Юрій ПАВЛЕНКО: Нова опозиція буде родом з Майдану...
На думку члена парламентської фракції «Наша Україна» Юрія Павленка, суспільне піднесення, на хвилі якого Віктор Ющенко став президентом, може стати джерелом великого розчарування, якщо нова влада не справиться зі своїми завданнями.
— Ющенко та його команда готуються до влади, колишня влада — до переходу в опозицію. Чи зможуть нова влада та нова опозиція взаємодіяти в інтересах України?
— По-перше, я абсолютно впевнений, що в Україні буде справді нова влада. Не тільки з погляду нових облич, але й з погляду підходів та принципів, відповідальності перед громадянами. Справа в тім, що тепер над українською владою висітиме фактор Майдану. Рівень очікування від команди Віктора Ющенка є дуже й дуже високим, обманути сподівання мільйонів громадян, які навчилися відстоювати свої права, було би катастрофою. Тому влада муситиме бути відкритою та прозорою, робити зрозумілі кроки.
Що ж стосується нової опозиції, то це суперечливе питання. Я не вірю, що політичні сили, які програли вибори, здатні стати новою опозицією. Адже щоб бути в опозиції, треба володіти певним набором цінностей, зокрема — моральних, не мати ніяких «хвостів» та «чорних плям» на репутації. Крім того, основою тих політичних сил були фінансово- промислові групи, які не можуть існувати поза владою. Тому очевидно, що їхні лідери шукатимуть шляхи до нової влади.
— Нова влада готова їх прийняти в своє коло?
— Вона налаштована співпрацювати з усіма за умови, що це сприятиме підвищенню добробуту громадян та доходів у державний бюджет. Але якщо хтось відмовиться грати за новими, законними правилами, у нього залишиться варіант — спілкуватися з правоохоронними органами. Можливості розвиватися будуть у кожного, але вони будуть рівними для всіх, незалежно від того, олігарх ти чи бізнесмен-початківець. Хоча корупція, неефективність чиновницького апарату на перших порах, напевно, заважатимуть встановленню подібних правил.
До того ж, я не вірю в комуністичну опозицію. Сьогоднішні заяви лідерів КПУ про те, що комуністи будуть жорсткою, радикальною опозицією до нової влади, виглядають смішними після того, як вони продали голоси своїх виборців режиму, щодо якого нібито теж були в опозиції.
— Вони й новій владі можуть продати свої голоси...
— У них уже просто не лишилося що продавати. Їхні заяви не більше, ніж бажання реабілітуватися. Останнім підтвердженням нечесної гри КПУ була позиція членів ЦВК, обраних за квотою фракції комуністів, на засіданні Центрвиборчкому по оприлюдненню офіційних результатів президентських виборів. Ці панове майже слово в слово повторили позицію кандидата Януковича. До нього, слід розуміти, вони також були в опозиції. Тільки коли межа опозиційності стерлася? Однак я не виключаю, що тепер може виникнути нова опозиція. З людей, народжених Майданом.
— Тобто з колишніх прихильників Ющенка?
— На Майдані були не тільки його прихильники. У першу чергу туди прийшли люди, які бажали жити в іншій країні. Країні, де захищені права та свободи громадянина. Мораль, народжена Майданом, здатна породити й конструктивну, реальну опозицію. Яка завжди реагуватиме на неправильні дії влади та її окремих представників. Можливо, ця опозиція з’явиться після 2006 року. Хоча не виключаю, що й значно раніше.
— Якщо Ющенко не виправдає очікувань співгромадян?
— Так. Але це не буде опозиція, керована олігархами для захисту своїх інтересів. Помаранчева революція створила підґрунтя для виникнення справді народної опозиції. Яка навіть новій владі спуску не дасть.
— Головна політінтрига сьогоднішнього дня — хто стане прем’єр-міністром. Останнім часом у ЗМІ найчастіше висловлюється думка, що Віктор Ющенко обиратиме між членом вашої фракції Петром Порошенком та лідером фракції БЮТ Юлією Тимошенко. Що з цього приводу думають депутати фракції Ющенка?
— Йде обговорення названих кандидатур. Хоча я досі не виключаю, що Віктором Ющенком буде висунутий хтось третій. Наразі можна із впевненістю лише сказати, що прізвище кандидата в прем’єри буде назване за день-два до чи одразу після інавгурації.
— Кого депутати «Нашої України» налаштовані підтримувати?
— У фракції є багато позицій. Дискусія триває, її результат передбачити досить складно.
— Ваші депутати готові підтримати будь-кого, кого назве Ющенко, чи є нюанси?
— Очевидно, що позиція Віктора Ющенка щодо кандидатури майбутнього прем’єра є найважливішою. Однак це не позбавляє жодного депутата права відстоювати свою позицію. Рішення про підтримку прийматиметься фракцією, і кожен депутат має голос при прийнятті цього рішення.
— Які шанси потрапити до уряду в тих, хто не підтримував Ющенка на виборах? Зокрема — представників Донбасу?
— Я не думаю, що це буде проблемою. Головні критерії — професіоналізм, моральні якості, неучасть людини в процесах 13- літнього розкрадання держави, нарешті — неучасть у фальсифікації виборів президента України.
— Чи буде ревізія політреформи й до якої міри?
— Дуже важко законопроект №4180 назвати політичною реформою. Це окремі зміни до Конституції України, які ключових проблем системи управління державою не вирішили. Звичайно, нова влада пропонуватиме широкомасштабну політичну реформу в Україні.
— Включаючи перегляд того, що було проголосоване в «пакеті»?
— Можливо, це буде доповненням, розширенням тих змін, які вже внесені в Конституцію. Я переконаний, що весь подальший процес політичного реформування проводитиметься гласно, в повноцінній дискусії щодо визначення ефективності чи неефективності того або іншого законодавчого рішення.
— Що новий президент має намір зробити в першу чергу?
— Перші укази були оприлюднені впродовж трьох місяців виборчої кампанії, і від них ніхто не відступатиметься. На передньому плані стоятимуть економічні, соціальні питання, а також питання виходу з кризи, в яку втягнув Україну уряд Януковича, серед іншого фальсифікацією виборів.
— Чи буде, до речі, кримінальне переслідування фальсифікаторів?
— Я вважаю — це повинно відбутися. Точніше, не кримінальне переслідування, а розслідування кожної справи, де є склад злочину з фальсифікації виборів. Воно потрібне не стільки для того, щоб притягнути до відповідальності ту чи іншу окремо взяту людину, скільки для того, щоб у майбутньому на всіх виборах робити подібне не спадало на думку жодній владі. Щоб крапку в тотальній фальсифікації виборів в українській історії було поставлено сьогодні. Для цього потрібні відкриті процеси, де будуть розглянуті всі ті порушення, які були виявлені й доведені під час засідання Верховного Суду України.
— Але в законі є конкретні санкції за конкретні порушення. Тобто якщо все по закону, треба «саджати»...
— Що ж, значить треба саджати. Хоча тут може бути добра воля Президента по кожній конкретній людині — оголосити амністію. Але кожен злочин повинен передбачати покарання.
У той же час на правову оцінку порушень на виборах не повинна накладатися політична. Всім героям помаранчевої революції пора забути про свої заслуги і працювати з «чистого листа». Участь у виборчій кампанії Віктора Ющенка не може бути вибаченням за ті чи інші порушення закону. Це, навпаки, означає додаткову відповідальність.
— У зв’язку із загостренням ситуації в Іраку перед новообраним президентом постає термінове питання: що робити?
— Необхідно швидко та оперативно зважити всі «за» та «проти» перебування українського контингенту в Іраку, виходячи з національних інтересів України. Далі — визначатися з подальшим форматом нашої участі у стабілізації ситуації в цій країні.
— Національні інтереси України — це життя окремих громадян чи добрі стосунки з Америкою?
— Не може бути: або — або. Питання національних інтересів включає й безпеку наших громадян, і відносини зі стратегічними партнерами, зокрема — зі Сполученими Штатами.
— Але вибирати доведеться-таки...
— Якщо процес прийняття цього рішення буде публічним, відкритим і зрозумілим кожному, цієї дилеми не буде.