Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Передвиборний «лікнеп»

23 лютого, 00:00
Акція «Дня» з підвищення політичної грамотності і захисту виборця від маніпулювання ним під час передвиборних перегонів розпочалася. Сьогодні подаємо перші ваші відгуки на нашу читацьку конференцію. Нагадаємо, що «День» (№ 26 від 9 лютого) на першому етапі цього заочного обміну думками запропонував своїм читачам відповісти на запитання: ПРИНЦИПАМИ СЛІД КЕРУВАТИСЯ РЯДОВОМУ ВИБОРЦЮ ПРИ ОЦІНЦІ «ПОЛІТИЧНОЇ ДІЄЗДАТНОСТІ» ТОЇ ЧИ ІНШОЇ ПАРТІЇ, БЛОКУ, ОБ’ЄДНАННЯ?»

Тим же, хто бажає долучитися до акції, повідомляємо, що листи з позначкою «Читацька конференція» слід надсилати за адресою: 04212, Київ-212, вул. Маршала Тимошенка, 2л; e-mail: [email protected]

«ЯКИМИ «ЗА СКЛОМ» У ШУКАЧІВ ДЕПУТАТСЬКИХ МАНДАТІВ

Дуже цікава у багатьох аспектах бесіда за «круглим столом «Дня» під назвою «Переділ влади» («День», № 29). Як жительку міста, що адміністративно входить до складу Донецької області, мене зацікавило повідомлення пана О.Дергачова про те, що «...у Донецьку представники блоку «За ЄдУ!» пропонують усім виборцям підписати спеціальний документ, – такий собі договір, згідно з яким в обмін на підтримку на виборах цей блок зобов’язується виконати те-то, те-то і те-то».

У зв’язку з цим виникає ряд запитань. А що будь-який політичний блок або партія на шляху до влади бере на себе певні зобов’язування? Але навіть у стані передчуття свята доброго гумору — 1 квітня — було б краще, якби лідери партій і блоків та окремі кандидати самі підписувалися під своїми обіцянками, публікували ці документи у пресі, знайомили з ними послів іноземних держав, розміщували в Інтернеті, виставляли їх під склом у музеях або ще деінде. Це посприяло б більшій прозорості виборчих кампаній, а, можливо, і поклало б початок першій спробі створення механізму відкликання тих обранців, які не виконують своїх зобов’язань.

Хто з кандидатів не обіцяв під час попередніх перегонів полегшити податковий тягар? Сьогодні ті ж самі обіцянки лунають з вуст тих самих претендентів на владу або їх «замісників» у партіях чи бізнес-структурах. Тому у цьому сенсі особливого «переділу влади» не спостерігається. Натомість демонструють хитрі ходи на електоральному полі.

Під балаканину про необхідність прозорих і чесних виборів партії блоки та окремі шукачі депутатських мандатів намагаються зробити «прозорими» самих виборців. Мова йде не про соціологічні опитування та спроби зрозуміти електоральні запити. Коли людина одержує на своє прізвище, ім’я та по батькові вітальні листівки зі святами, з днем народження (!), анкети від партій, то разом із запитанням, звідки про неї дізналися політично стурбовані незнайомці, виникає і відчуття незахищеності особистого життя. Чи бува не причетні до цього наслідки перепису населення?

Якщо перед вами листи від якоїсь маловідомої, умовно кажучи, ВКПРС (оновленої), що обіцяє «снижение квартплаты и списание всех долгов по ней» неповнолітній дитині одинадцяти років, то можна посміятися і викинути анкету на смітник. Але якщо це прийде «договір» на підпис від партії влади, то тут, даруйте, буде вже не до сміху. Або чому б і ні? Адже відомо із розповідей знайомих та повідомлень у ЗМІ, що на підприємствах і у бюджетних організаціях людей заставляли писати заяви на вступ до партії влади. То ж яка зі сторін підписантів «договору» відчуватиме себе «за склом» або, як казали раніше, «під ковпаком у Мюлера»?

І якщо блок Юлії Тимошенко, як повідомляють у ЗМІ, щоб зайвий раз скандально нагадати про себе, збирається брати участь у телепрограмі «За склом», то це їхній вибір і вимір «прозорості» боротьби за владу. У того, хто, за висловом першого президента країни, доїв державу, як корову, думаю, вистачить «скромності» і на те, щоб прати привселюдно білизну.

Але виборці «за склом» у шукачів депутатських мандатів – явище не делікатне з усякого погляду і віддалене від демократії. Залицяння політиків до виборців, а тим більше закріплення «близьких стосунків» підписами повинно відбуватися на добровільній основі і з ініціативи самих виборців.

Галина АЛЕКСАНДРОВА, Маріуполь

ПЕРЕД ГОЛОСУВАННЯМ ПЕРЕВIРТЕ, ЧИ НЕ СТОЇТЬ ВАШ ОБРАНЕЦЬ НА ОБЛІКУ У ПСИХІАТРА?

Відповідь на запитання читацької конференції — у цьому ж номері «Дня» (9 лютого, 2002 р.), де Олександр Роднянський хоче дізнатися, що являє собою Вадим Рабинович.

Для того, щоб свідомо голосувати, виборець повинен знати про осіб, яких включено до списків партій, блоків, об’єднань не менше того, що хочуть знати про В. Рабиновича:

1. Чи є у списках особи, раніше засуджені, і за що?

2. Чи є особи з подвійним громадянством?

3. Яким бізнесом займаються особи, включені до списків, та їхнi найближчі родичі?

4. Де заробили кошти на утримання партій, блоків, об’єднань, а також ЗМІ, якщо вони є?

5. Де зараз працюють особи, включені до списків, та їхнi найближчі родичі?

6. За які кошти живуть, яку нерухомість мають вони та їхнi найближчі родичі в Україні та за кордоном?

7. У яких банках зберігають гроші, в Україні чи за кордоном?

8. Чи платять вони податки з усіх заробітків і де?

До цих запитань О. Роднянського потрібно додати:

1. У якому році та який навчальний заклад закінчив?

2. Сімейний стан, чи є діти?

3. Чи не стоїть на обліку у психіатра і фтизіатра (з відкритою формою туберкульозу)?

4. Скільки часу і де перебував в останні п’ять років за кордоном?

Якщо ці запитання будуть висвітлені ЗМІ, виборці зможуть осмислено голосувати.

А якщо не будуть, то голосування буде проходити всліпу, бо жодна партія не виступає проти України та її народу. Всі обіцяють. Усі критикують владу, хоч самі в більшості з неї і не виходять. Отже, вигідно бути при владі.

Владислав КОМОВ, м. Київ

«ЗАСВІЧЕНІ» СИЛИ

дану виборчу кампанію включилися політичні сили далеко не нові — всі вони були учасниками виборчого процесу у 1998 році, а деякі й у 1994 «засвічені». Тому, на мою думку, рядовому виборцю слід просто пригадати, хто і за що голосував впродовж діяльності цієї Верховної Ради (більшу половину строку діяльності її можна було слухати по радіо), а також зважати на те, хто очолює цю партію. Всі програми будуть чудовими, але, на жаль, ще ніхто і ніколи не відповідав за те, що вони не виконувались. Отже, згадуйте, думайте, аналізуйте, шановні співвітчизники. А найголовніше — ПРИЙДІТЬ НА ВИБОРИ І ПРОГОЛОСУЙТЕ!

Тетяна МОСКАЛЮК, Біла Церква

ПАРТІЯ ПІДВИЩЕННЯ НАРОДЖУВАНОСТІ

На мою думку, слід спочатку з’ясувати, чи готова партія, об’єднання чи блок вирішувати у майбутньому парламенті такі питання:

1. Шляхи розвитку України як незалежної держави у XXI столітті, тобто:

— чи необхідно вже зараз Україні ставати членом СОТ;

— коли і яким шляхом повинна йти Україна, щоб стати хоч би кандидатом для вступу в ЄС.

2. Вирішення питань, пов’язаних із присутністю в Україні природних монополій:

— шляхи регулювання їхньої діяльності;

— способи і методи їх реорганізації.

3. Захист вітчизняного товаровиробника.

4. Програми для підвищення рівня народжуваності в Україні.

Тарас СУПРУН, м. Кривий Ріг
Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати