Перейти до основного вмісту

«Люди почали працювати на конструктив»

Харків’яни прагнуть подолати напругу і страх
24 квітня, 19:15

Тарас ДАНЬКО, координатор громадського руху «Ми — європейці»:

— Шоком для багатьох з нас стало побиття і насильство на вулицях Харкова з боку сепаратистів. Є відчуття повної беззахисності. При цьому з кожним днем стає все більш зрозуміло, що сепаратисти практично не користуються підтримкою мешканців міста, це тішить. Така агресивна і протиправна поведінка меншості, практично терор, незважаючи на чітку позицію більшості, озлоблює людей, веде до прихованої напруженості. Позитивним сигналом є те, що люди почали працювати на конструктив. Народжується багато громадських ініціатив, що їх започатковують різні люди, незалежно один від одного. Ми все більше починаємо говорити про економіку, шукаємо шляхи розвитку і зниження ризиків. Серед негативних моментів залишається недовіра міжнародних партнерів до ситуації в Харкові. Проте бізнес шукає вихід із цієї ситуації. Дуже важливою позитивною подією стало відкриття зони вільної торгівлі з ЄС в односторонньому порядку. І зараз той, хто швидше зорієнтується, буде молодець. Важливо, аби харківські підприємства подивилися в цей бік. Саме цими днями ми проводимо зустріч щодо нових можливостей для вітчизняних підприємств на ринках ЄС. Люди хочуть говорити про економічну перспективу, нові можливості, ці питання починають отримувати позитивний відгук.

Сергій ЖАДАН, письменник:

— У моєму житті все давно стабільно, нічого особливого не відбувається. А от з країною справи невтішні — конфлікт на Донбасі не залишає особливих ілюзій відносно швидкого і остаточного його вирішення. Залишається сподіватися на витримку і мудрість громадян України, на те, що у них все ж спрацює інстинкт самозбереження і переважить любов до своєї країни. Адже на когось іншого сподіватися не доводиться. Це наші проблеми, і ми самі маємо їх вирішувати.

Тетяна ЛАНДЕСМАН, керуючий партнер у PR-агенції «Bagels&Letters»:

— Страшними для мене стали вихідні 13 квітня, коли сталося биття людей. Доля одного з важко постраждалих — Володі Сильовича — виявилася пов’язаною з життям багатьох моїх знайомих, в лікарні йому допомагають мої близькі подруги. Мені передався жахливий стан його дружини Христини, яка зателефонувала Володі і замість його голосу почула в трубці п’яні голоси людей, які його калічили на площі, мат, погрози на свою адресу, садистський сміх... Ця загальна тривожність, коли боїшся за близьких і рідних, оселилася в місті, це страшний негатив. Але тішить те, що люди об’єдналися проти спільної біди, зібрали гроші на операцію Володі, що він одужує. Якщо говорити про радісні події, до яких ми були причетні, то це акція «Спільне повітря» — виконання «Оди до радості» в харківському аеропорту 30 березня. Ми встигли приготувати цю акцію менше ніж за тиждень. Виявилось, що потрібен не просто оркестр, а оркестр з хором. І, на щастя, музиканти ХАТОБ виконували цей твір раніше і погодилися виступити безкоштовно. Ми не передбачали, що на концерт приїде стільки людей, що так прекрасно прозвучить оркестр в аеропорту, і так широко відгукнеться по всій країні. Подія вийшла незвичайно позитивною і резонансною.

Тетяна ТУМАСЯН, директор Муніципальної галереї:

— Нещодавно зникло п’ять художніх графіті на вулиці Пушкінській. Ці роботи стріт-арт-фестивалю були зроблені 2011 року і вже стали візитівкою Харкова, потрапили до Вікіпедії. Їх зафарбували несподівано. Було дуже шкода, оскільки у нас не так багато позитивних зображень у місті, пов’язаних з молодіжним художнім рухом. Виявилось, що комунальні служби доручили якомусь підрядчику «упорядкувати» центр міста перед недавнім міжнародним марафоном, ніхто не подумав про художню цінність. Причому роботи знищували на очах самих авторів, Гамлет опинився поблизу. Самі працівники, які зафарбовували картини, висловлювали співчуття з цього приводу, але продовжували фарбувати. У департаменті культури нам пообіцяли виділити кошти на фарби і роботу, аби художники відновили малюнки. Але поки що все залишилося на словах. Правда, Гамлет збирається щось намалювати за своєю ініціативою без грошей. Є у нас також інші втрати: через ситуацію в Україні ми перенесли 7-й фестиваль «Нон-стоп» з весни на останній тиждень серпня і перший тиждень вересня. Готуємо «Ніч музеїв», яку ми проводимо вже вп’яте — 17 травня. Програму вже підібрано, але не можемо достукатися до «міста», аби зробити рекламу, роздрукувати плакати, зняти ролик. Плюс у тому, що ми вже можемо працювати, а раніше не могли — сиділи в Інтернеті, не відриваючись.

Олександр СЕРЕНКО, продюсер телекомпанії «Приват ТБ»:

— Мене тішить уряд — він працює і виконує свої функції. На своєму місці явно Арсеній Яценюк. Але це швидше позитив на міжнародному рівні. А всередині країни мені незрозуміла ситуація з антитерористичною операцією. Про неї оголошено, але вона не відбувається. Можливо, вона проходить професійно і тихо, але ми не бачимо ефекту. Тому тут позитиву у мене немає, оскільки ситуація «напружено-притишена». І чим вона обернеться, я не знаю, і ніхто не знає. Невідомо, чи будуть вибори, оскільки багато людей активно не хочуть цих виборів, і не зрозуміло, чи вдасться дійти згоди. Особистого життя зараз ні у кого не залишилося. Серед моїх знайомих після «Христос Воскрес» наступний тост всі піднімають «За мир». Раніше, за радянських часів, це було якось банально. А тепер стало для кожного життєво важливим. З хорошого — це дитячий фестиваль «Дитятко», ми ним займаємося вже п’ять років. Але чи буде він цього року, поки не знаємо.

Марина КОНЄВА, мистецтвознавець:

— Ми працюємо, це тішить. З 17 квітня в «Муніципалці» відкрилася виставка живопису Віктора Погорєлова «Червоне і чорне» — це дуже контрастні роботи. Вони засновані на античній міфології, проте політична ситуація теж відбилася в картинах. У підвальному приміщенні відкриється експозиція Костянтина Зоркіна «Виставка метеликів», це інсталяція, об’єкти — як величезні, так і маленькі, зроблені з незвичайних матеріалів. Сам художник ходив з дитиною на виставку справжніх метеликів, і його вразив той факт, що весь цикл життя метелика відбувається в маленькому задушливому приміщенні. І він знайшов схожість з людським життям. Глядачі на виставки ходять так само, як і раніше. І навіть під час перевороту, захоплення ОДА 6 квітня у нас відбувалася спокійна презентація нової книги Сергія Жадана. Хоча настрій у всіх — і у глядачів, і у художників — нині напружений.

 

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати