Коронавірус відступає, а рак наступає...
Через пандемію і відсутність планових оглядів медики на Волині діагностують дедалі більше випадків занедбаних онкозахворюваньВосени 2020 року з групою медиків Ківерцівської районної лікарні я побувала у селі Карпилівка, відомому на Волині великою кількістю багатодітних родин. Тут мешкало понад дві тисячі людей. І кілька сотень з’явилося на місцевий медичний пункт, аби пройти огляд у лікарів. Карпилівка — село віддалене, місцевий медичний заклад був старою хатиною з апаратом УВЧ, який мав 50 років, але на здивування завідувачки ФАПу ще нормально діяв... До районного центру — далеко. Тому можливість перевіритися у досвідчених медиків була спасінням. І на кінець дня медики з сумом констатували: хворих багато.
Такі виїзди медичних бригад у віддалені села організовувала народний депутат України Ірина Констанкевич. Вона часто бувала і буває у своєму виборчому округу, і не раз слухала скарги на відсутність медичної допомоги. «Чим віддаленіше село, тим більше пацієнтів» — так називався мій текст у газеті «День» (14 жовтня 2020 року) за підсумками виїзду у Карпилівку. І учасники виїзних бригад, організовані Іриною Констанкевич, і лікарі, яких у далекі волинські села за підтримки спонсорів вивозить в останні роки Фонд боротьби із раком, підтверджують одне: ситуація із онкологією на Волині, особливо за час пандемії, суттєво погіршилася. Власне, на тому, що внаслідок запроваджуваних карантинів через поширення коронавірусу в недалекому майбутньому нас чекає сплеск онкозахворювань, причому занедбаних випадків, наголошували і волинські онкологи. Бо були штучно обмежені від медичної допомоги пацієнти, які мають і інші захворювання, крім ковіду. Нагадаємо, нещодавно «День» писав про подібну ситуацію і на Вінниччині (див. статтю «Ситуацію треба змінювати зараз і на всіх рівнях» у «Дні» №№ 7-8 від 4 лютого ц.р.)
Що ж маємо зараз з онкозахворюваннями, говорили учасники круглого столу «Розвиток програм та ініціатив, спрямованих на підтримку жіночого здоров’я», який організували засновниця Фонду боротьби з раком Марія Адамчук-Коротицька у співпраці з міжфракційним об’єднанням Волиньради «Рівні можливості» та депутаткою Луцької районної ради, координаторкою Жіночого руху «За Майбутнє» на Волині Ольгою Максим’як. Отож, як інформували під час обговорення проблеми учасники круглого столу, рак шийки матки і рак молочної залози стали виявляти у більш занедбаних станах, ніж раніше, державна робота у напрямку раннього виявлення та попередження деяких видів раку фактично відсутня.
Волинь, підсумували учасники круглого столу, може стати передовою в Україні у напрямку попередження раку шийки матки. «Для цього громади мають розвивати програми та ініціативи, спрямовані на підтримку жіночого здоров’я. Зокрема — фінансувати вакцинацію від вірусу папіломи людини, оскільки в Україні вона поки не входить до календаря щеплень та не фінансується державою; профілактичні огляди для жінок сільської місцевості мають набути ширших масштабів; лікарі «первинки» мають фокусувати увагу на ранньому виявленні онкохвороб», — констатують на сторінці Фонду боротьби із раком.
На Волині системні профілактичні огляди жінок у селах здійснює лише благодійний Фонд боротьби із раком. Нині його засновники замахнулися на гоноровий проєкт: зібрати 500 тисяч гривень, аби здійснити профілактичні виїзди у цьому році. Бо наразі щоразу шукають кошти у добрих людей. А кожен такий виїзд виявляє і раки, і передракові стани. Завідувач онкогінекологічного відділення КП «Волинський обласний медичний центр онкології» Волинської обласної ради Тарас Рожанський навів вражаючі цифри: «Щорічно у 500 тисяч жінок фіксують діагноз рак шийки матки. Щорічно приблизно 300 тисяч з них помирає. В Україні щорічно помирає більше двох тисяч жінок. До пандемії ми мали профілактичні огляди, які працювали. 25% жінок на Волині охоплювали ці огляди. Ми виявляли жінок із груп ризику, виявляли носіїв вірусу папіломи людини, який стає причиною раку шийки матки. Але у звіті за 2021 рік відсоток виявлення по профоглядах становив всього 1,3%. У 2019 році це було у межах 60%. Занедбаний стан у 2019-му виявляли у 20% жінок. Сьогодні пацієнтів у занедбаному стані 40%».