Дослідники воєнної історії з Польщі надають масштабну гуманітарну допомогу Україні
у співпраці з ужгородським Центром військово-історичних досліджень «Memento bellum»![](/sites/default/files/main/articles/14092023/%D0%9F%D0%B5%D1%80%D1%88%D0%B8%D0%B9%20%D0%B3%D1%83%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%96%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%B9%20%D1%80%D0%B5%D0%B9%D1%81%2023%20%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D1%8F%202022%20%D1%80.%20%D0%9C%D1%83%D0%BA%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%B2%D0%BE.%20128-%D0%B0%20%D0%9E%D0%93%D0%A8%20%D0%B1%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D0%B4%D0%B0.jpg)
З перших днів початку широкомасштабного вторгнення московитів на українську землю дослідники військової історії з Ужгорода включилися в загальнонаціональний волонтерський рух допомоги ЗСУ та цивільним структурам, які безпосередньо пов’язані з українською армією. Одним з таких напрямків є лікувальна сфера, яка опікується наданням першої медичної допомоги на полі бою та оздоровленням поранених бійців у тилових шпиталях. У цьому сенсі найбільш масштабною є співпраця з польськими партнерами – благодійною громадською організацією «Agencji Dzieł Społecznych» засновником якої є житель міста Колбушов на Підкарпатті (за 30 км. від м. Жешув), дослідник воєнної історії Петро Цепелік.
![Фото надан5](/sites/default/files/inline-images/%D0%92%20%D0%A3%D0%B6%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D1%83%20%D0%A2%D0%A6%D0%9A..jpg)
В Ужгородському ТЦК
За фахом пан Петер - педагог, фахівець з теорії виховання, закінчив факультет суспільних наук Люблінського католицького університету. Під час навчання брав участь у діяльності студентських та громадських організацій християнського та антикомуністичного характеру.
Його дід Міхал Вілк (жив у 1900-1996 роках) воював і був поранений при обороні Львова в 1918 році. У 1920 році під час польсько-радянської війни потрапив у полон на Східному фронті. Через кілька днів йому вдалося втекти з табору військовополонених, організованого більшовиками на аеродромі в Києві. Завдяки допомозі українського населення неодноразово уникав повторного полону та розстрілу червоноармійцями. Пішки дійшов через Коломию до Польщі. Воював у серпні 1920 р. при обороні Варшави, де був поранений під Мінськом Мазовецьким. Нагороджений Хрестом Доблесті та п’ятьма іншими бойовими нагородами.
![Фото надан5](/sites/default/files/inline-images/%D0%97%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F%20%D0%BB%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D0%B0%20%D0%B2%20%D0%9A%D0%BE%D0%BB%D0%B1%D1%83%D1%88%D0%BE%D0%B2%D1%96.%20%D0%91.%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D0%B8%D1%87%D1%83%D0%BA%2C%20%D0%9F.%D0%A6%D0%B5%D0%BF%D0%B5%D0%BB%D1%96%D0%BA%2C%20%D0%AE.%D0%A4%D0%B0%D1%82%D1%83%D0%BB%D0%B0%2C%20%D0%A1.%D0%9A%D1%83%D1%88%D0%BD%D1%8F%D1%80..jpg)
Завантаження лапароскопа в Колбушові. Б.Пранничук, П.Цепелік, Ю.Фатула, С.Кушняр
Пан Петро Цепелік – підприємець. У 1992 році пройшов стажування за програмою MBA у Французькому інституті менеджменту у Варшаві. До 2017 року займався приватним бізнесом - продавав пластикові вироби та фурнітуру для всіх типів магазинів. Нині його некомерційна організація «Social Works Agency sp. z o. о» допомагає молодим людям знайти свою першу роботу. У рамках соціальної місії також брав участь в організації спільноти громадських організацій, які шукали могили солдатів Першої світової війни, котрі загинули в Бещадах.
![Фото надан5](/sites/default/files/inline-images/%D0%9C%D0%BE%D0%B1%D1%96%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D0%B9%20%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B3%D0%B5%D0%BD-%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82%20%D0%B4%D0%BB%D1%8F%20%D0%9C%D1%83%D0%BA%D0%B0%D1%87%D0%B2%D0%B0%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D0%B2%D1%96%D0%B9%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D1%88%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BB%D1%8E_0.jpg)
Мобільний рентген-апарат для Мукачівського військового шпиталю
З перших днів російської агресії проти України пана П.Цепеліка попросили допомогти організувати в Польщі приймання українських біженців, жінок і дітей, які прямували до Італії. «Я бачив застиглі обличчя жінок без вираження емоцій і на емпіричному досвіді відчув, що таке втрата контролю над власним життям у людей, які тікають від ворога та бомбардувань. Моїм обов′язком було всіма силами допомогти цим людям. Разом із сім’єю, друзями та сусідами я організував евакуаційно-розміщувальний пункт у будівлі закритої сільської школи поблизу Кольбушова. Туди ми доставляли людей, які прибували на короткочасне перебування, з прикордонних переходів та залізничних станцій Підкарпатського воєводства. Угода з громадською організацією з Мілана «I Bambini dell Est» дозволила відправляти цих людей до Італії, де вони знайшли свій другий дім. Ми старанно, наскільки це було можливо, створили максимальний комфорт і відчуття безпеки нашим гостям з України під час їхнього спілкування з нами. Завдання було не з легких, адже 80% із майже 200 осіб були в Польщі вперше. Ці люди приїхали, переважно, з великих міст східної частини України, більшість – з Харкова. Одна з них – вчителька англійської мови Тетяна Левада, пробула в нашому домі майже 6 місяців і відіграла ключову роль головного координатора в організації допомоги нужденним. Такий вид допомоги ми надавали до Великодня 2022 року.
![Фото надан5](/sites/default/files/inline-images/%D0%9E%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%86%D1%96%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D0%B9%20%D1%81%D1%82%D1%96%D0%BB%20%D0%B4%D0%BB%D1%8F%20%D0%A3%D0%B6%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D1%97%20%D0%BC%D1%96%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D1%97%20%D0%BB%D1%96%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%BD%D1%96..jpg)
Операційний стіл для Ужгородської міської лікарні
Перед самим Різдвом на прохання міської влади ми організували евакуацію ще майже 80 людей з туристичного курорту Мушина Злоцька до Італії та Греції. Це була кількаденна акція, яку проводили спільно з італійськими волонтерами з Мілана. Наші міжнародні зв’язки наразі дали нам можливість разом з італійцями організовувати благодійну допомогу. Часто ці контакти також народжувалися спонтанно і випадково. Єдиним критерієм було спільне бажання допомогти Україні. Наш син Матеуш, який влітку 2022 року проходив 8-тижневу студентську практику в лікарні в Ріміні, після роботи зустрічався з італійськими однолітками та їхніми сім’ями та пояснював суть перекрученого московською пропагандою конфлікту, джерелом якого є вічний російський імперіалізм, зокрема відмова москалів визнавати право українців на незалежність, бажання мати свою мову, культуру і державу. Такі спілкування часто давали початок подальшим спільним діям допомоги нужденним в Україні», - розповів нам пан П.Цепелік.
![Фото надан5](/sites/default/files/inline-images/%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D1%8F%D0%BA%D0%B0%20%D0%B2%D1%96%D0%B4%20%D0%97%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%BF%D0%B0%D1%82%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D0%A2%D0%A6%D0%9A..jpg)
Подяка від Закарпатського ТЦК
Починаючи від 23 березня 2022 року і до теперішнього часу від очолюваної ним організації в Україну доставлено 8 гуманітарних вантажів. Перший – 23 березня 2022 року на двох машинах привезли Казимир Сот – родич П.Цепеліка, приватний видавець, житель м.Варшава, і Мирон Михалишин – громадянин Польщі українського походження, військовий капелан Польської армії у відставці, греко-католицький священник. Вантаж, у якому були кровозупинні джгути натівського взірця, павербенки, рації, термоковдри, спальники, енергетичне харчування та медичні матеріали доставили у Мукачево для потреб 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади.
Другий вантаж на двох машинах привезли 30 квітня 2022 року Казимир Сот і Лукаш Цепелік – син Петра Цепеліка. Цей вантаж, у якому переважали матеріали медичного призначення, за посередництва ГО «Memento bellum» передали в обласний військкомат для потреб закарпатських військових підрозділів.
![Фото надан5](/sites/default/files/inline-images/%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D1%8F%D0%BA%D0%B0%20%D0%B2%D1%96%D0%B4%20%D0%9C%D1%83%D0%BA%D0%B0%D1%87.%D1%88%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BB%D1%8F%20%281%29.jpg)
Подяка від Мукач.шпиталя
У кінці серпня 2022 року польські благодійники передали для потреб Мукачівського військового шпиталю мобільний рентген-апарат вартістю 50 тис. євро, а також різні матеріали для обласного військкомату: джгути, ліхтарики, медичні матеріали та інші потрібні речі.
Цьогоріч в Україну уже доставлено чотири гуманітарні вантажі: 23 січня в Ужгородську міську центральну клінічну лікарню передано сучасну операційну лампу, гігієнічні засоби, медикаменти; 13 лютого – апарат УЗД; 17 березня – сучасний операційний стіл, який за власні кошти придбав земляк П.Цепеліка – лікар-анестезіолог військового шпиталю німецького міста Дюссельдорф, а також ліжка-каталки та інші засоби медичного призначення. Нарешті 7 липня Юрій Фатула та Богдан Пранничук доставили з Польщі в Ужгородську міську клінічну лікарню, у якій лікують наших захисників, сучасний лапароскоп японської фірми «Olympus» вартістю 76.600 тис. євро. Придбання цього приладу – результат масштабної колективної благодійної діяльності громадських організацій та громадян Польщі й Італії, які протягом 9 місяців збирали кошти для придбання необхідного апарата. Польський дилер фірми «Olympus», довідавшись про громадську ініціативу, наполовину зменшив ціну приладу та відвантажив його з відстрочкою оплати вартості. Це – особливий прецедент у підходах до надання гуманітарної допомоги Україні.
Крім допомоги закарпатським військовим та ужгородським лікарням, яку координував керівник ГО «Memento bellum» Юрій Фатула, Петро Цепелік допомагав також Івано-Франківській області: Яремчанській лікарні передано операційні лампи та медичні матеріали, Надвірнянському лісництву - 4 пожежні машини. Також були поставлені операційні лампи у лікарню прифронтової зони біля міста Бахмут.
На наше запитання, як надалі розвиватимуться події сучасної історії, П.Цепелік з впевненістю відповідає: «немає сумніву, що найближчим часом буде створено нове військове об′єднання держав, які обороняються від агресивної росії, на чолі з Польщею і Україною. І це - не фантасмагорія. Спільне виробництво військової продукції дасть роботу і прибутки нашим країнам».
Василь Ільницький
м. Ужгород
Author
Василь ІльницькийРубрика
Суспільство