Перейти до основного вмісту

Чи може прем'єр-міністр скасувати Закон?

05 лютого, 00:00

Таким чином, мій учитель і науковий керівник І.А. Луйк, котрий пройшов усю війну і звільнився у званні полковника, але 25-ти календарних років не прослужив, не заслужив повну пенсію і був змушений працювати. Так от, він за 10 років підготував і захистив кандидатську і докторську дисертації, пройшов шлях від старшого інженера до завідувача кафедри, має фундаментальні розробки. Проте нинішню «наукову» пенсію він не заслужив би. Зате молода людина, яка після закінчення інституту, не обізнана з виробництвом, відразу вступила в аспірантуру, через три-п'ять років захистила кандидатську дисертацію в галузі «Історія КПРС» чи «Економіка соціалізму» і за все життя нічого більшого не зробила, таку пенсію отримала б.

Невже немає інших критеріїв оцінки заслуг наукових працівників і викладачів? Їх скільки завгодно Наприклад, урядові нагороди, наукові розробки, кількість опублікованих монографій, підручників, навчальних посібників... І тут винен, певно, не Пустовойтенко, а його помічники і консультанти. Невже і вони настільки некомпетентні? Друга поправка Пустовойтенка стосується того, що працювати при виході на цю пенсію вже не дозволяється ніде. Однак ті провідні фахівці, котрі не пішли у бізнес і не виїхали, — це справжні трудоголіки. І без роботи вони вже не можуть. Старші за віком відразу пішли (або їх «пішли») на пенсію, а молодші продовжують працювати на повну ставку (на 0,5 і на 0,75 ставки вже геть невигідно). А те й інше не є вигідним вищій школі. Ті, хто пішов на пенсію, не можуть допомогти становленню молодих фахівців і вплинути на навчальний процес. Таким чином, накопичений досвід невідворотно втрачено. І хто не пішов, продовжують працювати на повну ставку, закривають дорогу молодим фахівцям. Щоправда, зміну молодих фахівців у вищих навчальних закладах готують заздалегідь. Та коли молодий викладач починає читати лекції, а його вчитель ще тут — під рукою, це зовсім інша річ.

Пропозиція складається в тому, щоб внести поправку, яка дозволяла б працювати викладачам за контрактом хоч би на 0,5 ставки. Студенти і держава від цього тільки виграють.
Станіслав КОЛЯНСЬКИЙ, професор Київського національного університету будівництва і архітектури Київ

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати