Вартий уваги епізод
Відгук на статтю Сергія ГРАБОВСЬКОГО «Сталінська міфологія «об’єднання України» («День» № 42 від 7 березня 2013 року)
Шановна Ларисо Олексіївно!
Після прочитання статті С. Грабовського про сталінську міфологію щодо України (07.03.2013) в моїй пам’яті спливли деякі, можливо, мало кому відомі деталі з даної теми, про що, я гадаю, не буде зайвим поділитися.
Я був вельми дружним з Олегом Олександровичем Богомольцем — сином Олександра Олексійовича Богомольця, не раз бував у їхньому родинному помешканні поблизу інституту ім.. Богомольця. Ми багато про що говорили, наприклад про те, що О. О. Богомольцеві в 1937—1938 роках удалося домогтися звільнення декількох уже заарештованих учених, зокрема фізика Лейпунського. Але тут ітиметься про інше. Мабуть, Сталін ставився до О. Богомольця з певним пієтетом. А, скоріше, і з політичним розрахунком. В усякому разі, коли О. О. Богомолець перебував в евакуації в Уфі, раптом надійшов виклик з Москви. За часом це збіглося з початком визволення УРСР від німецької окупації. Олег Олександрович, власне, опікав батька як людину не дуже здорову, природно, супроводжував Олександра Олександровича в поїздці, для чого було надано окремий вагон. Їх було розміщено в готелі, і того ж вечора О. Богомольця на присланій машині доставили до Кремля, як з’ясувалося, для прийому Сталіним. У зустрічі брав участь і П. Г. Тичина. Сталін запропонував, а, власне кажучи, доручив співбесідникам написати для газет «Правди» і «Известия» статті про те, що починається визволення Радянської України, про те, як вона процвітала до війни і тому подібне, у відповідній риториці, що, зрозуміло, без додаткових вказівок розуміли самі автори. Зрозуміло, що обидва дали згоду. Протягом ночі О. Богомолець таку статтю, здається, призначену для «Известий», в готельному номері написав, і наступного дня її було без будь-яких купюр опубліковано. Було додано лише два слова: «Такі факти». Як вважав О. Богомолець, їх, прочитавши прислане, вписав Сталін. Можливо, в газетних архівах ці газетні статті початку сорок третього року є.
Чому Сталін ініціював ці статті? На думку Олега Олександровича, вождь хотів начебто нейтралізувати цими «незалежними» виступами прецедент утворення уряду України в екзилі, здається, в Канаді. Вочевидь, в ході кремлівської бесіди ця тема, за спогадами О. О. Богомольця, зачіпалася. Інакше кажучи, в своїй політиці Сталін, коли йому це було потрібно, використовував будь-які струни.
Це не більше ніж мої приватні доповнення, що говорять, проте, про умілі пропагандистські механізми минулих часів, чим часом диригував особисто вождь. Виходячи, зрозуміло, з геополітичних міркувань, а не з уявних почуттів до України.
Юрій ВІЛЕНСЬКИЙ, Київ