Перейти до основного вмісту

Слуга системи…

Народний депутат: «Так само як і Кравченко, Чечетов був виконавцем злочинних наказів, щодо яких він міг дати свідчення проти Кучми та інших»
28 лютого, 16:59
Фото з архіву "Дня"

Минулої ночі був знайдений мертвим Михайло Чечетов. Колишній регіонал викинувся з вікна власної квартири з 17 поверху в Києві. Про самогубство одразу заявили в столичній міліції, а в прокуратурі Києва повідомили, що розслідування обставин смерті Чечетова знаходиться під особистим контролем її керівника Сергія Юлдашева. Нагадаємо, 20 лютого Генпрокуратура повідомила Чечетову про підозру в сприянні прийняттю «диктаторських законів» 16 січня 2014 року. Вже 21 лютого Печерський райсуд Києва обрав запобіжний захід у вигляді утримання під вартою для Чечетова й призначив заставу 5 млн. гривень. Заставу за Чечетова внесли – він носив електронний браслет.  

Обставини смерті детально описав у себе в Фейсбуці народний депутат, радник голови МВС Антон Геращенко:  

«Це сталося близько 1:00 ночі. У Михайла Чечетова на Мішуги 2 була двоповерхова квартира. Дружина Михайла Чечетова залишалася на першому поверсі квартири, прокинулася о 1:30 ночі і не виявила поруч чоловіка, обійшла всю квартиру і побачила на другому поверсі квартири, відкрите вікно і тапочки чоловіка. Судячи з опитування дружини та інших осіб, які бачили його напередодні, він перебував у глибокій депресії, після початку кримінального провадження за підозрою його у зловживанні службовим становищем під час «ручного» голосування 16 січня 2014 року. Крім того, Генеральна Прокуратура заявляла про підготовку до висування і інших звинувачень проти Чечетова. Михайло Чечетов залишив після себе передсмертну записку приблизно такого змісту: «Я ухожу. Думаю, так будет лучше для всех. Огромное спасибо всем за поддержку. Простите и поймите меня правильно. М. Чечетов». 

За фактом смерті Михайла Чечетова порушено кримінальне провадження за статтею 115 Кримінального Кодексу – умисне вбивство, як робиться завжди в таких випадках, для того щоб перевірити всі можливі версії. Судячи з показань дружини Михайла Чечетова, сумнівів у тому, що це було самогубство у мене немає. Є тільки момент про те, чи не довели його до самогубства погрозами при зустрічі або по телефону, особи проти яких він міг дати свідчення. Це також буде детально перевірятися слідством. …У 2005 році він на першому ж допиті в прокуратурі здав з потрохами незаконну схему приватизації «Криворіжсталі» Кучмою, який дав прямі вказівки продати її Ахметову-Пінчуку за заниженою ціною. Тоді при Президентові Ющенку і генпрокуророві Піскуні його «відмазали» від кримінальної відповідальності. А зараз Михайло Чечетов мабуть зрозумів, що шансів відкрутитися від покарання і вийти сухим з ​​води у нього немає, а сидіти в колонії в його віці з його болячками йому не хотілося. Шкода, що ми тепер не дізнаємося багато цікавого з можливих свідчень Михайла Чечетова».

Насправді, тут виникає питання, якщо Чечетов «здав з потрохами незаконну схему приватизації «Криворіжсталі» Кучмою, який дав прямі вказівки продати її Ахметову-Пінчуку за заниженою ціною», то чому досі згадані колишнім головою Фонду держмайна люди не постали перед судом? І не тільки вони. В 2011 році «Історична права» опублікувала Протоколи явки з повинною Михайла Чечетова за 2005 рік, де, зокрема, мова йшла про наступне:  

- «…Медведчук В.В. у наказному тоні жорстко вимагав включити ці будинки (мова йшла про відчуження державних дач у Пущі-Водиці на користь ТОВ «Футбольний клуб «Динамо Київ» - Ред.) до переліків об'єктів, які підлягають приватизації шляхом викупу і у найкоротші строки провести їхню приватизацію… В.В. Медведчук на той час серйозно впливав на кадрову політику в органах виконавчої влади, а також був найдовіренішою особою Президента Кучми, котрий призначав і знімав з посади голову ФДМУ»;

- «…Я отримував вказівки від вищих посадовців держави. Зокрема що стосується «Криворіжсталі» то таку вказівку я отримав від колишнього Президента України Л.Д. Кучми. А саме – прийняти й прислухатися до ініціативи народного депутата В. Пінчука стосовно приватизації КМК»;

- «Що стосується приватизації Нікопольського заводу феросплавів, то була вказівка Президента Леоніда Кучми вислухати з даного питання народного депутата В. Пінчука й, по можливості, задовольнити його прохання»;

- «З розмови з прем'єр-міністром України Януковичем я зрозумів, що перемогти в конкурсі повинна Донецька структура, підконтрольна Ринату Ахметову, у зв'язку з чим були розроблені відповідні умови конкурсу приватизації «Павлоградвугілля», за якими пройшла відповідна організація – Алчевський коксохімічний комбінат». 

Всі ці факти свідчать, що Чечетов був вірним слугою режиму «Кучми-Януковича». Відповідно для нинішньої влади його покази мали бути дуже цінними, тобто його життя треба було берегти за будь-яку ціну. Натомість, напередодні смерті Чечетова ми спостерігали зовсім іншу картину. 

27 лютого генеральний прокурор Віктор Шокін в інтерв'ю «5-му каналу» заявив, що ГПУ має намір пред'явити нові звинувачення Чечетову: «Слідство триває. Я впевнений, що вже незабаром ви почуєте про додаткові звинувачення на його адресу. Це я кажу не для того, щоб він утік, ні – хай знає про це, тому що він і так знає про це. У свій час він сам повідомляв про деякі своїх правопорушення, якщо ви пам'ятаєте. Звинувачення можуть стосуватися його діяльності на посаді голови Фонду державного майна, і не тільки. Українські спецслужби отримали наказ запобігти можливому виїзду в Росію як Михайла Чечетова, так і Олександра Єфремова, які вийшли під заставу. Але я надіюсь, що якщо у цих людей є трохи совісті – вони будуть чекати суду. Суд буде справедливий».   

Як бачимо, Чечетов не дочекався. Але питання полягає в тому – навіщо Генеральна прокуратура публічно заявляє про свої наміри, знаючи які покази Чечетов вже давав і які ще може дати, таким чином, фактично створюючи загрози його життю. Якщо ГПУ мала намір допитати екс-голову ФДМУ по іншим епізодам його політичної біографії, чому це не зробити без розголосу? 

Абсолютно ідентичною була ситуація в березні 2005 року, коли тодішній екс-голова ГПУ Святослав Піскун публічно на всю країну заявив, що колишній керівник МВС Юрій Кравченко викликається на допит по «справі Гонгадзе». Але до Генпрокуратури Кравченко так і не дійшов. Він був знайдений мертвим у власному будинку в Києві в результаті двох пострілів в голову. Офіційне слідство зробило висновок, що це було самогубство, але як неодноразово заявляв потерпілий у «справі Гонгадзе» Олексій Подольський – це було вбивство. 

Подібні паралелі ставлять все більше і більше запитань до дій нинішньої влади. 

КОМЕНТАРІ

«Є ПРЯМА ПАРАЛЕЛЬ ЗІ СМЕРТЮ КРАВЧЕНКА»

Сергій ВИСОЦЬКИЙ, народний депутат, «Народний фронт»:

- Загибель Чечетова нікого не радує, в тому числі мене, адже будь-яка смерть – це жахливо. Тим паче ми розуміємо, що Михайло Чечетов був останньою ланкою ланцюжка і не тією людиною, яка має нести основну відповідальність за все скоєне режимом Януковича. 

Мені здається, його смерть – спроба заховати ті речі, які він міг розповісти у процесі слідства. Потрібно було вибити якусь об’єднуючу ланку, адже загиблий керував голосуванням за «диктаторські закони 16 січня» і взагалі всіма законами, які приймались за Януковича. Я не думаю, що його вбили, але є очевидні ознаки доведення його до самогубства. Ким – не знаю, і треба щоб слідство працювало в цьому напрямку. 

Хотів би нагадати ситуацію 2005 року, коли Чечетов вже дав покази, але тодішній заступник генпрокурора, а тепер генпрокурор – пан Шокін зняв з нього, як з колишнього голови Фонду держмайна, інформацію про зв’язки із Ахметовим й іншими олігархами. Відповідно, зараз покійний міг дати дуже цікаві свідчення на всю екс-верхівку Партії регіонів і не тільки – на тих людей, які ходять по київським вулицям та відчувають себе чудово, які були задіяні в схеми фінансування режиму Януковича та силовиків, які розстрілювали Майдан. 

Тут також є пряма паралель зі смертю Кравченка. Зрозуміло, що людині так само хтось щось сказав, щоб він якнайшвидше пішов з життя. Так само як і Кравченко, Чечетов був виконавцем злочинних наказів, щодо яких він міг дати свідчення проти Кучми та ніших.  

«ЧЕЧЕТОВ БУВ НЕ ТІЛЬКИ В КОМАНДІ ЯНУКОВИЧА, АЛЕ Й В КОМАНДІ КУЧМИ»

Вікторія ПОДГОРНА, політолог:

- Самогубство було змушеним кроком для Чечетова, бо він зрозумів, що для нього все може закінчитися дуже погано. Можливо, якісь люди натякнули йому, що він може мати дуже серйозні проблеми не тільки з боку правосуддя. Це пов’язано з тим, що для нього справи не обмежувались лише подіями 16 січня, коли приймалися «диктаторські закони». 

Чечетов був не тільки в команді Януковича, але й в команді Кучми. Колись він очолював Фонд держмайна і за його часів були проведені найбільш резонансні приватизаційні угоди. Одна із них – продаж «Криворіжсталі» Пінчуку та Ахметову, що стало проблемою для Чечтова в 2005-2006 рр. Тоді він розповів про всі особливості цієї угоди і дуже легко вийшов з ситуації та не поплатився за неї. Але сьогодні ситуація, мабуть, стала більш зрозумілою для нього і для людей, які мали відношення до тодішніх процесів приватизації. 

Це самогубство нагадало мені те, що відбулося з пані Семенюк-Самсоненко, яка нібито сама застрелилась (27 серпня 2014 року екс-главу Фонду держмайна Валентину Семенюк-Самсоненко знайшли мертвою в своєму будинку в селі Чайки – Ред.). Вона так само раніше очолювала Фонд держмайна. Але перед тим як загинути, дала інтерв’ю, в якому говорила про можливість оприлюднити інформацію щодо своєї роботи. Очевидно, хтось боїться, що ці дві людини заговорили б під час слідства. 

Нині процес приватизації стає більш прозорим в умовах нової економічної кризи та зміни правил гри. Зараз закінчується період, який розпочався в епоху Кучми. Він пов’язаний із первісним накопиченням капіталу, створенням олігархічних імперій. І тепер цей період повинен закінчитись, але його основні фігуранти не хочуть цього, вони розуміють всі ризики та намагаються зупинити процес змін. Відбувається боротьба, прибираються найбільш важливі свідки – ми пам’ятаємо смерть Кірпи, Кравченка... 

Я сподіваюсь, що слідство щодо діяльності та смерті Чечетова буде відкритим і ми підведемо всі риски по всіх резонансних справах останніх 20 років. Адже без цього не можна перезаснувати Українську державу та провести справжні реформи, які приведуть до змін в політичній та економічній системі.

ГОЛОС З FACEBOOK

Тетяна ДАНИЛЕНКО, журналіст:

- Смерть Михайла Чечетова. Кожного підозрюваного представника режиму Януковича правоохоронні органи мали берегти як зіницю ока.

Ігор ЛУЦЕНКО, народний депутат, «Батьківщина»:

- Коли загинула Валентина Семенюк-Самсоненко, я вже це писав. Напишу ще раз, чому життя голови фонду держмайна є таким важливим.

Продали підприємство за безцінь? Ну і що, все ж було законно! Фонд держмайна розпорядився, бізнесмен купив. Які претензії до бізнесмена? Які підстави вважати, що він не є добросовісним покупцем?

Ну, так, ціна занижена, усі це бачать. Але хто доведе, що це не проста помилка ФДМУ, що це не просто неправильно складений алгоритм продажу, що тут мав місце злочинний УМИСЕЛ?

І тут лише покази свідків, керівництва Фонду, можуть бути доказами. Що хтось – Президент, прем’єр, голова РНБО, просто зять Президента – дзвонив, погрожував чи підкупав. Словом, впливав на голову ФДМУ, тим самим підштовхуючи його до незаконних дій з заниження ціни активів.

Смерть голови ФДМУ робить нинішніх власників приватизованих за безцінь підприємств практично стовідсотково захищеними від спроб переглянути такі угоди. А у іншому випадку у нас не буде жодної можливості в законному порядку довести незаконність продажу, приміром, обленерго чи підприємств Укррудпрому.

Але коли голова ФДМУ замовк на віки – все. Можна бути спокійним. Повторення «Криворіжсталі» не буде. Семенюк і Чечетов нічого не розкажуть – і це коштуватиме нам з вами, громадянам України, десятки мільярдів доларів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати