Хто сказав «гав»?
У Києві відбулася Міжнародна кінологічна виставка «Золоті ворота. Україна-2008»![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080507/480-8-1.jpg)
Собачий конкурс краси дає відвідувачам особливе задоволення — тішитися своїми друзями, радіти за їхні успіхи й знайомити їх із іншими людьми. Особливо ж, коли ті друзі — чотириногі, які, можливо, за певних обставин стають вірнішими за двоногих, є не такими вибагливими, терплячими та всепрощаючими... З кожним роком в Україні збільшується кількість людей, які заводять собі тварин, зокрема й собак. Кінологічна виставка, яка нещодавно відбулася в Києві, — тому приклад. Організатори — Кінологічний союз України, Федерація мисливського собаководства України та Центральний клуб власників німецької вівчарки — стверджують, що вона отримала міжнародний ранг CACIB, а учасниками собачого «конкурсу краси» стали найдостойніші чистопородні собаки 165-ти порід з України, Білорусі, Росії, країн Балтії, Польщі, Великої Британії, Італії, Нідерландів, Греції тощо. Вони й отримали в Києві шанс здобути високий титул — кандидата в міжнародні чемпіони по екстер’єру.
— Це — перша така виставка за розмахом і шириною організації: ми демонструємо рівень, який практикується в Західній Європі й у всьому світі, — розповів «Дню» президент Кінологічної спілки України Георгій Онищенко. — Для участі в ній зареєструвалися власники 3,5 тисячі собак. Я думаю, що для Києва — це дуже добрий показник (правда, ми планували близько п’яти тисяч собак-учасників). Можливо, що в грудні, коли ми проводитимемо наступну виставку і використовуватимемо для цього дві виставкові зали, загальна кількість собак може становити 26 тисяч... Наразі ж у рамках виставки відбулися чемпіонати з таких порід: німецьких догів, середньоазійської вівчарки, кавказької вівчарки, чау-чау, південноукраїнської вівчарки, пуделів, шарпеїв, американських бульдогів та серед собак англійської пастушої породи. Їх оцінювали експерти із 12 країн світу.
Собаки — це не тільки відповідальність і догляд, а ще й розваги, ігри та веселий настрій. Особливо це відомо тим власникам чотириногих друзів, які мають маленьких дітей. Тому в програмі виставки знайшлося місце й для проведення собачого фрістайлу (розважальної шоу-програми), ігор із собаками та циркової програми за їхньої же участі. Також серед дітей провели конкурси: малюнка «Моя собака», фотографії «Краща фотографія з виставки», костюму — «Кращий костюм «Гламур Дог».
— Собака — це наш друг і член сім’ї, — розповів «Дню» власник 75-кілограмового німецького дога Володимир Арсентійович із Кривого Рога. — Дог є в моїй сім’ї, його тримає й сім’я моєї дочки, а внук навіть топчеться по ньому, хапає його — а він зовсім не звертає уваги. Такі собаки добре ставляться до дітей. Але цього треба собаку навчати — обов’язково її дресирувати, вигулювати й розмовляти з нею. Собака має бути улюбленою, тоді вона стане справжній другом для сім’ї, а іноді — й охоронцем. Моєму догові — лише півроку, він ростиме до двох років: підніметься ще сантиметрів на сім (наразі — 88 см), тоді в нього з’явиться агресія. От і стане в пригоді виховання, яке ми тепер йому даємо.
Глядачів та учасників виставки дуже порадували показові виступи з літаючими дисками фраїзбі, виступами з аджіліті (подолання собакою різних перепон). Особливістю «Золотих воріт. Україна- 2008» стало й те, що вперше Кінологічна спілка потурбувалася про дітей-сиріт: для 8— 13-річних вихованців дитячих будинків та інтернатів Києва організували безкоштовні екскурсії, а частину грошей, виручених за два дні, організатори направлять на благодійні цілі (зокрема, для допомоги Будинку малюка Дарницького району столиці).
Що стосується питання чистопорідності собак-учасників виставки, то, за словами Георгія Онищенка, це визначається родоводом: за його допомогою можна прослідкувати предків собак у декількох колінах.
— Ми визначаємо походження собак до третього-четвертого коліна, а при бажанні власника у нашому інформаційно-аналітичному центрі можна прослідкувати предків до 12—15-го коліна — людина стільки не знає про своїх предків. Чистопородною ж уважається собака, предки якої, власне, всі були чистопородні, — зауважив президент Кінологічної спілки.
Подібні виставки, де собаки зможуть продемонструвати свої найкращі якості, кінологи планують організовувати протягом року в Одесі, Луганську, Херсоні, Полтаві, Донецьку, Львові — усього в 12 містах України. Тобто можна стверджувати, що племінна діяльність Спілки, організація виставок і підготовка суддів-кінологів розвивається. І це дуже добре, адже незважаючи на те, що багато людей заводять собак як охоронця дому, пропагування професійного підходу до виховання собак збільшує шанси культивувати в наших громадян повагу до чотириногих друзів, навіть певний смак. Тобто таке ставлення, коли собака дійсно буде другом людині. І ця дружба буде взаємною.