Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

600 квадратних метрів високого мистецтва

На Андріївському узвозі, 3 представили тріаду унікальних виставок із приватних колекцій: українського, російського і західноєвропейського живопису
09 грудня, 16:43
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Ім’я «Брей» давно стало своєрідним паролем для всіх поціновувачів і колекціонерів вітчизняного і зарубіжного мистецтв. Олександр Брей першим заснував у незалежній Україні антикварний салон на знаменитому Андріївському узвозі в Києві, йому належить першість в організації антикварного аукціону, він став законодавцем моди на закарпатський живопис. Тому, саме він відчинив двері реконструйованого виставкового простору і нового київського клубу любителів мистецтва «Брей-club».  Колекціонер представив для  публіки тріаду унікальних виставок із приватних колекцій: українського, російського і західноєвропейського живопису, а також колекцію видатного фотографа кінця ХІХ — поч. ХХ ст. Василя Сокорнова та графіку і живопис Віктора Зарецького.

— Деякі роботи мені надали колекціонери (вони зі своїми смаками і напрямками), — розповів «Дню» організатор виставки, колекціонер Олександр БРЕЙ. — Для когось це просто хобі, для іншого це азартна гра, пошук... Я вважаю, що колекціонування потрібно підтримувати всіма можливими шляхами, шкода що наша держава не розуміє, що без культури економіки не буває та і країни взагалі. Колекціонери витрачають свої сили та фінанси для того, щоб якнайбільше акумулювати раритетів, щоб згодом передати їх нащадкам. Колекціонування — це державна справа, і у розвинених країнах вона отримує державну підтримку...

Перша виставка — це український, російський та західноєвропейський живопис: Пітер Брейгель, Андріан Ван дер Верфф, Себастьян Франк, Олександр Мурашко, Олександр Богомазов, Микола Самокиш, Віктор Васнецов,  Іван Труш та роботи багатьох інших художників.

— Другий вернісаж — це фотографії Сокорнова. Він жив і працював у Алупці, зробив багато кримських фотопейзажів. Ці фотографії я придбав 1980 року, коли під час подорожі до Криму розшукував різні речі для колекцій. Тоді ім’я Сокорнова не мало для мене ніякого значення, я просто любив чорно-білі світлини та задля задоволення купив фотографії у вдови директора Севастопольського художнього музею. 1988 року мені надійшла пропозиція продати фото, але я відмовився. Пізніше, мені розповіли, що це не просто місцевий відомий фотограф. Він був особистим фотографом князя Ф. Юсупова-Сумарокова-Єльстон-старшого, власника Кореїза та інших кримських маєтків. Це найбільш повна колекція фоторобіт майстра фотографії, відомого далеко за межі Криму, і тут її представлено вперше, — зазначив О. Брей.

Третя виставка — це графіка і живопис Віктора Зарецького, хоча багатьом відомі його роботи, але  в цій експозиції присутні унікальні картини, які кияни побачать вперше.

— Брей — легендарна персона. Він підняв зовсім на інший рівень антикварний ринок в Україні. Бо в колишньому СРСР  це була барахолка, комісіонка, або щось напівлегальне. І саме Брей вирвав цю ситуацію з антикварним живописом із пострадянського періоду і переніс своїми зусиллями у загальноцивілізоване русло, — підкреслив  арт-критик, куратор сучасного мистецтва Костянтин ДОРОШЕНКО.

Загалом у приватних колекціях багато унікальних робіт. Деякі з них представлено вперше, у багатьох інтригуюча історія, що безперечно привернуло увагу видатних діячів українського культурного терену. 

«Я фантастично захоплена, що створено такий неймовірний простір. Наскільки все  підлаштовано під експозицію музейного рівня. Брей усе відкривав і відкривав закарпатський живопис, і це викликало такий інтерес до мистецтва, що його вистачить на десятиліття. Звісно, хотілося б бачити ці картини у музейних експозиціях. Але коли колекціонери надають можливість спілкуватися із унікальними  роботами — то це добре, — коментує доктор мистецтвознавства Ольга ЛАГУТЕНКО. — Людям потрібна підтримка, яку надає мистецтво, особливо у такий складний для нас час. Мистецтво завжди змушує нас переосмислити життя».

— Тут зібрано шедеври, — вважає провідна актриса Національного театру ім. Лесі Українки Лариса КАДОЧНИКОВА. — Роботи з приватних колекцій складають особливе враження. Адже всі роботи зібрано з любов’ю, відібрано найкраще, і вони наповнені певною позитивною аурою. Подивилася, і у мене з’явилося бажання самій сісти і малювати... Усі роботи створюють враження краси і людської духовності...

Виставку можна побачити до 26 грудня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати