Про політичний крок
Максим РОЗУМНИЙ: «Відставка уряду Яценюка – розв’язка боротьби на чолі з «Батьківщиною» проти президентської команди всередині коаліції»
Сьогодні у Верховній Раді сталося дві події, які визначатимуть політичне життя в найближчій перспективі. Перша – із парламентської коаліції вийшли фракції «Свобода» та УДАР, що стало причиною її розвалу. Друга – у зв’язку з цим, Кабінет міністрів подав у відставку, про що ввечері заявив прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. Однією з причин Яценюк назвав небажання парламенту голосувати за необхідні країні урядові законопроекти.
«Сьогодні розпалася коаліція, що сьогодні не проголосовані закони і нема чим платити солдату, вчителю, за що купити рушницю, чи заправити БТР, - сказав прем’єр. - Не прийняте рішення щоб заповнити українські газосховища, щоб звільнитися від російської газової залежності, в цій ситуації – які є варіанти в уряду?». За словами прем’єра, єдиний варіант – створювати нову коаліцію із залученням КПУ та Партії регіонів, що він ніколи не зробить. «Другий варіант – відставка. Я заявляю про відставку у зв’язку з розпуском коаліції», - заявив Яценюк.
Голова ВРУ Олександр Турчинов одразу ж попросив ініціаторів розпаду коаліції УДАР та «Свободу» внести кандидатуру технічного прем’єра. Голова парламентської фракції УДАР Віталій Ковальчук заяву Арсенія Яценюка назвав емоційною та висловив сподівання, що вже завтра під час години уряду прем’єр-міністр поставить на голосування провалені сьогодні закони. Головний свободівець Олег Тягнибок сказав, що їх фракція вже має кандидатуру на посаду голови Кабміну.
Про наслідки для країни сьогоднішніх головних подій (говорили до призначення т.в.о. прем'єр-міністра Володимира Гройсмана) – в інтерв’ю з доктором політичних наук, завідувачем відділу політичних стратегій Національного інституту стратегічних досліджень Максим РОЗУМНИЙ:
- Звичайно, відставка пов’язана з припиненням діяльності владної коаліції. По-друге, парламент не підтримав фінансові і господарські законопроекти, внесені Кабміном – про реформу «Нафтогазу», про секвестр бюджету... В цих умовах Яценюк подав і у відставку. Я вважаю це політичним кроком, оскільки ясно, що його уряд не має підтримки в парламенті, тому він іде на вибори.
- Чому провалили ці закони? Адже йшлося про те, що коаліція, після свого юридичного розпаду, фактично продовжить свою діяльність в парламенті.
- Це могло лише обіцятися, але насправді внутрішні суперечності в коаліції були дуже суттєвими, зокрема, між депутатами близькими до Президента і представниками «Батьківщини» та частково «Свободи». Власне, ці суперечності проявлялися і в інших справах, наприклад, кампанія про необхідність введення воєнного стану, термінової ратифікації Угоди про асоціацію с ЄС, яку ініціювала «Батьківщина» із підключенням «Свободи». Це були всім зрозумілі тактичні політичні аспекти та елементи боротьби проти президентської команди всередині коаліції, яка існувала ще вранці на чолі з «Батьківщиною». Вона почалася раніше, просто те, що сьогодні сталося, – одна із можливих її розв’язок.
- Чи не був поспішним кроком вихід цих двох фракцій із коаліції?
- Він не був поспішним, адже УДАР не входив в розподіл урядових посад та адмінресурсів – лише підтримував рішення, які приймалися в парламенті на хвилі утвердження нової влади. УДАР давав зрозуміти, що він уявляє цю урядову та парламентську конструкцію як перехідну. В цьому він відображав позицію не тільки свого лідера Віталія Кличка, а й Петра Порошенка – свого політичного союзника. Цей хід був запрограмований на самому початку. І якщо б зараз цього не сталося, вибори восени не відбулися б. Перенесення виборів на зиму чи весну для УДАРу та Порошенка було неприйнятним.
- Які від цього можуть бути наслідки для всієї України?
- Погані наслідки можуть полягати в тому, про що вже заявив міністр фінансів. З 1 серпня немає чим платити «за війну», а відмова голосувати за зміни до бюджету може позначитись на фінансуванні військових дій на сході України. З іншого боку, в багатьох урядовців вже давно не було дуже сильної мотивації, бо всі вони розуміли, що висять на волоску.
Є як плюси, так і мінуси, адже країна вступає в «період турбулентності» - в момент, коли вона ослаблена та є проблеми у бюджетній сфері, у веденні військових дій, погіршені відносин в газовій сфері з Росією. Нам доведеться переключатися на передвиборчу кампанію – це ризик.
Але крок, стосовно перезавантаження парламенту, заміни його складу, одіозних політичних сил та фігур на більш легітимних – в стратегічному сенсі це плюс. Це дозволить встановити і політичні правила, і створити міцніші політичні союзи на більш далеку перспективу. Щойно обраний Президент і новообраний парламент зможуть встановити більш тривалу, міцну та плідну співпрацю.
- Чи підтримає парламент відставку уряду?
- Скоріше, уряд залишиться в статусі «в.о.».
- Сьогодні лунала думка, що «Свобода» знайшла нового союзника в обличчі Порошенка. Про що свідчить її сьогоднішній вихід із коаліції?
- Якщо сприймати це в такому контексті, то це дуже хиткий союз, адже було відомо, що коаліція розпадається – «група Кінаха-Хомутинніка», деякі позафракційні вийшли з неї. «Свобода» не мала вибору і вона не вирішувала в даній ситуації, чи зберегтися, чи розвалитися коаліції – в неї не було «золотої акції». Тому, я не бачу співпадіння стратегічних інтересів між «Свободою» та Порошенком – скоріше партія вирішила виступити в цій ситуації активним гравцем і замість того, щоб чинити спротив розпаду коаліції, очолила його і на цій хвилі розпочала свою передвиборчу кампанію. Навряд чи «Свобода» стане союзником Президента.
Author
Дмитро КривцунРубрика
Політика