Перейти до основного вмісту

Запитань стало ще більше

Експерт: «Виступ Віталія Яреми в парламенті дав зрозуміти, що у нас немає підстав сподіватися на зміни в країні в найближчий час»
06 лютого, 21:15
Фото Олександра Косарєва

6 лютого у стінах Верховної Ради виступив Генеральний прокурор України Віталій Ярема. У народних депутатів та громадськості вже давно накопичилося достатньо питань до голови ГПУ. Так, майже за рік після розстрілів Майдану не покарано ні організаторів, ні виконавців цих злочинів. Представникам режиму Януковича – Олександру Януковичу, Андрію Клюєву, Віктору Пшонці, Юрію Іванющенко, Олександру Клименко, Андрію Портнову – було оголошено про підозру лише наприкінці грудня 2014 року. До суду не було передано жодного обвинувального висновку щодо фігурантів «санкційного списку». Перелік недопрацювань Генпрокуратури на фоні запитів суспільства на зміну системи та покарання злочинців можна продовжувати і далі. Саме це стало приводом для того, щоб члени фракції «Самопомочі» ще наприкінці 2014 року ініціювали збір підписів народних депутатів за звільнення Яреми з посади генпрокурора. 

Тож про що розповів Віталій Ярема у парламенті? Генпрокурор заявив, що Віктора Януковича підозрюють в організації злочинного угрупування з метою наживи та узурпації влади шляхом тиску на Конституційний Суд та зміну Конституції України. «До складу злочинної організації входили найвищі посадові особи країни, які впродовж 2010-2014 років перебували на керівних посадах в парламенті, центральних та місцевих органах виконавчої влади», - заявив Ярема. 

Генеральний прокурор також озвучив цифру збитків, які наніс режим Януковича Україні – близько 100 млрд. грн., значна частина з яких виведена за кордон. Як повідомив Ярема, в країнах ЄС, США та у Швейцарії наразі заблоковано понад $104 млн., 122 млн. швейцарських франків та €22 млн. За поданням Генпрокуратури в українських банках накладено арешти на вклади, цінні папери на суму понад 6 млрд. грн. та $2 млрд. Арештовано також майно колишніх високопосадовців. «Державі повернуто понад 500 га розкрадених Януковичем та його прибічниками земель вартістю близько 1 млрд. грн., в тому числі Межигір’я», - розповів генеральний прокурор. Він також доповів про своє звернення до генерального прокурора РФ Юрія Чайки із проханням видати Україні Януковича із посібниками. 

На питання ж народного депутата від «Самопомочі» Єгора Соболєва, чому поплічники Януковича Сергій Льовочкін, Сергій Клюєв та Юрій Бойко нині засідають у Верховній Раді, Ярема відповів, що у ГПУ немає матеріалів щодо їх причетності до злочинів. Генеральний прокурор також зазначив, що наразі карати злочинців заважає судова система: «Зусилля правоохоронців у сфері протидії корупційним проявам у більшості є марними через позицію суддів. Так із засуджених в 2014 році 788 корупціонерів, із них лише 35 отримали реальний термін покарання – лише 4% - всі решта вийшли на волю».

«Дуже сумно після виступу Яреми, - ділиться з «Днем» голова парламентської фракції «Самопоміч» Олег Березюк. – Ми маємо шалену управлінську недосконалість – не пана Яреми, а взагалі правоохоронної системи. Генеральному прокурору не варто було сьогодні стояти за трибуною, і він це чудово розуміє. Насправді, у нього немає достатніх інституційних сил. Це інституційна неспроможність, яка робить діяльність будь-якої людини на посаді генпрокурора неефективною», - говорить Березюк. Проте, за словами народного депутата, генеральному прокурору варто було хоча б натякнути, якою буде подальша діяльність ГПУ. «Тому треба шукати людину, яка буде «буйною» згідно з чинним законодавством. І сумно, що через те, що хтось неспроможний боротися за зміни, у нас зберігаються ті ж самі корупційні схеми», - завершує Березюк

«ГЕНПРОКУРОР ФАКТИЧНО ЗАФІКСУВАВ МАСШТАБНІ ФАКТИ КОРУПЦІЇ У ВИЩИХ ЕШЕЛОНАХ ВЛАДИ»

Михайло БАСАРАБ, політолог:

- Виступ Віталія Яреми справив на мене гнітюче враження. Це була заява генерального прокурора, який дав усім зрозуміти, що система є недієздатною і у нас немає підстав сподіватися на те, що країна в найближчий час зміниться. Це дуже важливо і знаково, оскільки ця посада у нинішніх реаліях є чи не найважливішою. Ми розуміємо, що внутрішній ворог України – це корупція. А генпрокурор фактично зафіксував масштабні факти корупції у вищих ешелонах влади. 

Замість того, щоб розповісти про те, що робитиме ГПУ, аби в сесійній залі Ради не перебували злочинці, які мають стосунок до злочинів Януковича, він пояснив, чому вони там знаходяться.

Подібні виступи можуть посіяти в українському суспільстві ще більше запитань і ще більшу зневіру, що зміни можливі.

Насправді, Віталій Ярема мав би дати відповідь на запитання: «У який спосіб він бачить виконання Генеральною прокуратурою своїх обов’язків?». Він мав би звітувати про те, яку кількість високопосадовців вже притягнуто до кримінальної відповідальності, щодо якої кількості високопосадовців відкрито кримінальне провадження по факту корупційних дій. І такий виступ генерального прокурора був би тоді, коли б його відомство вело справжню боротьбу з корупцією, як основною внутрішньою загрозою національної безпеки України. 

«Я НЕ ПОЧУВ ВІДПОВІДІ НА ПИТАННЯ, ЯКІ ХВИЛЮЮТЬ СУСПІЛЬСТВО ЧЕРЕЗ РІК ПІСЛЯ МАЙДАНУ»

Юрій ЯКИМЕНКО, директор політико-правових програм Центру ім. Разумкова:

- Віталій Ярема сказав дуже мало нового. Він говорив лише про процес, але не про результат – з якими складнощами доводиться стикатися і т. ін. Поки що я не почув відповіді на питання, які хвилюють суспільство через рік після Майдану. Результати діяльності ГПУ є скоріше проміжними і вони характеризують саме процес її роботи. А все інше – лише виправдання, чому не було зроблено ті чи інші дії.

Проте, тут постають питання до питань: «чому ті чи інші дії не були вчинені тоді, коли вони могли дати результат?», «чому не були звільнені посадові особи, які заважали чи перешкоджали досягти цих результатів?», «які мотиви цих затримок?», «чому прийняті ті чи інші судові рішення?».

Проте, головне питання – чому ті чи інші дії, відносно осіб, які підозрювались у злочинах, робилися із запізненням, що дозволяло їм втекти або уникнути відповідальності? 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати