Сенсаційна знахідка
У Холмі виявлені значущі артефакти української історії XIII століттяУ місті Холмі у Польщі під час археологічних досліджень місця колишнього замку-резиденції короля Русі Данила Романовича знайдено три унікальні артефакти, що підтверджують літописні згадки про архітектуру королівського храму. У літописі стверджувалося, що «Звів також [Данило] церкву святого Іоанна [Златоустого], красну і гожу. І споруда її була така: ...троє вікон прикрашені [були] склом римським (тобто вітражами); ...внутрішній же поміст її був вилитий з міді і з чистого олова, так що блищав він, як дзеркало. Дверей же її двоє [були] прикрашені каменем тесаним — галицьким білим і зеленим холмським...» (текст за Л.Махновцем).
У літописі наведено опис, який поки мав лише часткове підтвердження. При розкопках у попередні роки було знайдено декілька фрагментів різьблених кам’яних деталей із місцевого холмського каменю глауконітиту. Але білокам’яних архітектурних деталей дотепер не було виявлено. 24 серпня у 46 розкопі нарешті знайдено велику архітектурну деталь з білого вапняку (ймовірно кронштейн арки дверного порталу). За стилістикою ця деталь подібна до попередньо виявлених зелених глауконітитових деталей.
Найбільш цікавим слід вважати віднайдення поки що одного малого фрагменту бронзової плитки, яка підтверджує літописну згадку про поміст, вилитий з міді та олова.
Не менш сенсаційна знахідка пластини товстого скла неправильних геометричних форм, оправленої в тонку мідну смугу металу. Найімовірніше, це і є фрагмент згаданого в літописі вітража (римського скла), оскільки знайдено його в румовищі скісно виконаних архітектурних деталей, що можуть бути елементами колишнього віконного прорізу.
Археологічні рештки резиденції короля Данила Романовича у Холмі досліджує вже сьомий сезон експедиція з Інституту археології та Етнології Польської академії наук під керівництвом професора Анджея Буко. Безпосереднє виконання розкопок відбувається під наглядом археолога із Холма Станіслава Голуба. До складу експедиції як консультанти запрошуються епізодично українські вчені. Свідками сенсаційних знахідок стали спеціалісти зі Львова: Микола Бевз, Юрій Лукомський, Василь Петрик, Володимир Бевз.
Випуск газети №:
№165-166, (2018)Рубрика
Пошта «Дня»