Розширена Європа: перший підсумок
За даними оприлюдненої в середу доповіді ООН, за минулий рік прямі іноземні інвестиції у країни Центральної та Східної Європи різко зменшилися, всупереч поширеній в суспільстві думці про те, що цей регіон позбавляє нових робочих місць багаті країни-учасниці Європейського Союзу.
Хоча середньострокова перспектива росту інвестицій у регіоні залишається сприятливою, чому лише сприяв вступ країн Східної та Центральної Європи до ЄС, масового відтоку капіталу на схід поки що не спостерігається, мовиться в доповіді Конференції ООН із торгівлі та розвитку (ЮНКТАД) — організації зі штаб-квартирою в Женеві.
Торік потік нових інвестицій до Східної Європи зменшився до 21 мільярда доларів порівняно з рекордним рівнем у 31 мільярд, досягнутим 2001 року, повідомляє ЮНКТАД. Найбільше це зниження відчувалося у Чеській Республіці та Словаччині, де процес приватизації колишніх державних підприємств здебільшого завершено.
Капіталовкладення в будівництво нових об’єктів, так звані цілинні інвестиції — як правило, вони менше за обсягом і розтягуються на кілька років — не можуть миттєво компенсувати загальної тенденції до зниження, зазначено в доповіді.
«2003 року не відбулося скількись масштабного перенацілення прямих іноземних інвестицій зі «старих» країн- учасниць ЄС на країни Центральної та Східної Європи», — стверджують автори доповіді.
Деякі багаті країни-учасниці ЄС із Західної Європи стверджують, що вісім східноєвропейських країн, які вступили до Союзу в травні цього року, використовують занижене оподатковування й зарплати для залучення інвестицій у неспівмірному обсязі. Міністр фінансів Франції Ніколя Саркозі (Nicolas Sarkozy) пропонує скоротити на кілька мільярдів євро допомогу в рамках програми регіонального розвитку ЄС тим країнам, де ставки корпоративного оподатковування нижче західноєвропейського рівня в 31%.
«В (об’єднаній. — Прим. пер. ) Європі не можна говорити, що ви досить багаті, щоб знижувати податки, часом до нуля, й одночасно просити країни «старої Європи» про виділення коштів на структурні реформи, які ми могли б використати на потреби наших власних регіонів», — заявив Саркози цього місяця.
Інвестиційні потоки в Західну Європу за минулий рік також зменшилися з 380 мільярдів доларів 2002 року до 310 мільярдів доларів, мовиться в доповіді ООН. Однак цей регіон залишався одним із головних «пунктів призначення» іноземного капіталу у світі — туди спрямовано понад половину від загальносвітового потоку інвестицій, що становив 560 мільярдів доларів.
Тільки Франція зуміла в 2003 р. залучити майже 47 мільярдів доларів нових іноземних інвестицій — це істотно перевищує сукупний показник США й Канади — 36 мільярдів доларів. Більше капіталів залучив тільки Китай, де економічний ріст торік становив 9,1%: обсяг інвестицій до цієї країни становив 53,2 мільярда доларів порівняно з 52,7 мільярдами 2002 року.
У тому, що рівень інвестицій у Східній Європі виявився нижче очікуваного, мабуть, позначився млявий розвиток усієї світової економіки торік, стверджує Жюльєн Кассум (Julien Kassum), член комісії з торгівлі та інвестицій Міжнародної торговельної палати, розташованої в Парижі. Однак різкий характер цього зниження порівняно з плавнішими показниками по ЄС «свідчить, що політики явно роздули з мухи слона», — зазначає він.
«Немає ніякої «вирви», що всмоктує робочі місця й капітали на Схід», заявив в інтерв’ю минулого тижня Жан-Поль Бебез (Jean-Paul Betbeze), економіст із паризького банку «Credit Agricole». «Можливо, вона ніколи й не утвориться. Східноєвропейці завжди виявляють попит на якісніші та більш високотехнологічні товари», розроблені й виготовлені у розвинених країнах», наголошує він.
У доповіді ЮНКТАД зазначено, що в 11 країнах Східної Європи, які не є членами ЄС, — в тому числі Болгарії та Румунії, котрі ведуть зараз переговори про вступ до цієї організації, — інвестиційні потоки торік виросли на 10%, сягнувши 9,5 мільярдів доларів. На ці країни припадає 45% нових іноземних інвестицій у Східній Європі в 2003 р., причому чимала частина коштів, як вказано в доповіді, надійшла з інших східноєвропейських країн, наприклад, Угорщини та Словенії.
Російські компанії також нарощують інвестиції у Східній Європі — особливо в галузі, пов’язані із сировинними ресурсами, мовиться в доповіді. За минулий рік загальний обсяг російських інвестицій збільшився до 4,1 мільярда доларів порівняно з 3,5 мільярдами в 2002 р.
Випуск газети №:
№173, (2004)Рубрика
Світові дискусії