Аргументи для Кремля
«США та союзники весь день готували Байдену матеріали для вечірньої розмови з Путіним – літаки та атомний авіаносець із почесним ескортом», - експерт
Наприкінці року президенти США Джо Байден і Росії Володимир Путін провели ще одні онлайн-переговори (попередні пройшли 7 грудня). За повідомленнями американської сторони, Байден виклав два підходи, які готові застосувати США залежно від дій Росії. «Президент Байден виклав два шляхи, два аспекти підходу США, які справді залежатимуть від дій Росії майбутнього періоду. Один – це шлях дипломатії, що веде до деескалації ситуації, а інший – шлях, який більше зосереджений на стримуванні, передбачає серйозні витрати та наслідки, якщо Росія вирішить розпочати подальше вторгнення в Україну», - заявив високопосадовець адміністрації США після переговорів (eurointegration.com .ua).
За його словами, ці витрати включають економічні витрати, коригування та збільшення позиції сил НАТО у країнах-членах Альянсу, а також додаткову допомогу Україні, щоб вона могла далі захищати себе та свою територію. Як зазначив чиновник, Байден дуже чітко дав зрозуміти, що Сполучені Штати діятимуть за принципом «нічого про вас без вас»: «жодних розмов про питання, які найбільш хвилюють наших партнерів та союзників, без повних консультацій та участі наших партнерів та союзників».
Ця позиція підтверджується тим, що перед спілкуванням Байдена та Путіна відбулася бесіда держсекретаря США Ентоні Блінкена із президентом України Володимиром Зеленським. Вони обговорили зусилля щодо мирного врегулювання конфлікту на сході України та майбутні дипломатичні переговори з Росією. «Держсекретар Блінкен підтвердив непохитну підтримку Сполученими Штатами незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України перед військовою могутністю Росії на кордонах України», - заявив речник Держдепартаменту США Нед Прайс. А ще американці повідомили, що, як і минулого разу, планується телефонний дзвінок Байдена Зеленському після переговорів із Путіним.
Американський лідер у розмові з останнім також повторив, що нове вторгнення в Україну матиме рішучі наслідки. «Президент Байден закликав Росію до деескалації напруженості з Україною. Він чітко дав зрозуміти, що Сполучені Штати та їхні союзники та партнери рішуче дадуть відповідь, якщо Росія вторгнеться в Україну», - сказано в заяві Білого дому. Байден також висловив підтримку дипломатичним заходам, які розпочнуться на початку наступного року з двостороннього діалогу зі стратегічної стабільності, в НАТО через Раду Росія-НАТО та в Організації з безпеки та співробітництва в Європі. «Президент Байден повторив, що суттєвий прогрес у цих діалогах може статися лише за умов деескалації, а не ескалації», - заявили в Білому домі.
Згаданий високопосадовець адміністрації США, у свою чергу, заявив: «Обидва лідери визнали, що, ймовірно, будуть сфери, де ми можемо досягти значного прогресу, а також сфери, де домовленості можуть бути неможливими, і що майбутні переговори точніше визначать контури кожної із цих категорій». У найближчі 10 днів США продовжать інтенсивні консультації з союзниками та партнерами, включно з наданням звіту про розмову Байдена та Путіна союзникам та партнерам, зокрема, уряду України.
Позиція американців зрозуміла, вони дотримуються тієї лінії, що була окреслена під час попередніх переговорів із росіянами. А ось Кремль продовжує нагнітати та погрожувати. За словами помічника президента РФ Юрія Ушакова, Путін у бесіді з американським президентом Джо Байденом заявив, що введення жорстких санкцій проти Росії загрожує повним розривом її відносин із Заходом, повідомляють «Ведомости». Для США, як зазначалося на переговорах, неприйнятним є пересування російських військ уздовж українського кордону, розповів Ушаков, і у разі продовження ескалації західні країни введуть масштабні санкції в економічній, фінансовій, військовій сфері.
«На це Путін відповів, що якщо Захід вирішить запровадити згадані безпрецедентні санкції, то це може призвести до повного розриву відносин між нашими країнами, буде завдано серйозної шкоди відносинам Росії із Заходом. Згодом такі дії "наші нащадки оцінять як величезну помилку, а таких помилок уже багато зроблено за останні 30 років", передав слова Путіна Ушаков: "І тому бажано у цій ситуації таких помилок більше не робити», - розповів Ушаков. Він нагадав, що тему санкцій було обговорено і на переговорах 7 грудня. «Але суть розмови не в цьому, а в тому, щоб знайти точки дотику і продовжити обмін думками з питань, які хвилюють Росію», - сказав Ушаков.
Тільки вдумайтесь у цей набір слів та бажань. По-перше, шляхом шантажу та нагнітання ситуації Кремль домігся того, щоб із ним взагалі почали говорити. І хто це ще першим постраждає у разі розриву відносин?.. По-друге, Москва має нахабство вимагати абсолютно неприйнятних позицій щодо прав окремих народів та незалежності сусідніх держав. По-третє, помилку путінський режим вже зробив, і нащадки це точно оцінять: росіяни розв'язали війни проти молдаван, грузинів, українців, окупувавши частину їхніх територій, принісши горе цим народам і не даючи їм розвиватися. Такий ось «примус до любові та слухняності» за допомогою зброї та злочинів. Але чинять вони так не з усіма, до деяких сусідів використовується метод «батога і пряника», як, наприклад, з білоруським режимом.
На нещодавній зустрічі з Олександром Лукашенком Путін повідомив про плани у лютому-березні провести російсько-білоруські навчання на території Білорусі. Лукашенко ж заявив, що Росія зараз розглядає його пропозиції щодо навчань на території Білорусі, зазначивши, що їхнє проведення піде на користь стосункам обох країн, повідомляє РІА «Новости». "Ми проведемо на початку року, там військові узгодять, у березні, лютому, не знаю, коли вони вирішать", - сказав Путін. Лукашенко попросив Путіна не зупиняти співпрацю у військовій галузі та у військово-виробничій сфері. «Я ось звернувся до вас, щоб ми не зупиняли наші спільні навчання, щоб ми продовжили створення центрів навчання наших хлопців, насамперед новим зразкам військової техніки, які ми в Росії закуповуємо», – заявив Лукашенко.
Очевидно, проти кого будуть направлені ці навчання, адже обидва диктатори неодноразово лякали своїх підданих загрозою з боку підступного Заходу та агресивної України. Маячня звичайно, але проблема в тому, що Кремль не збирається змінювати політику, загрожуючи всім навколо. На днях у Росії заявили, що ракетна система С-550 пройшла державні випробування, і перша бригада цієї системи вже заступила на бойове чергування, повідомляє ТАРС. С-550 – це система стратегічної протиракетної оборони, про розробку якої у листопаді цього року вперше згадав міністр оборони РФ Сергій Шойгу. Система нібито призначена для знищення космічних апаратів та бойових міжконтинентальних балістичних ракет. Передбачається, що системи С-550 повинні посилити загальну протиповітряну та протиракетну оборону РФ, за яку відповідають комплекси С-350, С-400 та С-500. Перші, наприклад, розташовані в окупованому Криму та поблизу кордонів України.
Всі ці заяви та дії – демонстрація сили для реалізації неоімперського порядку денного путінського режиму. Глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що Росія вживатиме заходів щодо усунення загроз своїй безпеці, якщо США та НАТО не відгукнуться на пропозиції Москви. «Якщо в розумний термін конструктивної відповіді не буде і Захід продовжить свою агресивну лінію, то Росія буде змушена вживати всіх необхідних заходів для забезпечення стратегічного балансу та усунення неприйнятних загроз нашій безпеці», - сказав Лавров, додавши, що МЗС не дасть «замотати ініціативи в нескінченних дискусіях».
Насправді дана тактика Москви легко прочитується: постійний наступальний тиск і вимога виконання придуманих хотєлок за допомогою шантажу. Україна на це точно не піде, як напевно не погодиться і Захід. «США та союзники весь день готували Байдену матеріали для вечірньої розмови з ВВП – одночасно 3 літаки (над Україною – ред.). Розмовляти з шаленими диктаторами завжди легше, коли в тебе за 300 миль від турецьких проток (на ВМБ у затоці Souda Bay на Криті) є "100 тисяч тонн дипломатії" у вигляді атомного авіаносця USS Harry S. Truman (CVN-75) з почесним ескортом : 9 ескадрилій авіакрила; ракетний крейсер USS San Jacinto (CG 56); 4 ракетних есмінця USS Bainbridge (DDG 96), USS Cole (DDG 67), USS Gravely (DDG 107) та USS Jason Dunham (DDG 109); ракетний фрегат Королівських ВМС Норвегії HNoMS Fridtjof Nansen (F310)», - написав у ФБ головний редактор порталу BlackSeaNews Андрій Клименко.
Саме такі аргументи і розуміють у Москві, коли їм показують, що на них чекає, якщо вони переступлять реальні «червоні межі».
Author
Іван КапсамунРубрика
Політика