В’ячеслав КОВАЛЬ: «Ми всі корумповані умовами жи т тя»
Голова фракції НРУ у Верховній Раді В’ячеслав Коваль у інтерв’ю Бі-Бі-Сі розповів про своє бачення стану та перспектив євроатлантичної інтеграції України. Зокрема, пан Коваль висловив незадоволення тим, що попри проголошений стратегічний курс України на євроінтеграцію чільні керівники першим візитом після призначення обирають Москву, а не Брюссель.
— Немає поступу у напрямку ЄС. Колишній секретар РНБО Володимир Горбулін констатував, що за останній рік нічого не було реально зроблено у зближенні України з НАТО. Тепер можна говорити, що практично провалений вступ цього року України до СОТ. Чим можна пояснити відсутність будь- якого поступу, і коли будуть реальні досягнення на цьому шляху?
— На превеликий жаль, якихось великих досягнень в напрямку євроінтеграції за нової влади немає. Розмови, що ми є європейським народом і частиною Європи, ми чуємо багато років. Уже час робити реальні кроки, опанувати ті європейські стандарти, які дозволять нам реально претендувати на місце в Європейському Союзі.
Нова владна команда не була готова, щоб працювати ефективно по різних напрямках. Я думаю, що всі непорозуміння, які були оприлюднені, існували від самого початку формування влади. Зараз процес євроінтеграції буде в одних руках — Бориса Тарасюка. А Борис Тарасюк — відомий інтегратор у Європу, окрім того, що голова НРУ. Я думаю, що успіхи будуть досягнуті завдяки його системним діям, бо він за своїм характером системна людина.
— У новому уряді скасовано посаду віце-прем’єр-міністра з питань євроінтеграції, і хоча пан Рибачук казав, що займатиметься євроінтеграцією й надалі, — його перші два візити були у Москву! Скажіть, це що — повернення до кучмівської стратегії: влітку у ЄС та НАТО, а взимку у ЄЕП по дешевий газ?
— Нам це також не подобається. На зустрічі з фракцією Юрій Єхануров обіцяв, що його перший візит буде до Брюсселю, на ділі ж поїхав у Москву. Якщо ті різновекторні дії, які робилися під час Кучми, будуть продовжуватися, нам ніколи не бачити Європи.
— І НАТО, і Євросоюз твердять, що євроатлантична інтеграція України, насамперед, передбачає засвоєння відповідних цінностей і стандартів. Тим часом, окрім МЗС і Міноборони, євроатлантичною інтеграцією ніхто в уряді не цікавиться, хоча б тому, що на це не виділяються кошти. Як ви гадаєте, це знову просто риторика про євроатлантичну інтеграцію, чи, врешті-решт, щось буде робитися у цьому напрямку?
— Я переконаний, що Президент України по своїй ментальності більше тяжіє до Європи, ніж до Росії. Тому я вважаю, що ми будемо рухатися туди. Але я не знаю, чи потрібно в кожному міністерстві виділяти кошти і призначати людей, відповідальних за євроінтеграцію. Думаю, що МЗС, яке візьме на себе відповідальність за єврошлях України, зробить якісь висновки і запропонує якусь програму. Зокрема, чи потрібно виділяти окремі кошти і певних людей на суто цю проблему.
— Крім неузгодженості в діях українського уряду, однією з причин політичної кризи були звинувачення у корупції в оточенні Президента, висунуті екс-головою СБУ. Ніхто в суд на пана Турчинова не подав, і про розслідування нічого не чути. То як Президент Ющенко може твердити, що корупція в його оточенні — міф?
— Ми всі корумповані умовами нашого життя. Те, що ці питання зараз вийшли на найвищий щабель, це, з одного боку, досягнення, бо суспільство стає відкритішим. Є реально якась свобода слова, якої не було за часів президента Кучми. Це досягнення того, що називають помаранчевою революцією.
А з іншого боку, цю проблему за один день не вирішиш. Просякла українська економіка, українська влада корупцією вся! Бо без участі у владі бізнесмен нічого не міг отримати у старі часи. І поки що правила гри не змінилися. Я сподіваюся, що ми їх почнемо міняти. Відділяти тих, хто займається бізнесом, від державної служби.
— За десять місяців при владі вже слід казати, що було зроблено у боротьбі з корупцією, а не обіцяти, що буде зроблено. Віктор Ющенко сказав нещодавно знову, що екс-прем’єр-міністр намагалася списати мільярдні борги. Що це, якщо не корупція? Де розслідування?
— Народний Рух представлений в уряді міністром закордонних справ. Ми не цураємося цього і будемо робити все, щоб усі корупційні дії у нашій державі припинилися. Нам, Народному Руху України, немає чого боятися за своє, бо ми і в минулому, і в майбутньому ніколи не мали відношення до якихось корупційних дій. І тому ми будемо наполягати, щоб ті гасла, ті морально-етичні засади, на які також звертають увагу в Європейському Союзі, почали діяти. Ми йшли на вибори з гаслом: «Не словом, а ділом!» Тож треба діяти!
Випуск газети №:
№186, (2005)Рубрика
Подробиці