Перейти до основного вмісту

Валерій ПУСТОВОЙТЕНКО: Ціну перемоги визначимо потім...

28 липня, 00:00
ТІ, ХТО СТВОРИВ КОАЛІЦІЮ, ВВАЖАЮТЬ, ЩО В НЕЇ Є МАЙБУТНЄ ЗА БУДЬ-ЯКОГО ПІДСУМКУ ВИБОРІВ / ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА / «День»

Учасники блоку «Разом заради майбутнього» наголошують, що створили його для спільної роботи не тільки до, а й після виборів. Проте приклади «Злагоди», «За єдину Україну», інших подібних об’єднань породжують сумніви в живучості «ВоРоБья» (так для простоти вже охрестили новостворену коаліцію, з огляду на російський переклад її назви — «Вместе ради будущего») після листопада 2004 го. Якими учасники блоку бачать перспективи країни та своївласні, «День» з’ясовував у його лідера Валерія ПУСТОВОЙТЕНКА.

— Що, крім прагнення до перемоги Януковича та бажання провести політреформу, об’єднує численних учасників коаліції?

— Головне, щоб нам вдалося створити політичну більшість. І не в одному парламенті, а в цілому суспільстві, консолідувати його за політичною ознакою. Крім того, всі зацікавлені в тому, щоб домовленості, досягнуті до виборів, залишалися і після них.

— Про які конкретні домовленості йдеться?

— Звісно, створюючи партію чи громадську організацію, люди замислюються над її майбутніми перспективами. Повірте: рішення підтримати того чи іншого кандидата дається дуже непросто, кожен має якісь запитання та вимоги і до президента, і до прем’єра, і до мене особисто як лідера коаліції. Адже всі політсили, хоч які б угоди підписували, при владі є потенційними конкурентами, це закономірно. Проте ділити шкуру неубитого ведмедя безглуздо. Спочатку треба здобути перемогу, а потім озирнутися й оцінити, хто скільки в неї вклав.

— На з’їзді партії ви сказали, що гарантії для НДП обговорювали з прем’єром особисто…

— Не треба об’єднувати вибори та гарантії. Мені вистачить даного людиною чесного слова. Але, на жаль, сьогодні багато хто цим зловживає й тому іншим доводиться чітко оговорювати все заздалегідь. Ми не називали конкретних прізвищ, але про збереження присутності НДП при владі розмови, звісно, були.

— Свого часу на «Злагоду» також покладали великі надії… Які гарантії, що «Разом заради майбутнього» не успадкує долю попередниці?

— «Злагода» і де-юре, і де-факто існує до сьогодні, більша частина роботи триває в регіонах, то ж чутки про її смерть передчасні. Але учасники коаліції не змогли повністю продемонструвати головне, що потрібне суспільству та що було закладене в самій назві об’єднання — злагоду. Створюючи «Разом заради майбутнього», ми врахували помилки минулих років. Треба докласти максимум зусиль, щоб блок працював і після виборів, інакше це може назавжди перекреслити спроби сформувати в країні будь-яку політичну більшість.

— Що буде з блоком у разі перемоги Ющенка?

— Звичайно, в житті трапляється всяке, проте третьому президентові, хоч хто би ним став, необхідно продовжувати курс консолідації суспільства, насамперед — на основі партій і громадських організацій. Учасники коаліції — могутній кадровий потенціал, яким ніяк не можна нехтувати. Отже, «Разом заради майбутнього» в будь-якому випадку має перспективу.

— Після минулих парламентських виборів ви скаржилися, що НДП «обдурили по-великому» і зареклися вступати до коаліцій. А сьогодні ви не просто її учасник, а безпосередній ініціатор...

— Після розвалу мегафракції «За єдину Україну» всім було несолодко, і ми — одні з небагатьох, хто все ж зумів зберегти незалежність і цілісність своєї фракції. Сьогодні, напередодні виборів, політична обстановка розжарюється, і бажання об’єднуватися — природне. Нас уже попередили, що восени в парламенті буде дуже неспокійно, і ми всі разом готуємося до роботи в екстремальних умовах. Багато кандидатів на посаду президента представлені в ВР або особисто, або через посередників, а тому очевидно, що у вересні-жовтні трибуну Ради використовуватимуть переважно для самореклами, а не для реальної законотворчої роботи.

— Володимир Литвин — теж учасник коаліції, він один із тих, від кого прямо залежить доля реформи.

— Так, від спікера справді залежить багато чого, але не можна на нього самого покладати всю відповідальність як за квітневий провал політреформи, що сьогодні багато хто намагається зробити, так і за результати майбутнього голосування. Причина невдачі криється не в діях окремо взятих політиків, а в системі, послідовності проведення реформи. Коли порядок розгляду спірних питань було порушено, реформу вирішили «підштовхнути», подумавши, що триста голосів є. Щоб двічі не наступати на ті самі граблі, з проекту №4180 треба вилучити всі спірні положення, насамперед про імперативний мандат. Прийняття реформи можливе лише компромісним шляхом, і зараз складно спрогнозувати, як у вересні поводитимуться ті чи інші фракції або окремі депутати.

— Коаліцію «Разом заради майбутнього» в народі вже охрестили «ВоРоБьем». Як вам така абревіатура?

— Нічого, нормально, літаємо (сміється. — Авт.) … Горобець — найживучіша пташка в наших краях, він усім близький і зрозумілий. Горобців в Україні більше, ніж інших птахів...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати