На станції «Миронівка»
Надворі мороз, різдвяний, і рейки аж дзвенять — у-ууу!
Вітер не вщухає, сиплячи у вагонні щілини колючий, як пісок, сніг.
Пасажири дмухали ротом у схололі руки, тупотіли ногами, тулячись щільно один до одного. В усіх бажання одне: зустріти завтрашнє Різдвяне свято у своїй хаті, а не у вагоні оце гибіти. В кутку, зігнувшись, сиділа нерухомо змарніла жінка; обличчя в неї потроху спухати стало.
— Звідки, тіточко, їдете? — спитав хтось у куфайці пошарпаній.
— З Воронізької області...
— Чи й там голод?!
— Сутужно й там, але люди там, слава Богу, не мруть.
— По чім там платять за хлібину?
Жінка розповіла, що хліб вона не купувала: де ж їй взяти грошей? В колгоспі платять трудоднями, а трудодні — що горіхи-свистунці... Спродала одіж — і ось виміняла чотири хлібини. Жаліє, що не вдалося роздобути п’ятої, адже діток у неї п’ятеро; ледве живі...
Урешті-решт поїзд прибув на станцію «Миронівка».
З гуркотом розчинилися двері, і у вагон вскочило троє енкаведистів. Їх розпізнали по голубих картузах із червоними обідками. Зодягнені у сірі шинелі, а з-під них видималися кобури з наганами.
— Розв’язать клунки! — скомандували. — Провірять будемо...
Вихоплювали в пасажирів із рук речі, витрушували до ниточки. Підскочили до жінки:
— Спекулянтка! За нами слідовать.
Жінка розпачливо вчепилася за клунок обома руками:
— Не віддам!
— Віддаси, як миленька...
Люди злякано мовчали, але хтось сміливіший озвався:
— Вона не спекулянтка. В неї дітей п’ятеро голодують...
— Хто там ще защищать здумав — пред’явить документи!
Жінку поволокли через вагон. На пероні вона впала додолу і благала навколішки відпустити, але її тягли далі по снігові до свого відділення.
Відправлення поїзда чомусь затримувалося аж на півгодини. Вантажники набирали вугілля для опалення вагонів, водолії наповнювали баки з водою, а пасажири з нетерпінням виглядали жінку, адже вона зовсім невинна... Нарешті бачать, що йде хитаючись. Без клунка; наблизилася до вагона і стала, як укопана.
— Де твій клунок, жінко? — питають.
А що вона людям скаже, коли клунок забрали ще й акта склали енкаведисти. Судити, сказали, будуть...
Потяг різко, рішуче заторготів колесами — рушав.
— Сідай скоріше у вагон! — гукали пасажири до нещасної жінки, але жінка мовби не чула їх. Стояла заніміло, раптом заголосила: «Ой, що ж тепер і робити -и-и-и... Ой, хто ж тепер дасть моїм ластівенятам їсти-и-и-и...» Кричала дуже, заламуючи руки. Востаннє глянула на заметену снігом далеч і, склавши до грудей руки, кинулася на смертельно холодну пекучу рейку.
...Тіло незнайомої пасажирки три дні лежало коло рейок. Енкаведистам і міліції було не до неї; сторонні люди з жахом обходили тіло. Лише на четвертий день, опівночі, труп вкинули у візок, наповнений померлими людьми; відвезли у велику спільну яму на міському кладовищі.
Випуск газети №:
№204, (2013)Рубрика
Пошта «Дня»