Пам’ять про Стуса жива
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20120914/4164-12-2.jpg)
Музей видатного українського поета, політв’язня, Героя України Василя Стуса відкрито у Київській гімназії № 200, що носить його ім’я. Це не випадково: адже неподалік тут жив у 1970-х роках Василь Стус із родиною. Він любив Святошин, чимало поетичних рядків присвятив паркам і садам цього району Києва.
В урочистостях з нагоди відкриття музею взяли участь: вдова поета Валентина Попелюх, син — літературознавець, лауреат Шевченківської премії, генеральний директор Національного музею Тараса Шевченка Дмитро Стус, відомі громадські діячі, політв’язні Євген Сверстюк, Василь Овсієнко, Олесь Сергієнко, правозахисниця Рита Довгань, народний депутат Верховної Ради України першого скликання, публіцист Олесь Шевченко, народна артистка України Раїса Недашківська, артист Кирило Булкін, інші діячі науки і культури, представники районної та міської влади столиці, освітяни та учнівська молодь.
Гості провели уроки, присвячені Василеві Стусу. Перед восьмикласниками майже годину виступала поетеса, заступник голови Міжнародного Вінницького земляцтва Ніна Гнатюк, яка розповіла дітям про життєвий і творчий шлях визначного земляка, познайомила учнів з його віршами й листами до сина із неволі, поінформувала про вшанування пам’яті Василя Стуса на Вінниччині. До експозиції шкільного музею Ніна Гнатюк передала впорядковану нею книжку «І в смерті з рідним краєм поріднюсь: Василь Стус і Вінниччина», видрукувану до 75-річчя від його дня народження.
До музею Василя Стуса в гімназії № 200 актив Міжнародного Вінницького земляцтва передасть добірку матеріалів про вшанування Василя Стуса на рідній землі. У музейній залі гімназії планують проводити літературні вечори, зустрічі з правозахисниками, презентації книжок, інші літературні акції.
Для Вінницького земляцтва стало доброю традицією дарувати бібліотечки шкільним музеям. У день пам’яті Василя Стуса в його рідному селі Рахнівці Гайсинського району побували поет, доктор філологічних наук, професор, завідувач відділу фольклористики Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Рильського НАН України Микола Дмитренко та поетеса, заступник голови Міжнародного Вінницького земляцтва Ніна Гнатюк. Вони виступили на урочистому мітингу, оглянули експозицію шкільного музею Василя Стуса, подарували різні книжки.
Усі, хто приїздить до Рахнівки, обов’язково приходить на родинне обійстя Стусів, п’є воду з криниці, що її викопав батько поета. Нині тут господарює родичка Стусів Параска Семенюк, котра гостинно зустрічає шанувальників творчості великого патріота України та митця слова, пригощає їх виноградом, що огорнув оселю.