Перейти до основного вмісту

На замітку кримчанам

Які можливі сценарії розвитку в ситуації з півостровом? Відповідають народні депутати
13 березня, 19:07

«Достатньо гратися!, - закликав в четвер депутатів ВРУ спікер, а за сумісництвом – в.о. Президента Олександр Турчинов. - Давайте працювати. Ніякого саботажу!».

І парламент таки приступив до роботи. Правда, не так ефективно, як того б хотілося… Депутатам ледь вистачило голосів ухвалити постанову, яка підтверджує курс України на євроінтеграцію, прийняти звернення до Організації Об'єднаних Націй з проханням надати підтримку територіальній цілісності держави та дати добро на створення в Україні Національної Гвардії.

При цьому Партія регіонів, за словами Сергія Тігіпка, відмовилась голосувати за звернення до ООН, бо «треба почекати результатів кримського «референдуму». А комуніст Адам Мартинюк заявив, що просити допомоги в ООН КПУ не зголоситься, хоча за територіальну цілісність держави його партія начебто й виступає. Натомість майже сотня народний обранців уже не вперше проігнорувала свій конституційний обов’язок  й так і не з’явилася в залі засідань.

ВЛАДА В ОЧІКУВАННІ

Далі справи Ради пішли більш сутужно: з першого разу парламентарі так і не зуміли призначити суддів КС, а сама атмосфера у ВРУ стала вкрай напруженою.

«Коли ми по півдня слухаємо про перейменування населених пунктів (як це було у вівторок), абсолютно безпідставно скасовуємо пленарні засідання і не можемо консолідовано проголосувати за винесені питання, то чого ще можна очікувати? - сказав «Дню» один із позафракційних народних депутатів, який побажав залишитися неназваним. – Із ситуації у ВРУ складається враження, що в країні взагалі нічого не відбувається. Утім, на жаль, ситуація виглядає з точністю до навпаки».

«Від того, що ми кожного дня про це говоритимемо - нічого не зміниться, - заявив «Дню» народний депутат від «Батьківщини» Андрій Сенченко. - Сьогодні Україна демонструє світу, що вона послідовно бореться за мир, а Путін намагається розв’язати війну в Європі. Це питання є дуже важливим, але воно не може бути цілодобовим предметом обговорення в парламенті. Треба вирішувати питання, пов’язані з життєдіяльності країни, реформуванням судової системи і так далі. Роботи є багато».

Тим не менше, питання Криму залишається нині топ-темою для обговорень в країні. Судячи з настроїв у парламенті, офіційних коментарів та неформальних розмов із депутатами – подальша ситуація в Криму може розвиватися за декількома сценаріями.

Сценарій перший – референдум у АР перенесуть на невизначений термін, а держсекретар США Джон Керрі на сьогоднішній зустрічі з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим таки зуміють знайти консенсус щодо ситуації в Україні та подальшого діалогу між державами

«Для Заходу зараз на терезах не тільки питання територіальної цілісності України, але й, узагалі, всієї системи світового стримування розповсюдження ядерної зброї. Це  питання торкається не лише України, - каже Андрій Сенченко. – США та Великобританія зобов’язані піти на вичерпні міри з реалізації своїх зобов’язань по Будапештському меморандуму. У першу чергу, йдеться про політико-дипломатичні методи. Якщо не допоможе – економічні. Коли ж і це не вирішить проблеми – прямого втручання в ситуацію».

На запитання, чи можуть у цьому разі США ввести миротворчі війська на територію України, Сенченко коротко відповів: «Вони повинні забезпечити виконання гарантій. Я взагалі не бачу ніяких варіантів для того, щоб ми віддали Крим. Їх не існує», - підсумував політик.

Сценарій другий – референдум у Криму таки проведуть, Росія – легітимізує його результати на державному рівні, США та Європа обмежаться введенням санкцій та міжнародної ізоляції РФ, а Україна де-факто втратить контроль над півостровом (де-юре його не визнає ні Україна, ані інші держави світу і матимемо «друге Придністров’я»), хоча потім отримає всі шанси його відновити.

«За даними російської розвідки, США та ЄС не будуть військово захищати Україну. Навіть більше, Європа навіть не готова до жорстких економічних санкцій щодо Росії, так як всі європейські країни постраждають від цього економічно, – не під диктофон розповідає «Дню» один із депутатів від влади, яких захотів залишитись інкогніто. - Німеччина має дуже важку ситуацію в енергетичній галузі, а санкції щодо Росії означатимуть значні збитки для німців і неминуче падіння особистого рейтингу Ангели Меркель. Франція за умов жорстких санкцій втратить всі інвестиції. У Великобританії  ж сконцентровані мільярди російських грошей. Якщо їх одномоментно заберуть – це буде значною втратою для офіційного Лондона. Тому західні країни будуть багато що говорити, але рішучих дій ми від них не отримаємо стовідсотково».«Питання Криму у геополітичному вимірі сьогодні уже фактично визначене», - каже депутат.

У той же час співрозмовник додає, що ніхто в світі Крим не визнає, а самі кримчани, фактично, стануть заручниками Путіна: «Після максимум 6 місяців того, як вони побудуть у складі Росії в стані бойових дій, вони самі будуть проситися назад в Україну і піднімати повстання. Курорт не може бути полігоном».

«Насправді у Росії є військові ресурси для того, аби завоювати всю Україну, - коментує «Дню» народний депутат від «Свободи» Юрій Сиротюк. – Проблема тільки в тому, що завоювати-то вони можуть, а утримати – ні. Партизанська війна, яка розпочнеться  після їхньої окупації, буде набагато сильніша, ніж боротьба УПА в часи Другої світової війни на західній Україні. Сьогодні партизанка буде по всій Україні».

Як варіант швидшого вирішення питання, США та Європа можуть ввести лише дві санкції, каже Анжеліка Лабунська. «Економічне ембарго на торгівлю зброєю і на поставку газу Росією. Через 3 місяці самі росіяни «розірвуть» Путіна і більше ніяких санкцій можна не вводити», - підкреслила депутат.

ТЕСТ НА ЦИВІЛІЗОВАНІСТЬ

Наразі українська влада обрала тактику винятково дипломатичних кроків щодо врегулювання ситуації на півострові. У цілому, вона є виправданою. Деякі депутати навіть відмовляються говорити про можливість реалізації негативного сценарію, чи, навіть, - розв’язання війни. «Воювати – не вихід», - кажуть вони.  Утім, зауважують, що для Росії є важливим виконання питань політичних – визнання російської мови другою державною в Україні, федералізація, можливість отримання другого громадянства із закріпленням військових баз навічно, позаблоковий статус України.

«Якщо ми на це підемо, то їм не доведеться нас завойовуватиме, ми вже будемо завойованими, - говорить співрозмовник «Дня» у владі. – На такий «консенсус йти не можна».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати