«Завжди є межа компромісу»
Депутат Київради Андрій Странніков прогнозує: без бюджету столиця житиме щонайменше до кінця першого кварталу 2013 року та столица будет жить как минимум до конца первого квартала 2013 годаКиївська міська рада не прийняла бюджет столиці на 2013 рік. Натомість депутати написали «гнівного листа» до Президента, Верховної ради та Кабінету міністрів з вимогою переглянути фінансування столиці на наступний рік. У тексті звернення висловлюється глибока стурбованість ризиками для Києва у зв’язку з прийнятим Радою держбюджетом-2013. Зазначено, що сума опосередкованого вилучення з бюджету міста в наступному році складає більше 8 мільярдів гривень. «Це непосильне для столиці сума, яка призведе до зменшення заробітних плат, підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, вартості проїзду в громадському комунальному транспорті та зростання цін на соціально значущі товари», — йдеться у листі до державних органів влади.
«День» у телефонному режимі поспілкувався з учасником «подій» депутатом Київської міської Ради, членом постiйної комiсiї з питань бюджету та соціально-економічного розвитку Андрієм СТРАННІКОВИМ.
— У вас вчора було гаряче засідання Київради...
— Так. І все — через одне питання — персональне голосування депутатів. Дивні речі. Здавалось би, абсолютно природно голосувати за себе, про це навіть думати ніхто не повинен, але ж ні. І коли намагаєшся привести все в правове русло, то виникають от такі скандали.
— Утім, більш «гарячим» є те, що Київрада не прийняла бюджет столиці. Це — чи не вперше Київ робить такий маневр.
— Завжди є межа компромісу, після якої все, що ти робиш стає абсолютно несуттєвим і непотрібним. Те, що робили з Києвом попередні кілька років: безпринципно крадучи по вісім мільярдів гривень щороку. якось тяглось і терпілось. Але, те що прийняли цього року, коли на «виконання функцій столиці» нічого не залишили, то ясно, що Київрада, як представницький орган, цього не стерпіла.
Те, що учора бюджет Києва був непроголосовани, і швидше всього не буде проголосованим взагалі, — не дуже добре для киян. Але якби він був прийнятий з тими показниками, які нам доведені державним бюджетом, то було б ще гірше.
Я прогнозую, що ситуація розвиватиметься наступним чином: зараз ми бюджет не приймемо, буде сформований новий уряд, почнуться консультації з ним і, можливо, за підсумками першого кварталу, за моїми прогнозами, Верховна Рада має внести зімни в бюджет щодо Києва. Можливо, тоді Київська міська Рада ухвалить свій бюджет.
— Ви впевнені, що уряд піде на переговори. За прогнозами експертів там не буде багато нових облич. То чи можна сподіватись на нову політику за таких умов?
— Те, що зробили зі столицею (маємо на увазі держбюджет на 2013 рік) — це банальна помста киянам за їхній політичний вибір на парламенстких виборах. Не даремно ж Микола Азаров заявляв, мовляв подивитесь що вам зроблять ті, кого ви повибирали.
Навряд чи в новому Кабміні знайдуться ті люди, які будуть любити Київ більше, аніж попередники. Але коли той емоційний накал спаде, то я сподіваюсь. що влада не захоче, щоб столиця стояла на колінах.
— У тому варіанті. який запропонував уряд, столиці не вистачає коштів на що?
— На все. Для порівняння — на програму соціально-економічного розвитку столиці в 2012 році було закладено 1,2 мільярда гривень, на цей рік, те що заклала влада, базуючись на показниках державного бюджету, — 200 мільйонів гривень. Це означає, що фінансування будівництва, реконструкцій, капітальних ремонтів зменшено в шість разів.
Але якщо говорити глобально, то нас як киян обурює, що у нас відбирають гроші, і при цьому недофінансовують. Адже відомо, що 50% податку з доходу фізичних осіб, які кожне місто і село залишає у своєму розпоряджені, чомусь в місті Києві вже два роки вилучається до державного бюджету. В рік — це 7-8 мільярдів гривень.
— Яке фінансування ви запитуватимете у нового уряду? Яким має бути «нормальний» бюджет Києва?
— Ідея і бажання влади — зробити Київ дотаційним. Ми не хочемо нічого запитувати. Ми просто хочемо, щоб нам повернули наші гроші, і не треба нас «годувати».
Випуск газети №:
№234, (2012)Рубрика
Політика