Суддя-заручниця — перший дзвінок владі від суспільства
Захоплення в заручники судді у Чернігові — це не просто собі екстремальний випадок. Це — перший дзвіночок владі від суспільства: якщо не зупинитеся, то далі буде ще гірше. Нагадаю: інформаційні агентства УНІАН й «Українські новини» повідомили, що 42-річний інвалід на колясці, колишній учасник бойових дій в Афганістані Олександр Мельник взяв у заручники суддю Деснянського районного суду. Сталося це після того, як суддя відмовила у задоволенні його позову до Управління соціального захисту про виділення йому путівки на лікування та відпочинок. Тоді чоловік в інвалідному візку заїхав у кабінет до судді і в процесі спілкування між ними виникла сварка, суддя вимушена була викликати правоохоронців. Інвалід вистрелив співробітнику спецпідрозділу «Грифон» у живіт із самостріла, після чого спрямував зброю на суддю і заявив, що бере її в заручники. Він наполіг, щоб на розмову до нього приїхав керівник обласної міліції Іван Катеринчук і після понад півгодинної розмови з ним погодився здатися.
Політики та чиновники зараз змалюють нападника як психопата, скандаліста, який не здатен контролювати нерви. Також нам розкажуть, що позов його був несправедливий і він не мав жодного права на отримання тої путівки, яку хотів. І найцікавіше, що все це може виявитися правдою. Але все одно в народі цьому не повірять і він сприйматиметься як герой, котрий боровся за свої права. Бо народ чудово усвідомив: такі проблеми бувають тільки в нього, у народу, а «в них», тобто у можновладців, ні з путівками, ні з отриманням безкоштовних квартир, ні з «прихватизацією» земельних ділянок перешкод не виникає. Особливо пікантно це все виглядає у світлі того, що всі без винятку партії ішли до Верховної Ради під гаслами скасування депутатських пільг. «Слуги народу» виконали свої обіцянки? Ні, — збрехали!
Не назву прізвища депутата, бо сам не бачив, але розповідали колеги-журналісти, котрим я довіряю. У одного з парламентарів телеведучий запитав про законність отримання ним земельної ділянки і почув у відповідь запитання: «Це що? Класова ненависть?». Цілком можливо, що він отримав ділянку законно, бо всі громадяни України мають право на кілька соток землі. Але закон в цьому випадку діє вибірково: ті, хто при кормушці, можуть своїм правом скористатися, а іншим громадянам — зась. І в суд — годі звертатися. Народ чудово знає, суди вже перетворилися на комерційні структури, котрі приймають рішення на користь того, хто більше заплатить, або хто ефективніше використає політичні важелі тиску на суд. Це стосується не тільки цивільних позовів, але й кримінальних справ. Щось не чути, аби посадили діточок можновладців, котрі на машинах порушували правила і вбивали людей. Спасибі хоч покійників не звинуватили за те, що самі кинулися під колеса.
Який вихід з такої ситуації? Його продемонстрував інвалід Олександр Мельник. Його спроба відстояти свої права квола й непослідовна, Але це ж тільки початок. Сьогодні він один, завтра таких протестувальників стане більше. А післязавтра вони організуються у рух опору. В цьому випадку безпеку їхніх кривдників ніякий «Грифон» не гарантує.
А бійця «Грифону» шкода. Він аж ніяк не винен у біді колишнього воїна-афганця. Просто опинився не в той час і не в тому місці. Слава Богу! Йому зробили операцію і життю його нічого не загрожує.