазначено в правці.

Важливо також, що Асамблея закликала всі сторони виконати політичні положення Мінська, але констатувала, що повинні бути створені необхідні умови для цього. «Асамблея вважає, що до тих пір, поки поточна ситуація в «ДНР»і «ЛНР», що характеризується атмосферою небезпеки, залякування і безкарності та відсутності свободи слова та інформації, буде залишатися незмінною, проведення вільних і справедливих виборів у цих регіонах не є можливим», - йдеться в документі.

«Це найжорсткіша резолюція ПАРЄ, і шанси на повернення росіян у Парламентську асамблею Ради Європи тепер нульові», - заявив заступник керівника української делегації в ПАРЄ Сергій Соболєв.

Своїми враженнями в ФБ поділилася віце-спікер Верховної Ради і член української делегації в ПАРЄ Ірина Геращенко: «Ключові позиції: це російська війна проти України; російські війська повинні бути виведені з України; вибори на Донбасі в нинішніх умовах неможливі! Там небезпечно! Вибори не є можливими згідно з протоколом до Європейської конвенції про захист прав людини ЕTS 9. Що Росія несе повну відповідальність за окуповані території, тому що вона повністю контролює ситуацію там! Що на Донбасі і в Криму відбулося військове вторгнення! А так звані «ЛНР» і «ДНР» створені та підтримуються РФ і не є легітимними. Блискучий виступ Марілуїзе Бек, яка справедливо зазначила, що доповідачі хотіли поїхати на окупований Донбас вивчити ситуацію, але ОБСЄ їх не пустило, бо  визнало, що не може гарантувати безпеку. «Якщо ОБСЄ не може гарантувати безпеку двох доповідачів, як вони можуть гарантувати безпеку виборів?» - нарешті ми почули про це від впливових європейських політиків. Все обговорення було холодним душем для прихильників Путіна і тих, хто бажає повернення російської делегації без передумов і виконання Мінських угод. Всі виступаючі (крім кількох відверто куплених Кремлем персонажів, які незаконно відвідували окуповані Крим і Донбас, як лівий Гунько з Німеччини) дуже чітко заявили, що вимагають від РФ повернення Криму Україні, що ніякого повернення делегації РФ без виконання Мінських угод і припинення вбивств українців бути не може. Українська делегація виступила єдиним фронтом. Від імені української делегації і всіх колег щиро дякую доповідачів, справжнім захисникам цінностей ПАРЄ Х. Зеленковій і М. Бек. У їхніх доповідях ми побачили відданість принципам ПАРЄ, високий клас європейської політики і відповідальності».

«Цим документом Європа фактично підтверджує факт окупації Росією Криму та частини Донбасу з усіма наслідками гуманітарного характеру, - пише у себе в Фейсбуці луганчанин Геннадій Болдир. - Що далі? Думаю, міжнародні суди будуть завалені позовними заявами українських громадян, які постраждали від агресії РФ (пункт 16.1.3 Резолюції). Відмовиться РФ виплачувати за рішеннями міжнародних судів? Всьому свій час. Прийде час контрибуцій. Інакше кажучи - готуйтеся, росіяни, десятиліттями розплачуватися за імперський маразм свого царька».

«Як би ми не оцінювали символічність цього органу, це важливий крок, - коментує «Дню»народний депутат V-VII скликань, голова всеукраїнського руху «Сила права»Андрій Сенченко. - Важливо, що у європейських політиків настає визначеність у головах, і це відображається в чітких формулюваннях подібних документів. Якби це ще супроводжувалося такою ж чіткістю в формулюваннях української влади, то тоді нам би було простіше розмовляти з нашими зарубіжними партнерами, простіше було б переходити або повертатися до більш ефективних форматів переговорів, як, наприклад, Будапештський формат замість Мінського. Це рішення ПАРЄ точно не завадить - це безумовний аргумент, який ми використовуватимемо в судах».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати