Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Червона лінія тоталітаризму

18 грудня, 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Шевченківську лекцію 8 березня 1983 року, яку регулярно організовував Канадський інститут українських студій, прочитав в Едмонтоні Джеймс Мейс із Українського наукового інституту Гарвардського університету. Темою тодішньої лекції доктора Мейса був Голод 1933 року в Україні. Джеймс Мейс відразу ж заявив, що на Заході про Голод 1933 року мало знають, хоча існує багатющий доказовий матеріал — описи свідків та західних журналістів. Доповідач зазначив, що Голод наступав як внаслідок силуваної колективізації радянського сільського господарства, так і внаслідок потреби добути зерно від селян, щоб оплатити індустріалізацію. Але, на думку Мейса, господарський чинник не був вирішальним, бо смуги, де лютував Голод, не були найважливішими державними районами Радянського Союзу. Голод почав діяти в тих місцях, де під час громадянської війни був найбільший спротив більшовиків, в тому числі і в Україні, — зазначив Джеймс Мейс.

Ще в 1983 році доктор Мейс наголошував, що важливо встановити, кількість жертв голоду. Дані перепису населення 1937 року знищено. Знищено як «шкідників» і тих, хто його організував, бо, мовляв, недооцінили населення Радянського Союзу. А ті, що проводили перепис населення 1939 року, бажаючи оминути долю своїх попередників, ймовірно, подали перебільшені цифри.

Насамкінець Джеймс Мейс зауважив, що завдяки успіхам Сталіна в організації Голоду, вдалося зробити із Радянського Союзу централізовану державу. Тому надзвичайно важливо розглядати Голод з точки зору історичної науки і з’ясувати його причини, перебіг та наслідки, бо ми й досі живемо у світі, який великою мірою створений Голодом в Україні.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати