Перейти до основного вмісту

Iгнобель № 13

14 жовтня, 00:00

За традицією, напередодні оголошення лауреатів Нобелівської премії в Гарварді вже в 13 раз відбулась церемонія вручення так званої Ігнобелівської премії, організатори якої заохочують найбільш некорисні й абсурдні наукові дослідження і досягнення.

Так, нагородили Карла Шверцлера, главу фірми «Ікснет», яка здає в оренду європейське князівство Ліхтенштейн по $160 тис. за день оренди. Запам’ятовується і лауреат із Японії, що присвятив себе вивченню бронзової статуї, яка не привертає увагу голубів.

Найбільш серйозний призер — в галузі інженерії — Едвард Мерфі з двома колегами, автори знаменитих «Законів Мерфі», які стверджують, що якщо щось може зламатися — обов’язково зламається, причому найбільш неприємним чином, а ситуація завжди розвивається від поганого до гіршого. Медичного Ігнобеля отримала така солідна установа, як Університет Лондона. Там досліджували мозок лондонських таксистів і встановили, що у них більш розвинена зона кори головного мозку, яка пов’язана з навігацією. Університет Стокгольма відзначили за дослідження «Курчата віддають перевагу гарним людям». А приз із психології цілком заслужено пішов до Стенфорда, професору Філіппу Зімбардо, що констатував: «Політики — унікально спрощені люди».

Біологічного Ігнобеля отримав співробітник Роттердамського музею природної історії, що науково описав прояв гомосексуальної некрофілії у диких качок, літературного — такий собі Джон Трінкаус за добірку незвичайних відомостей про повсякденне життя, наприклад про те, скільки тінейджерів носять картуз задом наперед. А премія за миротворство вручена Лалу Біхарі з Індії із формулюванням: «за проведення активного життя після офіційного оголошення мертвим».

Ігнобелівська премія заснована Марком Абрахамсом, фундатором гумористичного часопису «Аннали неймовірних досліджень». Переможців вшановують «за досягнення і дослідження, які немає сенсу відтворювати». Але що найбільш цікаво — нагороди їм вручають справжні нобелівські лауреати, — в бутафорських окулярах, фесках, із накладними носами і такого роду блазенськими атрибутами.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати