США вирішили заплатити Росії за протиракетну «парасольку»
Україна очікує на підсумки великого торгуВпродовж тривалого часу Вашингтон наполягає на необхідності осучаснити Договір про протиракетну оборону від 1972 року. Зміни мають дозволити США створення системи протиракетної оборони, що буде здатна захистити майже всю територію Сполучених Штатів від можливих, проте поодиноких ракетних атак з боку країн, які становлять загрозу для Америки. У цьому переліку, як відомо, Іран, Ірак та Північна Корея. Нині діючий Договір дозволяє США та Росії прикрити протиракетною «парасолькою» лише по одному району радіусом у 100 кілометрів. Москва на зміни Договору поки що не погоджується.
Мовляв, у такому разі США де-факто матиме перевагу над Росією в разі можливого ракетно-ядерного конфлікту, що, в свою чергу, загрожує стратегічній стабільності. Москва не бере до уваги аргумент Вашингтону, за яким нова американська протиракетна система заслабка для того, аби протидіяти масованій ракетно-ядерній атаці з боку Росії. А відтак, як кажуть у США, паритет зберігається.
Що ж до позиції України в цій суперечці двох стратегічних партнерів Києва, то її секретар РНБО Володимир Горбулін зазначив: «Наша делегація в Женеві (там тривають переговори щодо майбутнього ПРО. — Авт. ) займає принципову позицію — якщо Сполучені Штати підуть на те, щоб так звану систему ПРО театру військових дій запровадити в життя, то Росія повинна з цим, як мінімум, погодитися.
Можна зрозуміти американців, які весь час відчувають дихання деяких, будемо так казати, антиамериканських режимів, що достатньо ефективно працюють над створенням ракет. Я думаю, що нам треба працювати з однією та з іншою країною, аби знайти компроміс. Це дуже складна проблема, і я не думаю, що вона вирішиться швидко. Хоча мені відомі як рішучість американської сторони піти на створення системи ПРО, так і заходи дипломатичні, і не лише дипломатичні, які можуть бути відповіддю з боку Росії. Треба почекати».
Доки Київ вичікує, Вашингтон активно шукає варіанти, які могли б підсолодити Москві гірку пігулку оновлення Договору ПРО. Позаяк невдоволення Росії насамперед грунтується на фінансовій неспроможності оновити власну систему ПРО, то США і пропонує Москві найбільш спокусливі речі.
Окрім добудови потужної радіолокаційної станції під Іркутськом, у США навіть висловили готовність профінансувати роботи iз запуску додаткових російських військових супутників, які стежитимуть за американськими ядерними ракетами. Аби Росія почувала себе спокійніше…