За півкроку від крапки
Екс-майор держохорони Микола Мельниченко зробив ряд резонансних заяв, серед них — і щодо ймовірних замовників вбивства Георгія Гонгадзе. На закиди майора досить емоційно відреагував чинний спікер ВР Володимир Литвин.
Голова Верховної Ради Володимир Литвин називає «величезною дурницею» звинувачення на його адресу з боку екс-майора держохорони Миколи Мельниченка у причетності до вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. Ця заява пролунала після нових обвинувачень, які на брифінгу висунув Мельниченко колишньому керманичеві президентської адміністрації.
Серед іншого екс-майор заявив, що Леонід Кучма, колишній голова СБУ Леонід Деркач та Володимир Литвин відмовилися надати європейським фахівцям зразки своїх голосів для проведення експертизи. За словами Миколи Мельниченка, про це політиків просила Генпрокуратура задля того, аби їхні голоси можна було порівняти з голосами, записаними Мельниченком у кабінеті тодішнього президента.
З огляду на те, що з вищеназваної трійці нині найбільш публічна особа — це Литвин, йому й довелося коментувати сенсаційні заяви майора. Отож, спікер висловив здивування з приводу заяви Мельниченка про те, що він нібито відмовився надати зразок голосу, оскільки за його словами, він є досить публічною людиною, і навіть якби не захотів надавати зразки, то взяти їх без його згоди було б неважко. Зрештою, врівноважений Литвин «здав». Відзначивши, що Мельниченком «керують з одного кабінету», голова ВР зауважив: «За це людям дають сюди і сюди (при цьому Литвин показав на плече, куди чіпляють погони і на груди, де чіпляють медалі) відповідні відзнаки і заохочення».
Ані Кучма, ані Деркач щодо обвинувачень опального майора не випустили ані пари з вуст.
Що ж стосується пана Литвина, то закидом про відмову надати голос для експертизи перелік «сюрпризів» від Мельниченка для чинного спікера не завершився.
Зокрема, майор стверджує, що нинішнє керівництво Росії хоче бачити на посаді наступного президента України саме нинішнього голову Верховної Ради: «На кандидата в президенти Володимира Литвина робиться ставка з боку Росії в особі Дмитра Медведєва, Володимира Путіна та директора ФСБ Олександра Бортнікова».
За словами Миколи Мельниченка, Володимир Литвин «стає на бік сильних». При цьому офіцер спецслужб зауважив, що на даний час Володимир Литвин, саме займаючи таку позицію, «переграв Леоніда Кучму і Віктора Януковича... Зараз він переграє Ющенка і грає з Луценком і Тимошенко».
Відповідь на ці закиди самого Литвина виявилася лаконічною: «Я ж не кінь, щоб на мене ставити». Водночас Володимир Михайлович припустив, що з такими чутками можуть бути пов’язані чергові звинувачення щодо причетності його до вбивства Георгія Гонгадзе.
Мельниченко ж, у свою чергу, висловив переконання, що найближчим часом експертизу його записів завершать, і Генпрокуратура зможе порушити кримінальні справи щодо розкрадання майна, фактів фальсифікації результатів президентських виборів, референдумів, підкупу депутатів колишнім вищим керівництвом держави.
Як відомо, у грудні минулого року Микола Мельниченко передав оригінали своїх записів європейським експертам, які мають встановити їхню автентичність. Генпрокурор Олександр Медведько згодом повідомив, що експертиза може тривати кілька місяців. Що ж стосується справи про вбивство Гонгадзе, то екс-майор запевняв днями журналістів у тому, що замовники вбивства засновника «Української правди» перебувають в Україні. Наразі розслідування справи щодо замовників убивства триває. А ось щодо виконавців, то крапку тут було, нагадаємо, поставлено 2008-го. Тоді трьох колишніх співробітників департаменту зовнішнього спостереження і кримінальної розвідки МВС України — полковників Валерія Костенка і Миколу Протасова та майора Олександра Поповича — визнали винними у скоєнні вбивства журналіста. Їх засудили до 12-ти (Костенка і Поповича) і 13 років (Протасова) років позбавлення волі. Ще один обвинувачений — колишній керівник згаданого департаменту МВС Олексій Пукач — нині перебуває в розшуку. До речі, вдова Георгія Мирослава Гонгадзе переконана, що українська влада покриває Пукача. Таку думку вона висловила нещодавно в інтерв’ю радіо «Свобода». «Проблема в тому, що, незважаючи на заяви Віктора Ющенка, немовби останні два роки Україна робить усе можливе для того, щоб знайти «цю людину» і досягти якогось успіху в розслідуванні, в реальності цього не відбувається», — зазначила зокрема Мирослава. «І цю людину — генерала Пукача — не просто не шукають, а його покривають, і покривають на вищих щаблях влади, зокрема, в Міністерстві внутрішніх справ, яке, до речі, очолює один із лідерів руху «Україна без Кучми» пан Луценко», — зауважила також вона.
Нагадаємо, що наприкінці січня Парламентська Асамблея Ради Європи підтримала резолюцію під назвою «Розслідування злочинів, нібито вчинених високопоставленими посадовими особами під час правління Леоніда Кучми — справа Гонгадзе як знаковий приклад». Згідно з документом, спостереження за ходом розслідування справи про вбивство Георгія Гонгадзе включено в процедуру моніторингу України. Серед іншого ПАРЄ вимагає від вищого керівництва нашої держави провести розслідування того, як і чому генерала Пукача, підозрюваного у причетності до вбивства Гонгадзе, було випущено на волю 2003 року, що дозволило йому втекти від правосуддя.
Під час слухань у ПАРЄ депутат-бютівець Григорій Омельченко заявив про намір ініціювати створення нової слідчої комісії у парламенті з розслідування цієї справи, а також навів висновки комісії, яку він очолював із 2002 по 2006 роки в ВР, і відповідно до яких замовником злочину був Леонід Кучма, а підбурювачем в організації викрадення журналіста — колишній голова адміністрації президента Володимир Литвин.
Для створення ТСК необхідно бажання 150-ти нардепів, у той час як фракція БЮТ нараховує 156 мандатів. Учора сам парламентар підтвердив нам свої наміри, озвучені під час слухань у ПАРЄ.