Перейти до основного вмісту

Росія наступає

«Верховна Рада не мала права в нинішній ситуації на двотижневу відпуску. Тиск громадськості не треба припиняти, адже бездіяльність влади провокує терористів», - Олесь Доній 
24 січня, 22:06

Новий день і черговий теракт. Терористи не просто мають на меті створити провокацію для наступного перекручення фактів і переконання людей в необхідності "боротьби з хунтою". Терористи хочуть привчити нас до того, що наступна трагедія неминуча. Їх завдання перетворити трагічні смерті на закономірність, поселивши в нашій свідомості страх.  Паралізуючий страх. Саме паралізувати, абстрагуватись нас хоче терорист світового масштабу. Тактика гіпнозу удаву. Але як раз в цьому і полягає велика його помилка. Україна - не кроль. І наявність рішучого спротиву, фанатичної оборони є доказом того, що страхом і панікою нас не візьмеш. Ми дійсно чекаємо на чергові зухвалі напади ворога. Причому удари ці, як ми бачимо, наносяться не лише на позиції ВСУ, але й по мирному беззахисному населенню. Волноваха, Донецьк, а тепер ще й Маріуполь. 24 січня - ще один чорний день залитий кров’ю українських громадян.

Бандити бравурно повідомили про наступ на Маріуполь. "Звільнення" цього міста розпочалось цього дня з атаки "градів" по кварталам міста. Міністр оборони Степан Полторак під час оперативної нарад доклав Прем’єр-міністру Арсенію Яценюку, що українська артилерія вже знищила чотири "гради" з яких був обстріляний Маріуполь.

«Обстріл вівся з Соханки, - доповів міністр, - Їх координати визначила розвідка. Там знаходилось чотири системи "Град". Чотири з них знищені нашою артилерією". Оборона Маріуполя посилена. Останній обстріл вівся о 17:00. До вечора більш атак не було. «Для посилення оборони міста, - відмітив Полторак, - вже заведений танковий підрозділ, підтягується артилерія".

Не варто забувати також, що ціллю ворога є не лише Маріуполь. Його завдання розпочати наступ в кількох напрямках для того, що розпилити наші сили оборони. Саме це ускладнює ситуацію, адже оборона по всій лінії фронту вимагає виняткових зусиль. "Починаючи від Луганської області і закінчуючи Маріуполем - усюди незаконні збройні формування разом з російськими підрозділами переходять в наступ", - сказав Міністр оборони.

Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, на своїй сторінці в Facebook прямо звинувативши Путіна в нападі, так відреагував на сьогоднішні події: "Російські терористи вкотре скоїли злочин проти людяності, здійснивши напад на мирних громадян Маріуполя. Я сьогодні зустрічаюся з послами Великої сімки та послами країн-членів Радбезу ООН. Ми звертаємось до наших західних партнерів - невідкладно скликати засідання Ради безпеки Організації Об’єднаних Націй. Тому що Росія порушує не тільки Мінські домовленості — вона порушує базові принципи міжнародного права і людяності. Вони нічим не гнушаються. Цих покидьків судитиме Гаазький трибунал. Світ повинен зупинити російського агресора, який загрожує Україні, Європі і світовій безпеці. І проблема знаходиться не в Донецьку, не в Луганську. Проблема відома: Москва, Кремль, Володимир Путін".

Президент України Петро Порошенко терміново згорнув свою поїздку до Ель-Ріяду та скликає засідання РНБО. Президент висловився: "Криваве вбивство проросійськими терористами десятків мирних людей і поранення майже ста мирних мешканців Маріуполя не просто терористичний акт. Це злочин проти людяності, яке підсудне Гаазькому трибуналу". В цей же момент Арсеній Яценюк зірвав зустріч послів "Великої семірки" і послів країн-членів Ради безпеки ООН для того, щоб скликати термінове засідання Ради безпеки ООН. Голова європейської дипломатії Федеріка Могеріні заявила, що «ескалація збройного конфлікту на Донбасі має трагічні наслідки для населення України, яке, за її словами, страждає дуже довго. В черговий раз Європа пригрозила серйозним погіршенням відносин між ЄС і РФ».

Натомість маємо на вечір 24 січня більш ніж 30 загиблих людей серед яких двоє дітей і більше сотні поранених. В той же момент в парламентсько-президентській республіці Україна, в час неймовірних випробувань і втрат, Парламент відпочиває. Щодо цього ми звернулись за коментарем до екс-депутата Олеся Донія.

 - Верховна Рада не мала права в нинішній ситуації на двотижневу відпуску в яку вона пішла, - зазначає Олесь Доній, - В той же час враховуючи ситуацію на сході піднялася хвиля критики в інтернеті і за останньою інформацією обговорюється проведення сесії. Але рішення поки що не прийнято. Я думаю, що тиск громадськості не треба припиняти. Тому що бездіяльність влади власне і провокує терористів. Але треба розуміти, що Верховна Рада не самодостатній орган. Вона підконтрольна Президенту. Бездіяльність влади пов’язана з позицією Президента. Існують його таємні домовленості з Путіним, верхівкою яких є Мінські угоди. Ми бачимо, що Верховна Рада, де керує висуванець Порошенка Гройсман, досі не визнали «ДНР» і «ЛНР» терористичними організаціями. І лише зараз, коли активісти почали відверто критикувати Порошенка, він вжив в своїй промові необхідність визнання «ДНР» і «ЛНР» терористичними організаціями. Питаємо - а раніше вони не воювали проти України? Раніше вони не були терористичними організаціями? Нажаль, ми бачимо, що з гори іде саботаж і ігри з Путіним, які насправді спонукають його до активізації дій. І зараз країну підштовхують до визнання Мінських угод, як компромісу. Тобто посилення агресії з боку Росії підштовхують до визнання Мінських угод, які є верхівкою айсбергу таємних домовленостей між Порошенком і Путіним, і які закріплюють ситуацію по непідконтрольністю Україні окупованих територій і подальше утворення аналогу Придністров’я на Донбасі, який, формально знаходячись в нашій юрисдикції, буде якорем, що не дасть Україні ні демократизуватися, ні побудувати нормальну економіку, ні євроінтегруватися. Все це наслідки таємних ігрищ і нажаль суспільство не бачить цього. Суспільство спокійно проковтнуло вже те, що в зовнішній політиці Україна де-факто грає вже на руку Росії. Нагадаю кілька заяв Порошенка і підконтрольних йому керівників держави. Україна відмовилась подавати заявку на вступ до НАТО. Україна відмовилась остаточно поривати з СНД, про що заявив міністр іноземних справ. Україна поки що відмовилась виконувати економічну частину угоди ратифікованою з Євросоюзом. Все це те, що власне хотіла Росія. В зовнішній політиці таке сприяння Росії воно і спонукає Путіна до подальшої агресії. Тому нахабні, цинічні вбивства нажаль певно мірою це наслідок ялової позиції керівництва української держави.

- Вам не здається, що звинувачення Порошенка в таємних домовленостях з Росією є фактично звинуваченням в державній зраді з відповідними наслідками?

- Це не є звинувачення, а є аналіз. Тому що для того щоб вести переговори від імені держави треба мати повноваження, які надаються. Якщо це зовнішня політика, то на це мають право або Президент, або міністр закордонних справ, але з директивами Президента. Якщо це внутрішня політика, то це або Кабінет міністрів, як підконтрольний орган Президенту, або Верховна Рада. Ніхто не може сказати хто делегував Кучму, Медведчука і Шуфрича вести переговори від імені української держави. Натомість ми чітко знаємо, що військові не мають права виконувати рішення будь-яких звичайних громадян. Тобто координує діяльність силових відомств згідно з конституції України Президент Порошенко. І якщо виконання Мінських угод нашими військовослужбовцями іде, то це не внаслідок вказівок Кучми, Медведчука чи Шуфрича, а може іти від прямого доручення Президента України. Іншого Конституція не передбачає. Тобто координує дії силових структур РНБО, керівником якого є Президент. Згідно з Мінськими домовленостями вони не лише побудували демаркаційну лінію із терористичними угруповуваннями «ДНР»і «ЛНР», а й відмовились від використання авіації. Як називати такі домовленості, то вже інша категорія. Хтось може сказати, що це зрада, хтось скаже, що це конформізм, хтось скаже, що це геніальна стратегія. Але є факт. Такі домовленості, які не могли відбутися без домовленостей «Путін-Порошенко», які не є на поверхні і які нам приходиться називати таємними, бо ми достеменно не знаємо про їхню суть. Ми лише можемо аналізувати, що вони відбулись. Ну і далі мене як громадянина дивує дуже багато речей окрім корекції зовнішньої політики в бік проросійської. Приватний бізнес Президента працює і процвітає в Російській Федерації, яка веде агресивні дії щодо України. Я цього не розумію. Чи пов’язані ці речі між собою я можу лише ставити питання. Відповіді ми не отримаємо без суду, або слідчої комісії - яким чином пов’язані бізнес Президента в Росії з російською агресією по відношенню до України.

- Якщо депутати прийдуть зараз до сесійної зали Верховної Ради, що практично вони зможуть запропонувати і вирішити в цій ситуації?

- Мусять бути дві речі. По-перше, в обов’язковому порядку «ДНР» і «ЛНР» мають бути визнані терористичними організаціями. Це означатиме, що з терористами не ведуться переговори, тобто треба буде виходити на формат інших переговорів. Другим момент, згідно закону про воєнний стан, Президент не мав права його не вводити. Там чітко зазначається в перших абзацах не про право Президента вводити, а про те, що воєнний стан вводиться і далі іде перелік за яких умов. Наприклад, якщо є загроза територіальній цілісності, то вводиться воєнний стан. Після того, що такий стан у нас не був введений, то в іншій державі в принципі можна було включити механізм імпічменту. Але Україна до цього не готова. Тому єдине, що можна в цій ситуації зробити - це нагадати з боку Верховної Ради про необхідність виконання закону і відповідно - звернення Президента до Верховної Ради про введення воєнного стану на Луганщині і Донеччині. Це дасть багато можливостей в тому числі для координації силових структур, якої зараз не вистачає через що значною мірою відбуваються втрати українських військових і мирного населення.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати